Bulharsko umí nalákat i na hory – pokochejte se túrami v Pirinu

0

Pirin – Perun, že vám to zní podobně? Pak jste na dobré cestě. Právě od tohoto boha blesku a hromu totiž tohle pohoří své jméno odvozuje. Prý tu tento mocný vládce živlů kdysi sídlil. A vzhledem k počasí, jaké zde občas panuje, bychom se tomu ani nedivili.

VIDEO:

Nemusíte se však vydávat jen po stezkách, vedoucí k nejvyšším vrcholům. Čekají tu na vás třeba i lázně nebo „cirkus.“ Ovšem bohatství fauny a flóry je stejně tím největším lákadlem, které může Pirin nabídnout.

Stačí zamířit do jihozápadní části Bulharska

A kam přesně? Mezi údolí řek Struma a Mesta kousek od pohoří Rila – stačí překročit široký průsmyk Predel. Nejvyšším vrcholem (s výškou 2 914 metrů) je pořádná hora mramoru, nesoucí název Vichren. Je jen o 121 metrů nižší než nejvyšší hora Bulharska (Muala v pohoří Rila).

V roce 1976 byla nejatraktivnější část pohoří Pirin vyhlášena jako národní park. A pokud sem zamíříte, bude vám ze všeho nejvíce připomínat Alpy nebo štíty Tater. Tedy žádné Krkonoše – tady se zkrátka nachází docela jiná divočina.

Za krásou pirinské přírody

Najdete tu nejenom množství rostlin a živočichů, ale také krasové útvary nebo nádherná horská jezera. K těm nejkrásnějším patří Tevnovo nebo Valjaviški. Ale vydat  se lze také za Melnickými pyramidami. Jde o jedno z nejkrásnějších lákadel zdejší oblasti.

Budeme vám připadat, jako byste se ocitli v útrobách většího bratříčka našeho Českého ráje. Jde totiž o opravdu působivé pískovcové útvary mnoha tvarů a podob. A najdete tu také onen zmíněný „cirkus“, což je vlastně půvabná jezerní kotlina Vasilaški cirkus.

A kdyby vám chyběly nějaké ty historické památky, navštivte například Roženský klášter v údolí Roženského potoka nebo neméně zajímavý Rilský klášter. A spoustu příležitostí k odpočinku najdete i ve vinařské oblasti Melnik. Zjistěte více v našem videu!

Fotografie:

Zapad-slunce-Pirin
Zapad-slunce-Pirin

Potok-Pirin
Potok-Pirin

Pohori-Pirin
Pohori-Pirin

Pohori-Pirin-Bulharsko
Pohori-Pirin-Bulharsko

Pirin
Pirin

Pirin-panorama
Pirin-panorama

Pirin-krajina
Pirin-krajina

Pirin-Bulharsko
Pirin-Bulharsko

Pirin-scenerie
Pirin-scenerie

Pirin-pohori
Pirin-pohori

Bulharske-pohori-Pirin
Bulharske-pohori-Pirin

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here