Evropa

Evropa je náš mateřský kontinent. Víte, ale kolik zemí tvoří Evropu? Jaká jsou jejich hlavní města? Co v které zemi navštívit a kterou zemi si vybrat spíš pro odpočinek a kterou pro poznávačku? Vyzkoušejte si své znalosti při čtení našeho článku.

Které země patří do Evropy

Evropa jako kontinent obsahuje 46 států, přičemž některé leží v Evropě jen částečně (Rusko, Turecko, Kazachstán). Abecedně seřazeny jsou tyto země: Albánie (Tirana), Andorra (Andorra la Vella), Belgie (Brusel), Bělorusko (Minsk), Bosna a Hercegovina (Sarajevo), Bulharsko (Sofia), Černá Hora (Podgorica), Česká republika (Praha), Dánsko (Kodaň), Estonsko (Tallinn), Finsko (Helsinky), Francie (Paříž), Chorvatsko (Záhřeb), Irsko (Dublin), Island (Reykjavík), Itálie (Řím), Kazachstán (Nur-Sultan), Lichtenštejnsko (Vaduz), Litva (Vilnius), Lotyšsko (Riga), Lucembursko (Luxemburg), Maďarsko (Budapešť), Malta (Valletta), Moldavsko (Kišiněv), Monako (Monaco), Německo (Berlín), Nizozemsko (Amsterdam), Norsko (Oslo), Polsko (Varšava), Portugalsko (Lisabon), Rakousko (Vídeň), Rumunsko (Bukurešť), Rusko (Moskva), Řecko (Athény), San Marino (San Marino), Severní Makedonie (Skopje), Slovensko (Bratislava), Slovinsko (Lublaň), Srbsko (Bělehrad), Španělsko (Madrid), Švédsko (Stockholm), Švýcarsko (Bern), Turecko (Ankara), Ukrajina (Kyjev), Vatikán (Vatikán), Velká Británie (Londýn). V závorce je vždy uvedeno hlavní město.

rim-italie-1
Cestování po Evropě. Zdroj foto: Envato

Další údaje

Nejvyšší hora Evropy je Mont Blanc, který měří 4 807 m n. m. Nejdelší řekou Evropy je Volha, která má délku 3 531 km. Největším jezerem je Ladožské jezero nacházející se v Rusku, které má rozlohu 17 700 km2.

Nejkrásnější přírodní parky Evropy

I když si termín přírodní parky spojujete spíš s Amerikou nebo Afrikou, i v Evropě najdeme skutečné skvosty v této oblasti. Pojďme prozkoumat ty největší a nejzajímavější.

Plitvická jezera

Pokud se chystáte navštívit Chorvatsko, určitě nezapomeňte zavítat do tohoto přírodního parku. Rozkládá se na 294 km2 a vidět tu můžete jezera, která vznikla v krasových útvarech, jsou rozložena do teras a mají vzájemné průtoky. Uvidíte 20 jeskyň a asi 140 vodopádů. Kromě klasických cest se projdete po lávkách přímo nad jezery. Ideální je vypravit se sem mimo hlavní turistickou sezonu, a když si navíc přivstanete, nebudete rušeni vůbec nikým a ničím.

plitvicka-jezera-1
Plitvická jezera, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Jotunheimen

Pro drsnou severskou přírodu zavítejte do Norska. Je tu opravdu zima i v létě, hory vysoké okolo 2000 m n. m., jezera a ledovce. Z fauny zde můžete spatřit losy i soby, v řekách, které patří k nejčistším v Evropě, uvidíte pstruhy. Plocha parku je 1 151 km2. Většina turistických tras je značených, je zde mnoho chat na přespání a místo je vhodné i pro horolezce. Tak se nebojte strávit tu i několik dní – ovšem s pořádným vybavením.

jotunheimen-norsko
Jotunheimen, Norsko. Zdroj foto: Envato

Soomaa

Tento krásný park naleznete ve středním Estonsku. V Pobaltí vůbec narazíte na panenskou přírodu poměrně často, ale tento park je známý losy, kteří se procházejí po místních vřesovištích a mokřadech, a bobry, které uvidíte stavět si své stavby na řekách. Kromě tohoto parku jsou v Estonsku další 4 přírodní parky, které také stojí za vidění.

soomaa-estonsko-1
Soomaa, Estonsko. Zdroj foto: Envato

Connemara

Tento přírodní park se nachází v Evropě na území Irska. Je taky trochu drsnější jako severské parky, najdete tu dvě výrazné hory (Maam Turks a Twelve Bens), slatiny, jezera a ostrovy. Chová se tu plemeno poníků – Connemarský pony. To, co byste možná v přírodním parku nečekali, jsou zbytky megalitických hrobek a starobylých klášterů.

connemara-irsko
Connemara, Irsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Nejslavnější památky Evropy

Kdo nechce do přírody, může zamířit do měst. Evropská města, a to nejen ta hlavní, nabízejí skutečně nepřeberné množství památek z nejrůznějších období od starověku do novověku a z románského, gotického, renesančního, barokního slohu i mnoho moderních staveb.

Praha

Unikátem v tomto smyslu je naše hlavní město. Tady skutečně na prostoru 496 km2 najdete památky románské (rotunda svatého Martina na Vyšehradě), gotické (Chrám svatého Víta, Bazilika svatého Jiří), renesanční (letohrádek královny Anny, Lobkovický palác), barokní (chrám svatého Mikuláše na Malé Straně), rokokové (Palác Kinských), secesní (Obecní dům) či kubistické (dům U Černé Matky Boží). Procházet Prahou, zejména jejími křivolakými uličkami v centru, je skutečně požitek a pokaždé narazíte na něco, o čem jste dosud nevěděli. Zkuste se toulat jen tak bez cíle pražskými uličkami a uvidíte, že tomu tak opravdu je. Víte třeba, co je to rajský dvůr a ve kterém pražském klášteře se nachází?

praha
Praha. Zdroj foto: Envato

Londýn

Londýn je určitě také městem, na které budete ještě dlouho vzpomínat. Jeďte sem nejlépe přes letní prázdniny, protože tehdy je i královna na prázdninách a vy si budete moci prohlédnout Buckinghamský palác. Za vystání poněkud delší fronty to opravdu stojí. Potom rozhodně navštivte Tower a podívejte se na Tower Bridge, Big Ben, projeďte se dvoupatrovým autobusem (tzv. double decker). Zbude-li vám čas, prohlédněte si stadiony Wimbledon a Wembley.

londyn-1
Londýn, Zdroj foto: Envato

Video:

Paříž

Paříž – město lásky vás nadchne především atmosférou. Eifelovku, Vítězný oblouk, katedrálu Sacre Coeur, Centre Pompidou asi nemusíme představovat. Ale navštivte také Rodinovo muzeum, Musée d´Orsay nebo Invalidovnu. Dáváte-li přednost moderní architektuře, možná vás zaujme Národní knihovna nebo Cité de la musique. Paříž je krásná ve všech ročních obdobích a pokaždé z ní budete uchváceni.

turistka-pariz
Paříž, Francie. Zdroj foto: Envato

Video:

Eifellova věž – Více informací ZDE

Video:

Notre Dame – Více informací ZDE

Video:

Řím

Řím je město lásky číslo 2. Rozhodně navštivte Coloseum, Andělský hrad, Vatikán (stát ve státě), Trajánův sloup, Circus Maximus a hlavně fontány – fontána di Trevi, nebo fontána de la Barcaccia. V Římě je tolik fontán, že je ani nespočítáte. A alespoň jeden den zůstaňte ve městě do noci a nasávejte atmosféru. Většina obchodů je otevřena do půlnoci.

koloseum-italie
Koloseum, Itálie. Zdroj foto: Envato

Video:

Koloseum – Více informací ZDE

Berlín

Možná se vám zdá, že Berlín na seznam našich významných měst s památkami nepatří, ale opak je pravdou. A určitě to není jen Berlínskou zdí. Navštivte třeba Ostrov muzeí, Židovskou synagogu, Židovské muzeum a Židovský památník, pro vyznavače moderní architektury je jako stvořená Berlínská filharmonie.

berlin-1
Berlín, Německo. Zdroj foto: Envato

Nejkrásnější pláže Evropy

A teď tady máme něco pro ty, kteří ze všeho nejraději stráví dovolenou na pláži. Vyberte si ze španělských, řeckých, italských a chorvatských pláží tu nejlepší pro vás.

Španělské pláže

Španělské pláže jsou krásné, čisté a voda průzračná. Na pevninském Španělsku zavítejte například na pláž Tamariu na Costa Brava, na Kanárských ostrovech na pláž Papagayo na Lanzarote a na Mallorce na pláž Es Trenc, kde si budete připadat jako v Karibském moři.

es-trenc-mallorca
Es Trenc, Mallorca. Zdroj foto: Envato

La Manga del Mar Menor – Více informací ZDE

Video:

Oropesa del Mar – Více informací ZDE

Video:

Almazora – Více informací ZDE

Video:

El Grao de Castellon – Více informací ZDE

Video:

Mallorca – Více informací ZDE

Video:

Ibiza – Více informací ZDE

Video:

Kanárské ostrovy – Více informací ZDE

Video:

Řecké pláže

Řecké pláže se rozkládají na jihu kolem jihořeckého městečka Tolo, zde je příhodné zejména to, že tu není tolik turistů. Další možností je Olympská riviéra, která už je mnohem více navštěvovaná turisty a pláže nejsou až tak čisté. V Řecku se vyplatí zajet spíš na nějaký ostrov – Rhodos, Krétu, Kós, Zakynthos, kde je méně obyvatel, méně turistů a čistší moře i pláže.

kreta-plaze
Kréta, pláže. Zdroj foto: Envato

Syros – Více informací ZDE

Video:

Zakynthos – Více informací ZDE

Video:

Korfu – Více informací ZDE

Video:

Kefalonie – Více informací ZDE

Video:

Rhodos – Více informací ZDE

Video:

Kréta – Více informací ZDE

Video:

Milos – Více informací ZDE

Video:

Lefkada – Více informací ZDE

Video:

Santorini – Více informací ZDE

Video:

Italské pláže

Italské pláže na pevnině už nejsou tak proslulé, jako byly kdysi. Nejkrásnější pláže najdete na ostrovech Sardinie a Sicílie. Na tom druhém jmenovaném je to především pláž San Lorenzo, dnes už ale také bohužel objevená a hojně navštěvovaná turisty.

sardinie-plaze
Sardínie, pláže. Zdroj foto: Envato

Chorvatské pláže

Nejvíce pláží i největší pláž najdete v Chorvatsku na Makarské riviéře. Ta největší se jmenuje Gornja Vala. Krásný a čistý je také ostrov Brač, kde najdete hned několik pláží – opravdu smaragdové moře je například v zátoce Lovrečina.

makarska-riviera
Makarská riviéra, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Pag – Více informací ZDE

Video:

Primošten – Více informací ZDE

Video:

Kornatské ostrovy – Více informací ZDE

Video:

Olib – Více informací ZDE

Video:

Brač – Více informací ZDE

Video:

Korčula – Více informací ZDE

Video:

Dugi otok – Více informací ZDE

Video:

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?