Kerlingarfjoll – Čarodějné hory se jim říká zaslouženě

0

Island je zemí horkých pramenů, gejzírů a lávy. Ovšem nadejte tu i hory, které zahaluje mlha – ovšem docela jiná, než si myslíte. Na svědomí ji nemá střídání dne a noci, nýbrž horká pára unikající z pod povrchu země. A nejkrásnější a nejtajemnější je v tomto ohledu asi pohoří Kerlingarfjoll.

VIDEO:

Jde o zemský útvar se stářím asi 10 000 let. Není příliš vysoké – jeho nejvyšší hora Snaekollur se vypíná jen do výšky 1488 m.n.m. Hory byly po dlouhou dobu zahaleny rouškou tajemství. Vedla skrze ně sice cesta, ale stále se utápěla v mlze ze sopečných výparů, takže většina poutníků se snažila z oblasti co nejrychleji zmizet. Nikoho nenapadlo vydávat se na podrobnější průzkumy.

Zkamenělá trollí žena a další zajímavosti

Při dnešním pohledu do krajiny tomu jde jen těžko uvěřit, ale v dřívějších dobách byly hory Kerlingarfjoll opravdu pokryté sněhem a sloužily jako zázemí pro nadšené lyžaře. Ovšem se zvyšujícími se teplotami na ostrově musely tyto kratochvíle ustoupit.

Najdete tu však jiné nevšednosti. Třeba 25 metrů vysoký tmavý sloup Kerling, který je podle legendy prý zkamenělou trollí ženou. Je pravda, že na pozadí okolní světlé krajiny působí až nepatřičně. Ale to není jediné místo, kam byste měli zamířit.

Po několika kilometrech chůze narazíte i na údolí Horkých pramenů. Protéká jím zurčící potok a čas od času vás zaskočí gejzír, vyvěrající z okolní svěží vegetace. Všechno tu voní sírou, ale díky neustále dujícímu větru není naštěstí tento odér příliš obtěžující.

Hveravellir, fumaroly apod.

Aktivní geotermální oblast Hveravellir tvoří střed celé oblasti. Najdete tu bahenní sopky alias fumaroly, ovšem třeba i jezírko, určené pro koupání. Dokonce u něj stojí i malá budka pro převlékání. Voda je teplá a příjemná v každé roční době. Proč se tedy uprostřed treku horami trochu neosvěžit?

zdroj foto: envato

Fotografie:

Island - Kerlingarfjoll
Island - Kerlingarfjoll

Kerlingarfjoll - Island
Kerlingarfjoll - Island

Kerlingarfjoll
Kerlingarfjoll

Krajina Kerlingarfjoll
Krajina Kerlingarfjoll

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here