Františkovy Lázně: Odhalte tajemství jejich nejznámější sochy

0

socha 1

Františkovy Lázně najdeme v nejzápadnější části České republiky, prakticky ze tří stran obklopené německým územím. Jde o nejmenší ze západočeských lázeňských letovisek, tvořících proslavený lázeňský trojúhelník: Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně. Kromě bohaté historie nabízejí také exkluzivitu a množství zajímavých turistických cílů.

A proč právě Františkovy? Nemá to nic společného se svatým Františkem nýbrž s císařem Františkem I., který je nechal založit (byť léčivá voda a prameny byly známé už od středověku). Architektura je úžasná – snadno si budete připadat, jako byste se vrátili do starých časů. Jen ti svátečně ustrojení lázeňští hosté tady dnes chybí. Často se tu ozývá němčina a celkově už romantika není taková, jaká bývala.

Zářivé bývalé budovy mezi mnoha ostrovy zeleně

Tak bychom asi mohli vzhled Františkových lázní charakterizovat nejlépe. Navíc jednotné barvy pro prakticky všechny budovy a lázeňské struktury celkovému harmonickému dojmu výrazně přihrávají. Od sanatorií a lázeňských hotelů až po po kostel, obytné domy nebo fontánky minerální vody… Dokonce i volně stojící pavilony kaváren, to vše má ve Františkových lázních jednotný vzhled a strukturu. Barevně se celá kompozice pohybuje na hranici bílé a žluté, což umožňuje budovám zřetelně vystoupit z okolní zeleně a květinových záhonů. V zimě se zase celý komplex propadnou jakéhosi nadčasového kouzla a skví se bílou, i když jsou sněhové mraky ještě daleko.

kolonada

Pravidlo, které platí dodnes

Už jen pro tuhle báječnou atmosféru se Františkovy Lázně rozhodně vyplatí navštívit. Je zajímavé, že o tomto vzhledu bylo rozhodnuto už v polovině devatenáctého století a přitom jsou tato ustanovení až na menší výjimky platná dodnes. A pokud už se jiná barva najde, bývá pastelově růžová nebo broskvová.

Jednou z těchto výjimek je empírový kostel Povýšení svatého kříže z roku 1820 (žluté stěny a cihlově zbarvená střecha) nebo čtyřpodlažní Lázeňský dům, jehož přední přízemí a první patro jsou světle růžové.

Symbol Františkových Lázní a další zajímavosti

Jak jsme už zmínili výše, Františkovy Lázně byly založeny výnosem rakouského císaře a českého a uherského krále Františka I. (1768-1835), vydaným v roce 1793. Po něm tak bylo pojmenováno nejen nově vzniklé letovisko letovisko, ale i nejstarší pramen v oblasti. V lázeňském parku pak stojí i jeho socha a pomník.

Socha, kterou vytvořil Adolf Mayerl ve dvacátých letech, je poměrně intimní, i když ji tak dnes už nevnímáme. Představuje Františka jako malého nahého chlapce, sedícího na kouli s rybou v obou rukou. Symbolika mluví o plodnosti a tichu a vlastně to dává smysl. Dnes už nejde o originál, ale o pouhou kopii (originál najdete v muzeu). Váže se k ní ovšem jedna zajímavá legenda – podle ní každá žena, která se dotkne levého palce u nohy, do roka otěhotní. Nepřekvapí, že je socha na tomto místě patřičně ohmataná a vyleštěná.

V těchto lázních se totiž léčí zejména gastrointestinální asrdeční choroby a revmatická onemocnění.  Ještě nedávno však byly na prvním místě spíše gynekologické potíže a neplodnost. A ty vyžadovaly především diskrétnost, symbolizovanou v tomto případě rybami.

Druhou sochou je zpodobnění Františka I. V období jeho největší slávy. Je to už zralý muž, jede na koni a u sebe má korunu, žezlo a císařský kabát. Sám panovník ve skutečnosti navštívil toto místo jen jednou v roce 1812, a položil základní kámen pro kostel Povýšení svatého kříže.

Františkovy Lázně si zamiloval i Goethe

Čtyři roky před ním, v roce 1808, v tomto tehdy ještě mladém letovisku, ovšem pobýval Johann Wolfgang Goethe a údajně ho označil za ráj na zemi.

Musíme vzít ovšem v úvahu, že tento velký německý básník a dramatik opakovaně odpočíval ve vícero českých lázních. Zejména v Mariánských Lázních a Karlových Varech, kde ho připomínají četné památky a plakety. Tady ho připomíná půvabný pomník v lázeňském parku – Goetheho kašna.

Je skutečně krásná a díky svému poměrně odlehlému umístění se u ní nikdy nebudete muset přetlačovat s nedočkavými davy.

frantiskovy lazne

Akce pro návštěvníky aneb jak se tu o vás postarají?

Najdete tu několik čtyřhvězdičkových hotelů, ale samozřejmě i mnohem levnější ubytování. Františkovy Lázně se také snaží pro pacienty ale i hosty zajistit kulturní zajímavé akce a zábavu. V letní sezóně se například během víkendu odpoledne konají promenádní koncerty u pavilonu s Františkovým pramenem, které se v případě nepříznivého počasí přesouvají do kavárny. Koncerty se pořádají také v areálu termálních lázní Aquaforum.

K dispozici je také divadlo pojmenované po Boženě Němcové a samozřejmě několik minerálních pramenů. Každý s přesnými informacemi o chemickém složení, teplotě a roce objevení. Ten nejstarší – Františkův- je znám už od roku 1793. Mezi známé patří i Luisin pramen. Oba pavilony, v nichž prameny vyvěrají, vynikají svou nádhernou architektonickou čistotou a staly se symbolem Františkových lázní.

Celkovou atmosféru podtrhuje i množství soch v okolních parcích a šikovné značení pak perfektně usnadňuje orientaci v celém lázeňském areálu. Najdete tu i mapy a plány, jakož i pečlivě vyznačené turistické trasy, včetně těch cyklistických.

Rozhlédněte se po starých časech

Chcete si Františkovy Lázně prohlédnout z ptačí perspektivy? Pak se nebojte využít dvou vyhlídkových věží, rozhledny Salisburg nebo třeba rozhledny u restaurace Zámeček. Tu poslední bohužel dnes již téměř zcela překrývají stromy, takže toho příliš neuvidíte. Ale ve zrekonstruovaných zdech historického zámečku se vám náhradou otevřou příjemné prostory k posezení a zakousnutí něčeho dobrého.

A pokud by vám chyběla ještě trocha té kultury, pak určitě nezapomeňte navštívit Městské muzeum Františkovy Lázně. Najdete tu třeba expozici dějin města a lázeňství nebo expozici přírodních léčivých zdrojů. Můžete tak nahlédnou do pestré historie zdejší lázeňské oblasti. Určitě vás zaujmou středověké lékařské metody, ale i originály lázeňských soch (včetně již zmíněného malého císaře Františka) nebo nebo ucelená kolekce fotografií, zachycujících lázeňský život z přelomu 19. a 20. století.

Výstavní síň pak mění svůj program několikrát do roka. Najdete tu zejména expozice známých malířů a dalších umělců. Prohlídky jsou individuální- bez průvodce. Muzeum je otevřeno každý den kromě pondělí a to od 10:00 do 17:00. Vstupné je spíše symbolické – 35 Kč a pro rodiny s dětmi pak 70 Kč.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here