Co to vlastně low-cost cestování je?
Low-cost cestování je fenomén, o kterém asi většina z nás někdy něco zaslechla, ale neví, co si pod ním vlastně představit. Jedná se o trend, který v posledních letech nabral na nebývalé síle, a nic nenaznačuje, že by se měl jeho růst jakkoliv zpomalit.
Tak tedy: cestovat low-cost znamená poznat a zažít co nejvíce za co nejméně peněz. Velcí low-cost cestovatelé se nezaměřují na poznávání nejznámějších monumentů jednotlivých zemí, jako může být například Tádž Mahal v Indii nebo Eiffelova věž ve Francii, ale spíše na poznávání místních lidí a kultury samotné. Nízkonákladově se lépe vyjíždí do chudších zemí, ale není složité levně navštívit třeba i západní Evropu. Low-cost poznávání jiných regionů znamená oželet pohodlí hotelu a zvyknout si na hostely či kempy a často je nutné vystoupit z komfortní zóny, i kdyby už jen tím, že se místo průvodce z cestovní kanceláře bavíme s místními my samotní.
Low-cost cestování ale také znamená určitý druh know-how, musíme vůbec vědět, jak se dá levně cestovat. Přeci jen, ne všichni vědí, kde výhodně koupit letenky, jak najít levné ubytování, jak se vyhnout vysokým poplatkům za roaming, a dále. V tomto článku bychom vás rádi se způsoby low-cost cestování seznámili.
Letecká doprava
Jestliže cestujeme do vzdálenější destinace, budou pravděpodobně náklady za cestu tam, zpátky a za pohyb na onom místě samotném největší položkou našich výdajů. Proto se termín “low-cost” používá především ve spojení s dopravou, asi nejzažitějším termínem jsou low-cost – nízkonákladové – aerolinie.
Při vybírání letenek je nejdůležitější vybrat destinaci a termín, kdy do ní poletíme, zavčasu. Ceny letenek všech aerolinií začínají před sezónou sice nízko, ale postupně jen a jen rostou, takže čím dříve letenky zarezervujeme a koupíme, tím lépe. Aerolinie počítají s tím, že lidé, kteří kupují letenky na poslední chvíli, obvykle řeší nějaký akutní problém, a navíc už nemohou vybírat z tak široké nabídky letenek, kvůli čemuž se méně se ohlížejí na cenu.
Místo hledání leteckého spojení na stránkách jednotlivých aerolinií se vyplatí používat cenové srovnávače, jako je například české kiwi.com nebo zahraniční skyscanner.com. Ty shromažďují informace o letech většiny leteckých společností z celého světa a dokáží nám nabídnout nejlevnější let, nebo ten, který se nám časově nejvíce hodí.
České kiwi.com navíc nabízí možnost vybrat jednu z nejlevnějších letenek do určitého regionu, není potřeba se dívat na letenky vždy do určitého města. Jiní zase ocení možnost nevybírat letenky pouze podle přesného data odletu a návratu, ale zadat časové rozpětí, jaké v destinaci hodláme strávit (například pět až osm dní). Skrze tyto srovnávače lze letenky přímo zarezervovat, kiwi.com nebo skyscanner.com pak slouží jako prostředníci mezi námi a aerolinií, někdy se ale vyplatí si pouze zapamatovat přesný čas odletu a příletu a dohledat si a koupit pak letenku přímo na stránkách té určité aerolinie. Na stránkách aerolinie samotné lze totiž občas najít lepší podmínky pro přepravu zavazadel nebo si třeba vybrat za příplatek určité místo k sezení.
Jak na koupi letenky
První z věcí, které je potřeba před koupí letenky zkontrolovat, je doprava z letiště do centra města. Velmi často se stává, že, aby aerolinie na letu ušetřila, její letadlo nepřistává na hlavním letišti města, do kterého míříme, ale na jednom z menších, více vzdálených letišť, které za přistání letadla nepožaduje po aerolinii tak vysoký paušální poplatek. Příkladem takového letiště může být Luton nebo Stansted v Londýně. Přestože sice ušetříme na letence, rozdíl ceny doplatíme při dopravě z letiště do města, protože na dopravu z těchto letišť má velmi často monopol jedna soukromá autobusová linka, která neuvěřitelně nasadí ceny.
Druhou věcí, kterou bychom si měli hlídat, jsou restrikce na velikost zavazadel. Ceny letenek low-cost aerolinií obvykle vycházejí nejlépe, když si s sebou vezmeme pouze malý příruční kabinový kufřík. Poplatek za velké zavazadlo navíc k letence se totiž může vyšplhat až na 50 % ceny letenky samotné. Jestliže jsme schopni se úsporně zabalit, tak by to zas tolik nevadilo, občas ale bývá omezená i velikost kabinových zavazadel. Standardně se tato velikost pohybuje okolo 55x35x20 cm, například Ryanair tuto velikost ale pro své lety nedávno zmenšil na 40x25x20. Je nepříjemné, když to při nákupu letenky nezkontrolujeme a pak musíme zpětně něco doplácet.
Doprava po zemi
Jestliže plánujeme navštívit evropskou destinaci, tak se občas vyplatí cestovat místo letadla autobusem nebo vlakem. Cesta sice trvá podstatně déle, zase si ale můžeme vzít výrazně větší zavazadlo – u některých společností i kolo – a cenově pozemní doprava vychází lépe. Vyhneme se letištním kontrolám a je zde méně věcí, které se mohou pokazit.
Velmi výrazným autobusovým dopravcem se v poslední době stal zahraniční Flixbus. Skvělé podmínky nabízí i český Student Agency a o něco menší Leo Express, který se soustředí na vlakovou dopravu. Flixbus se může pochlubit bezkonkurenčně nejširší sítí destinací, do kterých nabízí jízdenky, nemá ale dobré storno podmínky a nenabízí žádný servis na palubě. Student Agency vychází cenově podobně, nejezdí sice do tolika destinací, má ale lepší storno podmínky a nabízí na palubě zdarma pití. Ve vlacích lze za velmi příjemnou cenu dokonce koupit i zákusky.
Cestování ve větší skupině lidí
Pokud plánujeme cestovat ve větší skupině lidí, tak také nemusí být od věci jet autem někoho z nás. Při rozpočítání ceny benzínu mezi tři lidi vychází doprava velmi levně, auto nám nabízí absolutní svobodu jet přesně tam, kam chceme a – pokud nás nejede v malém osobním autě pět a více – tak je také často pohodlnější než autobus či vlak. Nevýhodou opět může být to, že dostat se vlastním autem z Česka mimo Evropu je řidičsky velmi náročné a zdlouhavé.
Ty dobrodružnější z nás může lákat stopování. Cestovatelé, kteří stopují, tak nečiní většinou kvůli tomu, že je to oproti jakékoliv jiné dopravě nestojí nic, ale kvůli tomu, že se člověk dostane do kontaktu s místními. Dozví se tak mnohem více o tamnější kultuře, potkají zajímavé lidi a někdy naváží i nová přátelství. Stopování není jen způsob přesunu z bodu A do bodu B, je to vlastně zážitek samotný. Kdybychom chtěli zkusit stopování, tak je ale nicméně potřeba vědět, jak na to – jaká jsou dobrá místa, kde má stopař stát, jak se má chovat, a tak dále. Není to jen proto, že bychom stopovali rychleji a efektivněji, ale především z důvodu naší bezpečnosti. Spoustu tipů a triků ohledně stopování lze nalézt na hitchwiki.org.
Ubytování
Ušetřit na dopravě je jedna věc, jestliže ale plánujeme cestovat po delší dobu, tak se nám může velmi prodražit ubytování. Pokud se vyvarujeme drahých hotelů a jsme ochotni se vzdát určitého komfortu, tak lze i na ubytování velmi ušetřit. Ačkoliv ne v takové míře, tak zde platí podobné pravidlo jako pro hledání letenek – čím dříve ubytování zarezervujeme, tím levnější bude. Čím později ho budeme hledat, tím vyšší je šance, že to nejlevnější, a to s nejlepším poměrem ceny a kvality bude již zabrané.
Asi nejjednodušší způsob, jak najít levné ubytování, je přes vyhledávací portál booking.com. Jedná se o největší stránku svého druhu, je na ní zaregistrována většina ubytovacích zařízení po celém světě. To, že jsou proti sobě jednotlivá ubytování navzájem porovnávána, je nutí snižovat cenu a zvyšovat kvalitu. Přes booking.com můžeme jednoduše vyhledat všechny hotely, hostely a apartmány pro určité město, podívat se jejich hodnocení, fotky a cenu, a vybrat to, co nám nejvíce vyhovuje.
Další možnožnosti levného ubytování
Dalším způsobem, jak najít levné ubytování, je přes Airbnb, v rámci kterého lidé pronajímají domy, byty či pokoje, které nepoužívají. Neplatí se za osobu, ale za noc v onom objektu jako takovou. Airbnb může být v lecčems příjemnější než spaní v hotelu či hostelu, lze přes něj najít spoustu zajímavých a netradičních míst. Místo s hotelovou recepcí navíc jednáme s jednotlivcem.
Nejméně tradiční a nejvíce zajímavou alternativou je couchsurfing. Couchsurfing je platforma, na které mají účty lidé, kteří jsou otevření cestovatelům z jiných zemí a kultur a rádi by je potkali. Pokud si na této platformě také vytvoříme profil, necháme si ověřit identitu, vyplníme o sobě některé informace, nahrajeme fotky a požádáme známého, aby nám napsal referenci, tak můžeme těmto lidem napsat a požádat je, jestli bychom nemohli přespat na noc či dvě v jejich domově. Daný člověk to může přijmout nebo odmítnout, když má ale čas a uděláme na něj dobrý dojem, tak nás nechá přespat, ukáže nám okolí a mnohdy připraví i snídani a večeři. Je tak možné navázat i dlouhodobější přátelství.
Jako poslední varianta také není problém přespat v levném kempu nebo na divoko v přírodě. Když je hezky, tak mnohdy ani není nutné s sebou na cesty brát stan. Stačí spát ve žďárském pytli pod širákem. Kdybychom chtěli spát na divoko v přírodě, tak je dobré si nejprve zjistit, jestli je to v zemi, do které míříme, povolené, a případně se vyvarovat národním parkům a chráněným krajinným oblastem, kde to je kontrolováno a jsou za to vysoké pokuty.
Další tipy jak ušetřit
Jak jste si jistě všimli o něco výše, tak většina způsobů, jak najít nejlevnější ubytování, vyžaduje internet. Jestliže nerezervujeme ubytování předem, ale plánujeme ho hledat na cestách, tak se s sebou vyplatí mít chytrý telefon s datovým připojením.
V Evropské unii nestojí nyní pro uživatele operátorů z členských zemí roaming oproti domácí ceně volání nic navíc, když ale vyjedeme za hranice EU, tak se tarif nesmírně prodraží. V mnoha případech tak vyjde levněji si koupit rovnou místní SIM kartu s daty a používat ji během cestování, při volání do České republiky používat WhatsApp nebo Skype. Cena tarifů za hranicemi České republiky je navíc o poznání nižší, například na Ukrajině nás vyjde SIM karta s neomezeným 4G internetem na zhruba 100 kč na měsíc.
Mnozí turisté utrácejí zbytečně na vysokých poplatcích za výběry z bankomatů v cizích zemích. Tento problém řeší aplikace a karta Revolut, která umožňuje platby a výběry odkudkoliv bez skrytých poplatků.
Pozor dejte v chudších zemích
Při cestování v chudších zemích je dobré dávat pozor, jestli nám místní prodejci uměle nenadsazují ceny oproti místním. Jakmile většina tamějších obchodníků zjistí, že jsme cizinci, tak si za určitou věc řeknou o na jejich poměry nepřirozeně vysokou cenu. Dobré je se předtím zeptat kolemjdoucího, kolik to, co chceme, stojí, abychom pak měli reálný argument, když se začneme o ceně s obchodníkem dohadovat.
Poslední zajímavou technikou, kterou lze – ale především v bohatších západních zemích – zkusit, je dumpster diving. Jedná se o to, že se prodejce v malé místní samoobsluze zeptáme, jestli nemá náhodou jídlo, které prochází nebo už není dobré k prodeji, a mohl by nám ho zadarmo či za drobný peníz dát. Je to trend, který se stává se to stále populárnější, a není divu – dumpster diving až překvapivě dobře funguje.
Hledáte inspiraci? Podívejte se na naše tipy na výlety a cestování