Albánie: Máme pro Vás tipy, kam se v této zemi vydat

V jižní Evropě, konkrétně v těsném sousedství Řecka, najdete velmi zajímavou zemi – Albánii. Není potřeba se obávat nějakých nepokojů nebo nepřátelské atmosféry, i když na druhou stranu některé věci jsou v Albánii opravdu specifické.

Základní informace

Albánie je stát na Balkánském poloostrově. Má rozlohu 28 748 km2. Počet obyvatel dosahuje téměř 3 milionů. Hustota zalidnění je 127 obyv./km2. Oficiálním jazykem je albánština, ale také italština a řečtina. Převažujícím náboženstvím je islám (až 60 %), ale vyskytuje se ještě albánské ortodoxní, římsko-katolické nebo protestantské. Měnou je albánský lek, země zatím není členem EU, ale je oficiálním žadatelem o členství.

albanie-vodopady
Albánie,k zdroj foto: Envato

Tirana

Tirana je hlavním a zároveň největším albánským městem. Připravte se na subtropické klima s teplými a suchými léty a deštivými zimami. Abyste si Tiranu užili, vyrazte sem raději v létě. Památky ve městě dávají znát jeho historii – osídlené bylo již od neolitu, ve středověku sem sahala byzantská moc a na přelomu středověku a novověku zase ta osmanská. To je patrné všude v centru města. Prohlédněte si třeba Skanderbegovo náměstí s jezdeckou sochou tohoto albánského vojevůdce a státníka a s Edhem Beyovou mešitou ze 17. století. Zajímavá je budova Národního historického muzea, jejíž mozaikovou výzdobu nepřehlédnete (pro pamětníky připomíná socialistický realismus). Za zmínku stojí starý turecký most, který se zachoval dodnes. V blízkém okolí Tirany se nachází důležitá pevnost Petrela, která v minulosti střežila silnici vedoucí do Elbasanu. Na vrchol hory Dajti vede lanová dráha, což je dobrým zážitkem nejen pro turisty – nahoře vás čeká pěkný výhled na město.

Gjirokästner

Město, které se nachází nedaleko řeckých hranic, má také hodně obyvatel, kteří mluví řecky. Ale toto město je zajímavé ještě něčím jiným, je totiž zapsáno na Seznam památek UNESCO, protože má zachovalé historické centrum s osmanskými památkami. A co vás zde čeká? Strmé uličky, tradiční domky, starobylý hrad s expozicí děl a tanku. Každoročně se na hradě koná festival folkové hudby. Město je známé také svými rodáky – narodil se zde diktátor Enver Hodža a spisovatel Ismail Kadare (jeho kniha „Krönike në gur“ /Kronika v kameni nebo Kamenná kronika/ bohužel zatím nebyla přeložena do češtiny).

Krujë

Další albánské město je proslavené zejména historií, ale také tu najdete obnovený turecký bazar – stojí alespoň za vidění. Ve městě se narodil albánský hrdina Skandenbeg, který chránil Albánii proti Turkům. Dnes zde můžete vidět hrad, pevnost, Skandenbegovo muzeum a opravený dům z období osmanských Turků, který slouží jako etnografická expozice, jakou jinde neuvidíte.

Berat

Poslední městečko, které stojí za to vidět, je Berat. Nachází se ve středu země, a jeho nejznámější památkou je starodávná citadela. Pěkné jsou ale i křivolaké uličky, kostelíky a mešity, které ukazují na dvojí náboženství v tomto regionu. Známé je také jako „Město tisíce oken“.

A z měst se vydejme do přírody.

Albánie má překrásná jezera a má jich asi 150. Vybrat některá je opravdu těžké. Jedním z nich je Ohridské jezero.

Ohridské jezero

Ohridské jezero se nachází na hranicích se Severní Makedonií. Má průzračnou zelenomodrou vodu a na rozdíl od makedonské strany je zde méně hotelů a tím pádem i méně turistů a cizinců. Pláže si užijete téměř sami.

Jezero Koman/Komani

Poněkud severněji leží jezero Komani. I to je vhodné na koupání, ale kromě toho zde můžete plout na lodích mezi útesy. Nezalekněte se toho, že některé lodě jsou klidně i přestavěné autobusy – to je taková albánská specialita, že využijí všechno 🙂 A další atrakcí je okolní nedotčená příroda, do které můžete pořádat turistické výlety. Nebojte se zůstat zde po několik dní, protože se to vyplatí.

Skandarské jezero

A vůbec největším jezerem je Skandarské jezero, které leží na hranicích s Černou Horou. Tady se můžete koupat i plout po jezeře, ale také pozorovat poslední evropské pelikány.

Lázeňské město Leskovik a termální pramen

V Albánii můžete také navštívit lázně a termální prameny. Jeden se nachází u města Leskovik na jihovýchodě Albánie. Leskovik je lázeňské město a pramen Llixhat e Vromoneros vyvěrá nedaleko.

Benjë

Přírodní termální prameny se nacházejí v Benjë, ve středu Albánie, nedaleko městečka Përmeti. Kromě přírodních koupacích „bazénů“ zde najdete i turecký most z 19. století.

Albánská riviéra

U vody ještě zůstaneme. Kdybyste chtěli navštívit nejkrásnější pláže v Albánii, vyzkoušejte Albánskou riviéru, tj. oblast mezi městem Sarandë a sedlem Llogara. Krásná je pláž Palasa a téměř nenavštěvovaná turisty je trochu schovaná pláž Gjipe. A až vás omrzí koupání, potápění a opalování, můžete si prohlédnout nedaleké bunkry, které zde zbyly z 2. světové války.

Proklektie aneb Albánské Alpy

A abychom nezapomněli na hory, musíme se vrátit na sever Albánie na hranice s Černou Horou. Nejvyšším vrcholem je Maja e Jezercës (přes 2600 m n. m.). Pohoří je tvořeno vápencovými stěnami a poměrně hlubokými dolinami. Turistika zde patří k těm nejkrásnějším v Evropě.

albanske-alpy
Albánské Alpy. Zdroj foto: Envato

 

Další články o Albánii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?