Už jste viděli nejvyšší vrchol Lužických hor? Hora Luž nabízí nádherný výhled do okolí a je výborným tipem na výlet. Nenechte si tento skvost ujít.
Výrazná znělcová hora Luž je vysoká 793 metrů a je nejvyšší horou Lužických hor. Přes horský hřeben Hory Luž dříve dokonce vedla zemská hranice mezi Čechami a Lužicí. Dodnes zde můžete vidět hraniční kameny s nápisy. V současné době prochází přes vrchol státní hranice s Německem a z vrcholu je jedinečný výhled na malebnou krajinu. V minulých dobách ji najdete na mapách pod názvem Špičák, Spitzberg nebo Polední hora. Z české strany se sem dostanete z obce Horní Světlá po červené značce.
Nejvyšší hora Lužických hor
Horu Luž tvoří kužel v hraničním hřebenu. Je součástí evropského rozvodí mezi Baltským a Severním mořem a je tvořena převážně znělcem. Na vrcholu je porostlá pralesními porosty, převažují zde buky, javory a smrky. Zaujme vás fascinující výhled je na jihovýchodní straně směrem k Ještědu, na jižní straně kopcovitá krajina Lužických hor a Českolipska, vrchol Bezdězu, Vrátenské hory, Vlhoště i Řípu. Na jihozápadě je vidět České středohoří, hřbet Kozla, Sedlo u Úštěku, Buková hora a Milešovka. Na západě se tyčí hřeben Krušných hor a na severozápadě Šluknovsko s Tanečnicí, Vlčí hora a v Německu i kopce Winterberg, Unger a Valtenberg.
Oblíbené místo pašeráků a pytláků
V roce 1823 stála na vrcholku hor dřevěná hospoda, kterou vlastnil Karel Bedřich Matthes z Waltersdorfu. Ten přistavěl kapli, další hostinec a hospodářské budovy. Hospoda byla vyhlášeným cílem pašeráků a pytláků. Po roce 1848 hostinec sloužila turistice. V roce 1879 stála na území dvou států, měla 2 popisná čísla i poštovní schránky a přijímaly se zde rakouské i německé peníze. Za první republiky byla výletnickým cílem. Poslední majitel z Varnsdorfu provozoval restauraci až do 2. světové války. Pak hranice oddělily ostnaté dráty.
Vyhlídková terasa
Až do 2. světové války stála na vrcholu turistická chata s restaurací. Součástí Lužické boudy byla 10 metrů vysoká vyhlídková věž. V roce 1946 však vyhořela a příčina požáru není doposud známá. Najdete zde základy zdiva a místnost se střechou, která dnes slouží jako vyhlídková terasa. Podle informací v průvodcích dne 4. září 1826 navštívil Luž ve věku 18. let i Josef Kajetán Tyl. Do pamětní knihy se podepsal jako Josef Tyl Kutnohorský. Roku 1850 vystoupil na vrchol i saský král Friedrich August. Vrchol zdolal i rakouský císař Ferdinand Dobrotivý a v době morové epidemie tudy prchal také císař Matyáš II.
……………Komerční článek……………