Chorvatsko: Oblíbená turistická destinace, do které můžete vyrazit i autem

Chorvatsko neboli Chorvatská republika je českým čtenářům a turistům známé především jako přímořská destinace, do které se dá dojet i vlastním autem. Ale tato země nabízí návštěvníkům mnohem více, takže se určitě vydejte ji prozkoumat blíž.

Základní informace

Chorvatsko je jedním z nástupnických států bývalé Jugoslávie a nachází se na pomezí střední a východní Evropy. Má rozlohu 56 594 km2. Počet obyvatel je 4 miliony. Hustota zalidnění je 76 obyv./km2. Oficiálním jazykem je chorvatština (píše se latinkou), 90 % obyvatel jsou Chorvati a stejně tak 90 % obyvatel jsou katolíci. Měnou je kuna, stát je členem EU.

dubrovnik-chorvatsko
Dubrovník, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Záhřeb

Hlavním městem Chorvatska je Záhřeb, který zároveň největším městem. V Záhřebu však pozor na zemětřesení, protože se nachází v seizmicky aktivní oblasti. Památek je zde více než dost, nejlepší je vydat se za nimi do Horního města, které je typicky vystavěno podle Habsburků. Horní město s Dolním městem spojuje lanová dráha. Ve městě se zachovaly brány a zbytky opevnění.

Záhřebu se ale také někdy přezdívá Město muzeí a hned uvidíte proč: Nachází se zde okolo 40 těchto institucí a vy byste měli navštívit alespoň jednu z nich. Velmi doporučujeme Archeologické muzeum, které má bohaté sbírky, a to nejen z území Chorvatska, ale třeba i ze starověkého Egypta. Zajímavé je rozhodně Chorvatské muzeum naivního umění, a to už jen proto, že se jedná o první takového muzeum na světě. Dále je pěkné třeba muzeum Mimara (sbírky umění), Etnografické muzeum nebo Muzeum pošty a telekomunikací.

Město je známé i konáním mnoha festivalů, a nejsou to jen ty filmové, ale třeba Food Truck Festival.

Ve městě se nachází velké množství parků, botanická a zoologická zahrada, rybník a odpočinout se dá i na břehu řeky Sávy.

zahreb
Záhřeb, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Dubrovník

Další město, které byste určitě měli na svých cestách po Chorvatsku navštívit, je Dubrovník. Ne nadarmo se mu říká „Perla Jadranu“, protože se jedná o jedno z nejkrásnějších měst v této oblasti. Je zařazeno na Seznam památek UNESCO. Nejkrásnější kulturní památky jsou hradby, které vznikaly od 13. do 17. století a dodnes se zachovaly. K nim patří i věže a pevnosti okolo Dubrovníku. Každá pevnost měla za úkol chránit město před jinými útoky (pevnost svatého Jana před útoky z moře, pevnost Lovrijenac před benátskými útoky, pevnost Revelin před útoky z turecké strany). Prohlédnout si nezapomeňte ani paláce – opravdu krásné jsou Knížecí palác (dnes v něm sídlí muzeum), goticko-renesanční palác Sponza, nebo barokní paláce Skucic a Sorkocevic. Mnoho je zde i různých kostelů a klášterů, například františkánský klášter s kostelem ze 14. století s gotickým portálem.

A pokud si chcete prohlédnout město jako na dlani, vyjeďte lanovkou na horu Srd.

dubrovnik
Dubrovník, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Zadar

Ve městech ještě zůstaneme, protože Zadar je opravdu zajímavým, zejména studentským městem – nachází se zde nejstarší univerzita v zemi. Navštívit můžete kavárny, restaurace a bary a ochutnat chorvatské speciality (pljeskavica, čebabčice, ajvar, smažené olihně…)

Ale nejen jídlem živ je člověk, a tak si prohlédněte památky, jako například katedrálu svaté Anastázie ze Simia, která pochází z přelomu 12. a 13. století, je vystavěna ve slohu románském a stojí na místě ještě starší baziliky, která byla postavena dokonce v 4. až 5. století.

zadar
Zadar, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

A teď se vydejme do přírody.

Plitvická jezera

Plitvická jezera znáte určitě hlavně z filmů o Vinnetouovi, ale teď je navštívíte a uvidíte na vlastní oči. Prakticky se zde nic nezměnilo. Oblast je přísně chráněná a je zařazena na Seznam dědictví UNESCO. Jezer je tu více než 16, na 5 řekách, asi 140 vodopádů a několik jeskyní. Rostou zde orchideje a lilie, ale opravdu nic netrhejte, nebo zaplatíte tučnou pokutu. Ze zvířat byste se mohli setkat i s medvědy, vlky a jeleny. Jednodenní výlet by měl na poznání celé oblasti postačit.

plitvicka-jezera
Plitvická jezera, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Ostrov Mljet

K Chorvatsku patří i několik ostrovů, které se většinou využívají pro své pláže a možnosti koupání. Ostrov Mljet je však poněkud jiný. Prakticky celý porostlý lesem nabízí neuvěřitelnou podívanou a procházky ve stínu stromů. Vstup na něj je placený a oblast chráněná. Uvidíte však cedrové háje, jeskyně (Odysseova jeskyně) a mnoho vzácných zvířat. Zajímavé také je to, že 2 jezera, která se na ostrově nacházejí, mají slanou vodu, protože jsou úžinami propojena s okolním mořem.

Dostanete se sem trajektem třeba z Dubrovníku.

mljet
Mljet, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

Paklenica

Dalším národním parkem Chorvatska je Paklenica. Tento však nabízí zcela jinou podívanou. Jedná se totiž o krasový říční kaňon. Najdete zde mnoho horolezeckých terénů, ale také zajímavou jeskyni Manita pec, která se nachází v severní části parku. Pokud vylezete na nejvyšší horu (Vaganski vrh – 1757 m n. m.), uvidíte pohoří Velebit (jehož je park součástí) v celé jeho kráse a mohutnosti.

paklenica-chorvatsko
Paklenica, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Krka

A zcela jiný je národní park Krka, pojmenovaný podle řeky Krky, kolem níž se rozprostírá. Chráněna je především tato krasová řeka a také 9 endemitních druhů ryb, které v ní žijí. Najdete zde také vodopády a kaskády. Na povolených místech se můžete koupat.

narodni-park-krka-chorvatsko
Národní park Krka, Chorvatsko. Zdroj foto: Envato

Video:

 

Další články o Chorvatsku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?