Pula – nejjižnější cíp chorvatské Istrie vás jako kouzlem přenese do dob minulých

0

Když se řekne Chorvatsko, vybaví si řada  z nás právě Istrii – a spolu s ní i Pulu. Návštěvníky sem láká především její unikátní atmosféra. Celým městem se táhnou linie dobře zachovalých římských památek.

VIDEO:

A pokud tu už nemohou stát samy o sobě, stávají se jejich zbytky alespoň součástí nových staveb. Stejně jako se to stalo v případě Dianina chrámu, dodnes patrného ve zdech místní radnice.

Pulské Koloseum je starší než to v Římě

I když je tato aréna mnohem menší, než jakou můžete vidět v hlavním městě Itálie (kol dokola ji obejdete asi za 10 minut), tak působí impozantně. Jen stěží lze uvěřit, že se kdysi mohlo dovnitř vejít až 24 000 lidí. Mimochodem, dnes jde o šestou největší dochovanou římskou arénu na světě. A v podzemí najdete archeologické muzeum.

Ale k vidění jsou i další památky – například vítězný oblouk, určený pro rodinu Sergiů (poměrně velká výjimka, většinou se podobné stavby navrhovaly k poctě císařů nebo senátorů) nebo Herkulova vrata, z nichž bohužel do dnešní doby moc nezbylo.

Krása antiky ukrytá za majestátem středověkých hradeb

Ovšem život tu neustal ani po odchodu Římanů. Dnes celou Pulu chrání masivní středověké (a velmi dobře dochované) hradby. Zajděte se podívat hlavně na Dvojitou bránu nebo mozaiku Potrestání Dirké. Je nádherná – ovšem jen špatně značená. Musíte se tedy poptat místních, jinak se ve spleti úzkých pulských uliček snadno ztratíte.

Moderní půvaby mají také něco do sebe

Dnes je Pula známá spíše kvůli svému velkému nákladnímu přístavu. To ovšem vůbec nevadí, i v něm můžete najít ledacos zajímavého. Například osm zdejších obřích jeřábů pro stavbu lodí je každou hodinu nasvíceno působivou neonovou show. Stojí za ní designér Dean Skira.

A co dalšího vám ještě Pula nabídne? Seznamte se s tímto půvabným městem v našem videu.

 

Fotografie:

Pula-ostrov-Arena
Pula-ostrov-Arena

Pula-panorama
Pula-panorama

Plaze-Pula
Plaze-Pula

Historicka-pamatka-Pula
Historicka-pamatka-Pula

zdroj foto: envato

 

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA