Na co si dát pozor při cestě do Albánie

0
Rozafa Castle
Zdroj foto: en.wikipedia.org                                                             Rozafa Castle

Albánie se stává stále častější destinací, která láká množství turistů. Přesto jsou věci, na které byste si měli dát pozor. Ale i tak si užijete tuto nádhernou zemi plnou kontrastů. Jsou zde k vidění jak historické památky, tak i neskutečné přírodní krásy.

Jazyk aneb jak se domluvit

V Albánii se mluví albánsky, na hranicích s Řeckem se domluvíte i řecky. Jinak je samozřejmě možné mluvit anglicky – zejména u mladší generace, a pak také italsky, protože zde existují dávné rodinné vztahy právě s Italy.

Pokud jedete vlastním autem

Pokud jedete do Albánie vlastním autem, připravte se na takové řidiče, jaké potkáte třeba v Itálii a dalších jižních státech. Prostě: ačkoliv i v Albánii existují určitá pravidla silničního provozu, většinou se nedodržují. Co byste však rozhodně neměli dělat – nikoho nepoučovat o správném ježdění ani nepoužívat nejrůznější posunky směrem k ostatním řidičům. Troubit naopak můžete.

skadar
Zdroj foto: Tobias KlenzeDeutsch: Weiterverwendung gemäß Lizenz mit dem folgenden Hinweis möglich: Bild: Wikipedia          Skadar

Albánci jsou hlasitější

Zvykněte si na to, že Albánci jsou hlasití, horkokrevní, rádi a často se nahlas hádají. Nemyslí to zle a obvykle se mají i navzájem rádi, ale je to prostě takový jejich naturel. Také se doporučuje vyhýbat se demonstracím, kde byste mohli snadno přijít k úrazu.

Ano vs. ne

Měli byste vědět, že Albánci „ano“ vyjadřují zavrtěním hlavy, zatímco „ne“ pokyvováním. Je sice pravdou, že tato pravidla dnes dodržuje spíše už jen starší generace, ale přesto si dávejte pozor na podvědomé přikyvování nebo vyjádření nesouhlasu.

Jídlo na ulici

Jídlo si raději objednávejte v restauracích nebo nakupte v supermarketu. Zmrzlina nebo rychlé občerstvení na ulici je maximálně zdrojem nějaké nákazy – zvláště pro nás, kteří jsme zvyklí na poněkud jinou hygienu při přípravě jídla.

Tannerský most v Tiraně

Hlavní město je plné památek a mešit, které byste měli navštívit. Co naopak nedoporučujeme, je vstupovat na starobylý Tannerský most. Ten je totiž celý postavený z docela kluzkých kamenů (zvláště po dešti) a nemá žádné zábradlí. Ačkoliv rodilí Tiraňané po tomto mostě běžně chodí, uvědomte si, že jsou na něj zvyklí.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here