Krásy Zadaru, které si zvládnete projít i za prodloužený víkend

0

Chorvatsko je doslova Mekkou všech českých dovolenkářů. Málokdo však ví, že v případě dobrého plánování si jeho krás můžete užít i během krátké dovolené. Stačí jen zamířit do méně známých míst, která od nás však neleží nijak daleko. Dobrým příkladem je Zadar.

VIDEO:

Už jste někdy slyšeli hrát mořské varhany?

Zadar je město se zcela zvláštní osobností. To lze poznat už z atmosféry, která vás v něm uvítá. Stačí se projít po historickém centru – chodník pod vašima nohama se rozehraje jako varhany. Ne, opravdu se vám to nezdá. Skrz zabudované průduchy totiž vede série plastových píšťal, na které hraje mořský příboj. Za celým konceptem stojí místní architekt Nikola Bašič. Vytvořil je v roce 2005 a od té doby jsou v Zadaru velmi vyhledávanou atrakcí. Čím větší příboj zastihnete, tím intenzivněji hrají.

Památky na byzantské i římské období

Ale posuňme se teď hlouběji do minulosti Zadaru. Ve starověku šlo o velmi oblíbenou a využívanou oblast. Můžete se tu proto pokochat třeba sloupy z římského období (původně pozůstatek obrovské kolonády se ve středověku změnil na pranýř). Ovšem k vidění je i architektura předrománská (skvěle reprezentovaná například kostelem sv. Donáta) nebo byzantská. Ta pochází z 9. století  a milovníci dějin si rozhodně přijdou na své.

Náš tip: ještě více se o historii města dozvíte v místním Archeologickém muzeu.

Pozůstatky dějin jsou v Zadaru běžnou součástí života

Jen málokde se tak dokonale prolíná spojení starého a nového jako právě v Zadaru. Na mnoha místech tak viditelně panelová výstavba uhýbala památkám z cesty a jinde se prastaré architektonické skvosty staly běžnou součástí místní výstavby. Krásným příkladem je předrománská kaple, kolem které vyrostla jedna z kaváren na hlavním náměstí (Narodni trg).

Podívejte se, čím vás chorvatský Zadar dokáže překvapit v našem videu.

 

Fotografie:

Zadar
Zadar

Zadar-lod
Zadar-lod

Zadar-Chorvatsko
Zadar-Chorvatsko

Zadar-v-Chorvatsku
Zadar-v-Chorvatsku

Pamatky-Zadar
Pamatky-Zadar

zdroj foto: envato

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA