Když na Jadran, pak určitě na ostrov Hvar. Hostí hned dva zápisy z UNESCO

0

Jen málokterý ostrov menších rozměrů se může pyšnit něčím tak unikátním. Komisaři z UNESCO totiž Hvar navštívili hned dvakrát – a dvakrát šlo o návštěvu nadmíru úspěšnou. Můžete se tu těšit na jednu starověkou kulturní krajinu a nehmotné dědictví v podobě náboženské slavnosti.

VIDEO:

Ale nejdříve trochu geografie. Abyste si mohli Hvar užít dosytosti, musíte zamířit k dalmatskému pobřeží, a to poblíž ostrova Brač, od něhož ho odděluje pouze úzký Hvarský kanál. A totéž platí i o blízkých ostrovech Korčula, Vis a o poloostrově Pelejšas. Je tu zkrátka trochu „nahuštěno“, ale to vůbec nevadí.

Největším městem je Hvar

Přesně tak – zdejší „metropole“ se nazývá stejně jako samotný ostrov. Takže buďte na pozoru, až se budete ptát na „Hvar.“ Možná to nevíte, ale právě tady bylo otevřeno první veřejné divadlo na evropském území, a to už v roce 1612. Dnes sem však mnohem více lidí přitahují půvabné pláže a krásná příroda. A také možnost návštěvy mnoha malých ostrůvků v okolí, kam patří kupříkladu ty Paklené nebo ostrov  Šćedro.

Ovšem místní se nespoléhají jen na turistický ruch – velmi dobře se tu totiž daří i rybolovu, čehož můžete využít. Máte-li rádi mořské plody ve všech jejich podobách, pak si na Hvaru dozajista přijdete na své.

Dva nádherné zápisy UNESCO

A jak je to vlastně s tím světovým dědictvím? Tím prvním je Starigradská pláň, což je kulturní krajina vypadající jako ze starověku. Byla založena řeckými kolonisty, kteří sem přicestovali z ostrova Paros a od té doby se téměř nezměnila.

Nejdeme tu však i jedno „Mistrovské dílo ústního a nehmotného dědictví lidstva.“ Je jím Za križen, což je římskokatolická velikonoční pouť, pořádaná na Zelený čtvrtek (s přesahem do Velkého pátku). Vede mezi šesti obcemi, ale pokud ji absolvujete celou, odnesete si jedinečný zážitek. Chcete ochutnat Hvar se vším všudy? Inspirujte se záběry z našeho videa.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Ulice-hvar
Ulice-hvar

Zapad-slunce-hvar
Zapad-slunce-hvar

Hvar-ostrov
Hvar-ostrov

Ostrov-hvar
Ostrov-hvar

Pristav-hvar
Pristav-hvar

Slunecny-den-hvar
Slunecny-den-hvar

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA