Louny a podpis architekta Benedikta Rejta

0

Čím by vás mělo zaujmout město Louny, ležící na řece Ohři? Především tím, že ho po velkém požáru přestavěl dvorní architekt Vladislava Jagellonského Benedikt Rejt. A tohle jméno rozhodně není v Čechách neznámé.

VIDEO:

Je totiž podepsán třeba pod přestavbou Pražského hradu – z jeho pera pochází mimo jiné úchvatný Vladislavský sál, ale také nová podoba vodního hradu Švihova. Právě díky němu dostaly doposud temné gotické interiéry docela novou vzpruhu v podobě velkých oken a dalších vzdušných prvků.

Otisk Benedikta Rejta v Lounech

Pokud sem tedy zamíříte, určitě si nesmíte nechat ujít Galerii Benedikta Rejta, kterou najdete v bývalém barokním pivovaru. Zaměřuje se na konstruktivistické tendence českého výtvarného umění, ovšem dívá se i do zahraničí. A najdete tu třeba také pozůstalost Emila Filly.

Z dalších památek se vám určitě zalíbí kostel sv. Mikuláše, dominující městu už zdálky. Zaujme zejména nádhernou krouženou klenbou a jehlancovou střechou, opět podle Rejtova návrhu.

Po příchodu do historického jádra objevíte také pozůstatky hradeb, a spolu nimi i několik bašt. Projděte monumentální Žateckou bránou, nezapomeňte si prohlédnout renesanční dům Daliborka a samozřejmě i dům Sokolů z Mor, ve kterém dnes najdete sídlo oblastního muzea.

A kam ještě zamířit?

Nenechte si ujít návrší U Spravedlnosti, kde ze země prýští alkalická kyselka Luna a to přímo z nejhlubšího minerálního pramene u nás. Pomáhá třeba na žaludeční dyspepsie a nejrůznější onemocnění střev a trávicího systému. A zamíříte-li kousek dál, pak na vás čeká archeologický skanzen v Březně, nebo přímo Nový Hrad stojící v Jimlíně.

A něco se najde i pro milovníky adrenalinu a netradičních sportů. Máme na mysli kopec Raná, kde si za příznivého počasí můžete vyzkoušet třeba paragliding a powerkiting.

Fotografie:

Lounská vodárna
Lounská vodárna

Lounský most přes dálnici
Lounský most přes dálnici

Pramen v Lounech
Pramen v Lounech

zdroj foto: envato

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA