Jedna z poslední autentických krajin Evropy – Peneda-Geres

0

Rádi byste věděli, jak příroda okolo nás vypadala ještě předtím, než ji osídlili lidé? Národní park Peneda-Geres s jeho pustými skalními sceneriemi byste v Portugalsku nejspíš nehledali. A přesto tu je – přímo v nejsevernějším cípu země.

Až se tu budete procházet, jen stěží si představíte, že se jen relativně kousek odtud nacházejí takové výspy turistické civilizace, jako je například letovisko Algarve či Lisabon. A na co se tu těšit?

Jedinečný přírodní ráj Evropy

Nenajdete tu turistická centra, pravidelné linky výletních autobusů a vlastně ani žádné velké stavby, které by vám rušily výhled na nádherný obzor. Zato na vás čekají svěží – stále vlhké lesy a pole, posetá žulovými balvany. A samozřejmě i nějaký ten menší výšlap.

Jádro parku tvoří dvě nádherná a poměrně vysoká pohoříSerra da Peneda (sever) a Serra do Gerês (jih). Díky maximální výšce jejich vrcholů, které se pohybuje okolo 1 500 metrů nad mořem, si tu budete připadat trochu jako v Krkonoších. Ovšem je tu mnohem drsněji. Připravte se na prudké větry, kvůli nimž se v těch nejvyšších polohách neudrží ani kleč. Budete tak procházet opravdu skrze pustou krajinu, jíž „zdobí“ jen impozantní žulové balvany.

Lesy plné vody

I když v oblasti Peneda-Geres prší o něco častěji, než na většině zbylého území Portugalska, stejně vás na velkou krásu zdejších lesů nepřipraví vůbec nic. I během suššího období jsou plné naducaných polštářů měchů a lišejníků, v dlouhých trsech vyrůstajících z dlouhých větví stromů.

Každou chvíli narazíte na menší potůček a říčku, jež se však v období dešťů dokáží pořádně vylít z břehů. Není divu, že značná spousta cest vede přímo skrz koryta potoků. Nemusí se totiž po každé povodni opravovat. Dobré boty si tedy rozhodně zabalte s sebou. Ze zvířat tu pak můžete narazit zejména na kamzíky a rysy.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here