Korčula – zajímavý kout ve střední Dalmácii

0

Jde o šestý největší jadranský ostrov, přesto se nechlubí takovou popularitou, jakou by si zasloužil. Přitom je Korčula po všech stránkách přívětivá a turisticky zajímavá. Najdete tu krásné pláže, nádhernou přírodu i léčivé bahno.

VIDEO:

A nechybí ani důležité zázemí, na které nedají fanoušci Chorvatska dopustit. Spadá pod chorvatskou Dubrovnicko-neretvanskou župu a pyšní se rozlohou 279 km2 (pokud to chcete vědět přesně, pak je 46,8 km dlouhý a v nejširším místa cca 7,8 km široký). Tedy žádný ostrůvek.

Víno, malebné zátoky i nevšední památky

Korčula má pro každého něco. Přes den se můžete procházet po památkách a večer si vychutnat místní víno v doprovodu osvědčených specialit. Ano, tento ostrov patří mezi vyhlášené vinařské oblasti a kdo zdejší rudý či bílý mok neochutnal, jakoby ani nebyl.

Kam se vydat za poznáním

Abyste si však mohli svou skleničku pořádně vychutnat, měli byste se předtím dostatečně unavit. První skvělou příležitost vám k tomu dává hlavní město Korčula. Leží na severovýchodě a patří mezi vyhlášená letoviska se spoustou památek. Je libo staré jádro s ještě historickou zástavbou, kostel sv. Marka, Dům Marca Pola nebo třeba věž Revelin? A jedinečný pohled z výšky se vám naskytne, pokud si dáte tu práci a zdoláte schodiště do pevnosti Forteca. A opravdu to stojí za to.

Korčula však není největším městem stejnojmenného ostrova, tím je Vela Luka. Jde o trajektový přístav a lázně s léčivým bahnem, ovšem také Kulturní centrum, v němž jsou vystaveny mimo jiné i nálezy z blízké proslulé prehistorické jeskyně Vela Spila.

Kam za krásnými plážemi

Naším první tipem je určitě Pupnatska Luka s oblázky a postupným sestupem do moře, takže ji vyhledávají milovníci odpočinku a rodiny s dětmi. Máte raději raději písečnou pláž? Pak pro vás bude jako stvořená Trstenica. Chcete je jednoduše porovnat nebo si prohlédnout z Korčuly trochu víc? Vsaďte na naše video.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Korcula
Korcula

Ostrov-korcula
Ostrov-korcula

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA