Mayské památky neukrývá jen džungle, najdete i ty výhledem na moře

0

Když se řekne mayské památky, pravděpodobně se vám na prvním místě vybaví známý Teotihuacán. Město, doslova pohlcené džunglí, každým rokem přivítá desítky tisíc turistů. Ovšem stejně krásné pohledy do tajemství umění dávných obyvatel Ameriky si můžete dopřát i jinde.

VIDEO:

Ono se vlastně není čemu divit. Mayové byli zdatnými obchodníky a všestranně nadanými řemeslníky a bylo by přinejmenším zvláštní, kdyby v celém svém rozsáhlém impériu neměli ani jeden přístav.

Mayský přístav Tulúm

Pokud jste už někdy narazili na obrázky mayských staveb na pobřeží, je to právě Tulúm – jediné město svého druhu na světě. Jeho nejznámější částí je Castillo alias hrad, jehož zbytky se hrdě vypínají na špičce dvanáctimetrového útesu, odrážejícím se na hladině moře pod ním.

Ale nenechte se zmást, celý komplex je mnohem větší a opatřený spoustou informačních cedulí pro návštěvníky. V sezóně tu bývá poměrně plno, ale stále se to nedá srovnat s třeba již zmíněným Teotihuacánem. A až budete mít prohlídky dost, stačí sejít k vodě a vykoupat se.

Chichén Itzá a studna obětí

A kam dál na karibském pobřeží Mexika, kterému se přezdívá také Mayská riviéra, zamířit? Čeká tu na vás Chichén Itzá, Kukulkánova pyramida a legendární Observatoř. Užijte si mráz, který vám bude jezdit po zádech při procházce přes hřiště, na němž tým, který prohrál, čekala jistá smrt na obětním oltáři. (Ovšem jiné výklady mluví i o obětování vítězů).

Cancún a podmořské muzeum

A když si budete chtít vychutnat trochu jiné umění, potopte se pod hladinu v Cancúnu. Najdete tu 400 lidských soch v životní velikosti, jež jsou dílem místního sochaře Jasona De Cairese Taylora. A proč tenhle unikát vybudoval? Snaží se odlehčit hojně navštěvovaný korálovým útesům a doufá, že část milovníků nevšedních zážitků se pro trochu adrenalinu potopí právě sem.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Ruiny a památky v Ek Balam
Ruiny a památky v Ek Balam

Tikal mayská památka
Tikal mayská památka

Tikal
Tikal

Yucatan Mexico
Yucatan Mexico

Chichen Itza
Chichen Itza

Jezero Chichen Itza
Jezero Chichen Itza

Mayská památka v Mexiku
Mayská památka v Mexiku

Mayská pyramida
Mayská pyramida

Mayské památky detailnější pohled
Mayské památky detailnější pohled

Mayské památky
Mayské památky

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here