Chorvatská Krka a jeho vodopády

0

Co se vám vybaví v Chorvatsku hned po jeho nádherných plážích? Určitě Národní park Krka, který vás překvapí množstvím vesele zurčících vodopádů. Řeka Krka a dolní část potoku Čikola má pro vás nachystáno mnohé, třeba i unikátní šikmé vodopády.

VIDEO:

A jaké jsou ty po všech stránkách nejkrásnější? Seznamte se třeba s velkou sopkou, vodopádem s pamětní deskou Františka Josefa I. nebo třeba ostrovem Visovac. Mimochodem majestátních vodopádů má NP Krka hned sedm.

Manojlovacu v blízkosti archeologického naleziště

Začněme vodopádem, který v minulosti uvítal již zmíněnou královskou návštěvu. Jde o třetí nejvyšší vodopád v oblasti a podle mnoha průzkumů ten nejkrásnější na řece Krka vůbec. Kaňon a jeho okolí navíc pokrývá bujná vegetace a dohlédnete odtud do značné části parku.

Skradinské vodopády se sítí mostů

Zatímco mnohé části Národního parku Krka se na zimu zavírají, Skradinské vodopády obepíná tak rozsáhlá síť cest a mostů, že se vždy najde část, kterou lze v bezpečí projít. K samotnému vodopádu vás zaveze loď, ovšem do jejich těšné blízkosti dojdete i pěšky po některé z mnoha trekkingových tras. A na své si přijdou i milovníci lezení a dalekých výhledů. Jen v sezóně tu bývá značně přeplněno, ale s tím je zkrátka třeba počítat.

Rošský vodopád nebo také velká sopka

Proč tento vzletný název? Rošský vodopád totiž čítá několik kaskád, prokládaných ostrovy. Na březích okolo pak můžete obdivovat řadu vodních mlýnů, z nichž jsou mnohé dodnes v provozu. Jde o jednu z nejcennějších etnografických oblastí Chorvatska vůbec.

Ostrov Visovac jako místo míru

Už od roku 1445 tu stojí františkánský klášter a kostel. V klášteře můžete navštívit i muzeální sbírku, čítající mnoho oděvů, knih či inkunábulí. A těšit se můžete i na lodní exkurze třeba do nedalekého Skradinského buku.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Dřevěný most - Krka národní park
Dřevěný most - Krka národní park

Národní park Krka - Vodopád
Národní park Krka - Vodopád

Národní park Krka
Národní park Krka

Vodopád v národním parku Krka
Vodopád v národním parku Krka

Vodopád
Vodopád

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here