Jak vypadala chlouba Paříže před požárem? Zavzpomínejte s námi na katedrálu Notre-Dame

0

I když nedávno katedrálu Notre Dame vážně poničily plameny, projekty na její obnovu už běží v plném proudu. Pojďme si připomenout, jak vypadala pařížská katedrála Notre-Dame před řáděním červeného kohouta. A máme pro vás i připraveno i několik zajímavostí, které se k ní váží.

VIDEO:

Jde o jednu z nejvýznamnějších gotických staveb nejenom na území Francie, ale i ve střední Evropě. Zahrála si hlavní roli v mnoha filmech a samozřejmě i knihách.

Zvoník od Matky Boží

Ta nejvýznamnější pochází od Victora Huga. Dlouho se mělo za to, že Quasimodo je pouze výtvorem autorovy fantazie. Ovšem Henry Sibson – sochař najatý vládou na opravu této velkolepé památky – ve své autobiografii napsal, že v té době s ním na stavbě pracoval ještě jiný sochař. Hrbáč. A právě v tomto čase se katedrálou potuloval i Victor Hugo. Náhoda?

Kohout jako strážce relikvií

Každý návštěvník ho na klenutém stropě podvědomě hledal – železného kohouta, symbol Francie. Byl však i něčím víc. Jeho odolné tělo v sobě ukrývalo hned tři svaté relikvie – sv. Denise, sv. Genevieve a část trnové koruny.

Není největší, „jenom“ nejznámější

Tehdejší křesťané věřili, že se díky velikostem chrámových věží přiblíží k Bohu. Právě proto byla Notre-Dame nejvyšší stavbou své doby. Nejvyšší katedrálou v gotickém stylu ale není. Předstihly ji ty v Beauvais a Amiens.

Dominantou Paříže se stala až dodatečně

Během Velké francouzské revoluce byla značně poničena a její bývalou slávu jí vrátil až architekt Eugène Viollet-le-Duc. Jeho projekt však nezahrnoval jen opravu monumentálního díla. Mnoho prvků stvořil zcela nově, a navíc nechal zbourat část městské čtvrti s vysokými budovami, aby byla Notre-Dame vidět opravdu odevšad. Většina z nich stála na náměstíčku, jež se dnes před touto monumentální stavbou nachází.

Uprostřed náměstí Notre-Dame dnes najdeme kruh. Pokud se na něj postavíte, můžete se pochlubit tím, že jste navštívili přesný střed Paříže. Jde také o bod nula, od něhož Francouzi počítali vzdálenosti na zemi.

Fotografie:

Socha Notre Dame
Socha Notre Dame

Notre Dame při západu slunce
Notre Dame při západu slunce

Notre Dame před požárem
Notre Dame před požárem

Katedrala Notre Dame
Katedrala Notre Dame

zdroj foto: envato

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here