Francie – stát, který za neprojedete ani za měsíc

Sladká Francie. Chcete-li poznat dobře Francii, potažmo Francouze, museli byste se tam na několik let přestěhovat. Za jednu dovolenou se vám to totiž nepodaří. Ale můžete si vybrat nejtypičtější místa, která postupně navštívíte, a uděláte si tak alespoň přibližný obrázek.

Základní informace

Francie je rozsáhlý stát v západní Evropě, má rozlohu 543 965 km2 a počtem obyvatel přes 67 milionů se řadí na čtvrté místo v Evropě hned za Ruskem, Německem a Tureckem. Hustota zalidnění je 123 obyvatel/km2. Oficiálním jazykem je francouzština a národnostní složení čítá kromě Francouzů také další jihoevropské národy (Španěly, Portugalce, Italy) a další národnostní menšiny (Němci). Nejčastější náboženství je římsko-katolické. Měnou je euro a Francie je členem EU.

pariz
Paříž, Zdroj foto: Envato

Hlavní město

Hlavním městem je Paříž, která je zároveň ekonomickým a kulturním centrem Evropy. Paříž je také sídlem několika mezinárodních organizací, jako například OECD, UNESCO, což je především prestižní záležitostí. Paříž se vyplatí navštívit jako první, protože zde najdete typicky francouzský život, kavárny, noční život, památky staré i moderní, parky a nasajete atmosféru evropského velkoměsta.

Co všechno navštívit v Paříži

Udělat nějaký jednoduchý seznam památek a míst, která byste měli navštívit v hlavním městě, je prakticky nemožné, protože je jich tolik, že není snadné z nich vybrat ty nejlepší. Provedeme vás ale po Paříži tak, jak jsme ji navštívili my. Při každé návštěvě tohoto města však mějte na paměti, že vás pokaždé znovu překvapí.

Video:

Eifellova věž

Kdo nebyl u Eifellovky, jako by ani Paříž nenavštívil. Vyberte si den, kdy bude jasné a slunečné počasí a vyšetřete trochu času, abyste si vystáli frontu na vstup. Pak už si užívejte výhled na celou Paříž.

Když už budete u Eifellovky, zůstaňte v jejím okolí a navštivte čtvrť Invalides. Impozantní Invalidovna, která sloužila jako nemocnice pro veterány v obou světových válkách, dodnes tvoří jednu z dominant Paříže. Navštivte i Dome, v jehož kryptě jsou uloženy ostatky Napoleona. A v téže čtvrti najdete i Museum Rodina (Musée Rodin), kde jsou vystaveny všechny významné sochy tohoto umělce – a je na co se dívat.

eifellova-vez
Eifellova věž, Zdroj foto: Envato

Video:

Latinská čtvrť

Latinskou čtvrť si nechte třeba na další den. Je to místo, kde nejvíc poznáte atmosféru kaváren, kin, klubů. Uvidíte také budovu Sorbonny, vedle ní chrám Sorbonny a pro milovníky historie se zde skrývá Muzeum středověku (Musée National Du Moyen Age).

Tuileries

Královská čtvrť zahrnuje palác Louvre na jedné straně a náměstí Place e la Concorde na straně druhé. Louvre byste samozřejmě minout neměli, ale chce to zkušeného průvodce, abyste viděli skutečně to nejcennější. Tím je kromě Mony Lisy také socha Venuše z Mélu nebo Koně z Marly či Okřídlený býk s lidskou hlavou z Asýrie 8. století př. n. l.

Ile de la Cité

Oblast Ile de la Cité si zaslouží další samostatný den. Zde můžete vidět katedrálu Notre-Dame, která ačkoliv byla poničena požárem, stále slouží jako příklad monumentální gotické architektury. Stejně zajímavou je i kaple Sainte-Chapelle, která vás ohromí barevnými vitrážovými okny s výjevy z náboženských motivů. A alespoň z dálky si prohlédněte věznici Conciergerie, která sloužila jako vězení zejména za doby Velké francouzské revoluce.

champs-elysee
champs-elysee, Zdroj foto: Envato

Další památky

A jistě bychom neměli zapomenout na Vítězný oblouk, Champes-d´Elysées a Centre Pompidou.

A teď se vydáme mimo Paříž, abychom si tu Francii užili co možná nejvíce.

Versailles

Královský zámek, kde trávil své roky například Ludvík XIV., přezdívaný Král slunce, vás potěší hned dvakrát. Poprvé prohlídkou královských pokojů, podruhé – a troufám si říci, že ještě víc – procházkou v zahradách. Všudypřítomné fontány, francouzský park s překrásně tvarovanými keři a květiny, to je vskutku romantické místo, které byste mohli využít třeba, když chcete partnerku požádat o ruku.

Další zámky na Loiře

A nejen Versailles, ale i další zámky, které si nechali francouzští panovníci vystavět podél řeky Loiry, stojí za vidění. Ty nejkrásnější jsou: Chambord, Cheverny, Blois nebo Chenanceau.

Avšak Francie, to není jen Paříž a zámky. V každé části Francie je spousta míst k vidění. Pojďme se s nimi blíže seznámit.

Severovýchodní Francie – Champagne

Do severovýchodní Francie patří kromě Champagne také Nord, Pikardie, Alsasko a Lotrinsko. Champagne jsme vybrali z důvodu její výjimečnosti. Kdo by neznal nebo nechtěl poznat chuť pravého šampaňského, navíc ještě v kombinaci s místními lahůdkami (ardenská šunka, plněný pstruh nebo jitrničky andouillettes). Kromě toho se zde můžete projít po značené stezce route touristique du Champagne, abyste nabrané kalorie zase spálili. Cesta se vine mezi vinohrady, ale na jejím konci uvidíte i jezera, lesy a bažiny.

champagne
Šampaňské, Zdroj foto: Envato

Západní Francie – Normandie a Bretaň

Nejzajímavější částí Francie je bezesporu západní Francie, a to zejména její oblasti Normandie a Bretaň. A není to jen z historického hlediska, kde všichni známe vylodění v Normandii jako zásadní obrat ve 2. světové válce. Tady totiž rozhodně narazíte na panenskou přírodu, nedotčený venkov, lesnatou krajinu s malými políčky, která jsou od sebe oddělena živými ploty a bukovými větrolamy. Ale ne že byste zde nenarazili na památky – na pomezí mezi Normandií a Bretaní se nachází ostrov Mont-Tombe (Hrob na kopci) a na něm leží monumentální klášter Mont-St-Michel.

mont-saint-michel
Saint Micehl, Zdroj foto: Envato

Jižní Francie – Riviéra a Provence

A co by to bylo za návštěvu Francie, kdybychom zapomněli na jih (Riviéra a Provence). Ano, na jihu si můžete vychutnat všechny letní radovánky – moře, dovolenou, ovoce, mořské plody i víno. Určitě se vyplatí utratit za dovolenou více, protože zklamáni nikdy nebudete. Pokud si potrpíte na speciality, doporučujeme třeba artichauts a la barigoule, což jsou malé fialové artyčoky plněné slaninou a zeleninou vařené ve víně. Dobrou chuť!

provence-francie
Provence, Zdroj foto: Envato

 

Další články o Francii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?