Bakšiš: Patří to ke koloritu arabských zemí. Drobný „poplatek“ je od vás očekáván i u služeb, které jsou jinak zcela zdarma. Samozřejmě, platit bakšiš není povinnost, ovšem leckdy se vám opravdu vyplatí – a jindy na něm zase zbytečně proděláte.
Problematika bakšiše je značně komplikovaná a přitom by se s ní měl seznámit každý, kdo se rozhodne do Egypta nebo jiných arabských zemí vyrazit. Vybrali jsme ty nejobvyklejší situace, sáhli do zásob nekalých triků pouličních naháněčů, zmapovali ideální výšku bakšiše a nezapomněli ani na situace, kdy se bakšiš jednoduše nehodí (možná vás to překvapí, ale i takové existují).
Co je to bakšiš – stručný průvodce
V zásadě jde o jakýsi „poplatek“ za vykonanou službu, se kterou jste byli spokojeni. To je základní pravidlo, které si dobře zapamatujte. Jestliže provedená služba nebyla podle vašich představ, neplaťte nic. Ovšem bakšišem si také může říct o pozornost a služby navíc (skvěle to platí třeba pro recepci v hotelu). A také se nechtěné pozornosti zbavit – to když si budete chtít vychutnat pohled na pyramidy bez všudypřítomných prodavačů velbloudů nebo neodbytných černookých dětí.
Bakšiš jako tradice i nezbytnost
Možná vás nepříjemně překvapí, jak umí být někteří Egypťané při loudění těchto „drobných“ vytrvalí. Ale není se čemu divit. Mzdy v Egyptě jsou obvykle tak mizerné, že je bakšiš pro všechny ty průvodce, uklízečky nebo řidiče autobusů doslova existenční nutností. Zvláště, pokud živí rodiny. Ale neptejte se jich na to. Pokud budete tak bláhoví, bude mít každý muž okolo vás v domě dětí nejmíň deset a k tomu ještě nemocnou matku.
Nechat tak pár drobných na pokoji je slušnost. Zvlášť když uvážíte, že se uklízí každý den dopoledne a nádavkem vždy dostanete čisté ručníky. Samozřejmě, že tyto služby dostanete i tak, ale proč místnímu personálu trochu nepřilepšit? Zvlášť, když vás to v podstatě nic nestojí.
Ideální výška bakšiše v Egyptě? Opravdu minimální
Mnoho cestovních kanceláří vás ujistí, že v Egyptě lze bez problémů platit i eury nebo dolary, tak proč si vlastně dělat dělat starosti s egyptskými librami? Zvláště když je v ČR nikde nevyměníte a v Egyptě zase neuspějete s českými korunami? Inu proto, že většina cen je v Egyptě uváděna právě v librách a zpětný přepočet je zbytečně složitý. Zvlášť, když jste v časovém presu někde na tržišti. A bakšiš se v librách také počítáte lépe a v konečném výsledku utratíte o mnoho méně. Navíc je lepší mít s sebou dostatek drobných. Obchodníci na tržištích často nemají na vrácení (nebo to alespoň tvrdí) a výplata škemrajících dětí v piastrech vás také nebude stát skoro nic. Vždyť aktuálně koupíte jednu egyptskou libru za cca 1,50 Kč a lze ji rozdělit na sto piastrů (mince jdou k dostání v hodnotách od jednoho od 50 piastrů).
Měli byste vědět: Doklad o nákupu egyptských liber si dobře schovejte, při zpětné výměně se bez něj neobejdete.
Spočítejte si, kolik vás tohle bakšišování bude stát, když nosiči zavazadel dáte jednu egyptskou libru, pokojské za každé ustlané lůžko taktéž a děti se spokojí často i s pěti piastry. I kdybyste platili opravdu za každou skvěle poskytnou službu, stěží denně utratíte více než 200 Kč. A to za množství komfortu navíc rozhodně stojí.
Modelové bakšišové situace v Egyptě aneb kdy a kolik zaplatit
Začneme hned na letišti. Odnos zavazadel je tu zkrátka tradicí a vždy se najde dostatek ochotných rukou, bez ohledu na to, v jak velkém davu z letadla vystoupíte. Jde o „skvělý“ první dojem ze země, protože právě tady jsou místní nejagresivnější. Klidně si za odnos jednoho zavadla řeknou i o dvacet dolarů. Ovšem jakmile před nimi zamáváte egyptskými librami nebo alespoň budete tvrdit, že je máte, nechají vás na pokoji. Tady se totiž platí v dolarech. Trochu lepší je situace u letištních vozíků, které jen málokdy nemají svého hlídače. Dejte mu jednu libru a bude váš.
Dovezl vás šofér v pořádku k hotelu? I jemu je bude hodit pár piastrů navíc, když mu je nedáte, jen se na vás zamračí a nic víc. Ale koneckonců při těch cenách… To v samotném hotelu už může být situace docela jiná. Většina cestovních kanceláří vás na hotel přiveze někdy v ranních hodinách, ovšem podle mezinárodní standardů je check-in možné provést až ve 14:00 hod. Že se vám nechce tak dlouho čekat? Stavte se na recepci s několika bankovkami. Jako zázrakem se pokoj najde hned. A že vám nevyhovuje? Představovali jste si větší nebo jinak orientovaný? Zajděte na recepci ještě jednou.
Náš tip: V tomto okamžiku mají lepší vyjednávací situaci ženy. Stačí jim vybavit se úsměvem a několika librami a často dostanou úplně to nejlepší, co je v daném hotelu aktuálně dostupné.
Do pokoje vám se zavazadly (a později i zpět) musí v každém případě pomoci poslíček. Mějte pro něj jednu až dvě libry v kapse. Stejná suma se bude hodit i pokojským. Mimochodem, nechávejte ji vždy na stole nebo na komodě. Pokládání na postel je považováno za neslušné.
Až vyjdete do města a na výlety
Dejte si pozor na všechny, kteří by vás chtěli vyfotit, ať už vaším vlastním nebo cizím fotoaparátem. Pokud nezaplatíte, pak vám ten váš jednoduše nevrátí. Jak jednoduché. A fotografie od většiny místních umělců zase za to zdržování ani vydané částky (byť minimální) rozhodně nestojí.
Až zamíříte k památkám, dejte si pozor na pozvánku do nejrůznější utajených prostor nebo nabídku baterek před vchodem do hrobky. Utajené prostory bývají jen slepou chodbou a baterku rozhodně potřebovat nebudete. Za obojí však bude třeba dobře zaplatit.
A jak si poradit na tržišti?
Pamatujte si, že ceny jsou vždycky přepálené minimálně o polovinu, leckdy však za levný suvenýr zaplatíte i čtyřikrát tolik! Proto se rozhodně nebojte smlouvat. Obchodníci to milují a pokud smlouvat nebudete, urazíte je. Nebojte se odejít, pokud bude obchodník příliš tvrdohlavý, obvykle rychle otočí.
Měli byste vědět: V turistických letoviscích obvykle najdete i několik krámků s pevnými cenami.
I tady se na vás samozřejmě nalepí nejrůznější ochotní pomocníci. Jestliže jejich služby nechcete, nebojte se je důrazně, ale slušně odmítnout. Hodit se vám určitě bude jednoduché „šokran.“ Za nevyžádané služby nikdy neplaťte. A odolejte i prosebným pohledům dětí z ulice, stejně všechen svůj výdělek předají dospělým. Schválně si někdy stoupněte mimo hlouček turistů a chvíli celé dění pozorujte. Dostanete docela dobrou představu o tom, jak to tu chodí. A navíc tato akce nezůstane ze strany místních nepovšimnuta a pro příště budou vědět, že vás tak snadno neoblbnou.
Mimochodem pokud vás obchodník pozve na čaj, bakšiš mu neplaťte a to ani když si nic nekoupíte. A stejné je to i u průvodců, kteří se vás na tržišti ujmou. Prostě si rádi povídají a brousí si angličtinu, bakšišem byste je jen urazili.
Jak je to s bakšišným
A ještě nemilá věc se vám může přihodit. Zástupce cestovní kanceláře po vás může požadovat po příjezdu cca dvacet dolarů jako bakšišné, které podle jeho slov dostane personál vašeho hotelu a vy tak už nebudete muset platit vůbec nic. Bohužel je to nehorázná lež. Pokud někdo něco dostane, tak majitel cestovky s hoteliérem napůl, nikdo jiný.
Pár bankovek zanechaných na recepci nebo strčených hlídači na pláži vám udělá mnohem větší službu. Je to sice trochu otravné, ale za poskytnutý servis to rozhodně stojí. A dva nebo tři dolary se vám budou hodit i při odjezdu, pokud překročíte váhový limit svého zavazadla. Obsluha bude ochotná nad tím mávnout rukou. A to se vyplatí, protože letecké společnosti často chtějí opravdu o hodně více.
Zdravím, chystám se do Egyptu. Zajímalo by mne, jestli nebude problém získat u recepce při směně EURo na EGP právě drobné jedno librovky. Dají mi bankovky dle mého přání anebo budu muset zajít do obchůdku a koupit si třeba pití? Jakou máte zkušenost?
Magda