Co navštívit při vaší návštěvě Norska?

0
Lofoten
Zdroj foto: User:Sveter (Please credit as “Petr Šmerkl, Wikipedia” in case you use this outside WMF projects.) / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)

Norsko, domov Vikingů, je skandinávská země bohatá na velkolepé scenérie od ohromujících fjordů, až po majestátní vrcholky zasněžených hor a ledovců, z nichž mnohé jsou snadno dostupné turistům. Když se řekne Norsko, každý si představí polární záře a polární medvědy, nebojácné Vikingy, nekonečné vrcholky hor, nebo malé, pohádkové a barevné vesnice. Je to země, která by rozhodně neměla chybět na seznamu každého cestovatele. Naplánujte si poznávací výlet s naším seznamem těch nejvíce okouzlujících míst, které musíte vidět!

1. Sognefjord

Je svou délkou 205 km druhým nejdelším fjordem na světě. V zemi patří mezi krále všech fjordů, jehož maximální hloubka, která dosahuje 1308 metrů, je zároveň nejhlubším místem v Norsku. Vrcholky okolních hor se tyčí do výšky 2000 metrů a můžete snadno zahlédnout i ledovce. Nejoblíbenější způsob, jak si vychutnat nejenom krásy okolní přírody, ale i stavby, pocházející z 12. století, je výlet lodí.

2. Preikestolen

Obrovský kvádrovitý skalní blok vyčnívající ze skalní stěny, patří mezi největší turistické atrakce a přírodní krásy Norska. Vyhlídková plocha Preikestolenu vám poskytne rozhled z výšky 604 metrů. Turistická atrakce je vhodná především pro aktivní cestovatele, jelikož cesta k jedné z nejkrásnějších přírodních památek je náročná, avšak odměněna nezapomenutelným výhledem.

3. Tromsø

Největší severské město Skandinávie, přezdívané jako “brána Arktidy” nebo “Paříž severu”. Žije zde přibližně 77 tisíc obyvatel a svojí polohou je město nejlepším cílem pro ty, kteří doufají, že zahlédnou úchvatnou polární záři. Město se nachází u pobřeží, a tak klima je mírné. Průměrná teplota se zde pohybuje kolem – 4 ° C.

TIP: Zájezdy do Norska můžete zakoupit například u FIRO Tour nebo Invia.cz

4. Lofoty

Souostroví, které se nachází nad polárním kruhem v severní části Norska, přitahuje nejenom turisty z celého světa, ale i fotografy zejména pro přirozenou, oslnivě čistou krajinu. Lofoty jsou oblíbené pro pozorování volně žijících živočichů. Okolní vody obývají vydry, tuleni a hlavně velryby. Pokud patříte mezi sportovní nadšence, máte zde jedinečnou možnost vyzkoušet si surfování v arktických podmínkách.

Preikestolen
Zdroj foto: Natipi113 / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)

5. Bryggen

Nejstarší část Bergenu, která se nachází podél břehu přístavu Vågen. Čtvrť byla dříve významným obchodním centrem a v okolních domech se obchodovalo i bydlelo zároveň. Bryggen si zachoval svůj původní vzhled i přes několik rozsáhlých požárů. Historická čtvrť se také dostala na Seznam světového dědictví UNESCO. Hlavní dominantou je soustava dřevěných domů, které jsou zároveň průchozí.

6. Vøringsfossen

Jeden z nejnavštěvovanějších vodopádů v Norsku. Je vysoký 183 metrů. Tento přírodní zázrak můžete zažít zblízka z krásného údolí Måbødalen.

7. Oslo

Hlavní město Norska, které dostalo přezdívku “Tygří město” zaujme především svým klidem. Nabízí také mnoho turistických atrakcí, mezi které například patří:

  • Opera: V roce 2009 získala cenu za architekturu Mies van den Rohe. Budova je postavena z bílého mramoru a nalezneme v ní 3 operní sály, z nichž největší pojme 1356 sedících diváků.
  • Pevnost Akershus:Rozsáhlá hradní pevnost vzdálená od Opery jen pár set metrů. Pevnost se začala budovat okolo roku 1300, není tedy divu, že na vás dýchne středověká atmosféra.
  • Nobelovo muzeum:Dříve budova sloužila jako burza a v roce 1778 byl burzovní palác přeměněn v impozantní muzeum. Každý rok se zde mění expozice podle toho, kdo zrovna obdržel Nobelovu cenu míru.
  • Národní divadlo:Nachází se mezi královským palácem a parlamentem. Bylo slavnostně otevřenu v roce 1899.
  • Parlament:Vstup veřejnosti do budovy je omezený, ale každou sobotu je možné zúčastnit se hodinové prohlídky. Vstupné je zdarma.
  • Katedrála Oslo Domkirke:Barokní kostel, který královská rodina používá ke svatbám a pohřbům. Katedrála byla postavena v letech 1694-1697 a v roce 1950 proběhla rozsáhlá rekonstrukce.

—————Komerční článek—————-

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA