Znáte jezero Most? Koupat se zde můžete jen na vlastní nebezpečí

0

O rekultivaci nejrůznějších dolů se v poslední době hodně mluví. Ovšem docházelo k ní ještě dávno předtím, než se vůbec první aktivistické organizace začaly objevovat v médiích. Zajímavým příkladem je jezero Most, které vzniklo už na konci 90. let.

VIDEO:

A to velmi jednoduše – zatopením hnědouhelného dolu s názvem Ležáky. Z původně nevzhledné těžební jámy se tak postupem času stala velmi půvabná lokalita s čistou vodou a mnoha místy určenými k odpočinku.

Lokalita, která má potenciál

Pokud si tedy chcete užít trochu té ničím nerušené přírodní krásy, určitě si procházku tady nenechte ujít. V zrcadle jezera se odráží řada okolních přírodních útvarů a pokud chcete, můžete se v něm také vykoupat. Byť samozřejmě na vlastní riziko. A nenajdete tu ani příliš turistů – jezero Most je totiž přístupné teprve od 12. 9. 2020, takže řada lidí o něm ještě jednoduše netuší.

Zatopená plocha jezera má rozlohu 309,09 ha, celková velikosti rekultivované plochy pak 1 300 ha. Jezero se napouštělo šest let a objem vody je 70,5 mil. metrů krychlových. A jak jsme už zmínili, je opravdu čistá. Lokálně je průhlednost vody až 8 metrů.

Najdete tu množství rostlin i živočichů

Samozřejmě však nejde o žádnou mrtvou vodní plochu. Naopak. Při nedávném sčítání byla zjištěna přítomnost 350 druhů cévnatých rostlin a v jezeře bylo napočítáno 8 druhů ryb. Místa  k životu tu mají opravdu dostatek. Abyste si udělali představu o velikost jezera, vypadá takto:

  • Maximální hloubka: 75 m
  • Maximální šířka: 1,9 km
  • Maximální délka: 3 km

V okolí jezera Most je umístěno dostatek laviček a odpočinkových míst, takže si můžete jednoduše sednout a pozorovat tu rozmanitost přírody okolo sebe. Chcete vědět víc? Podívejte se na naše video.  Zjistíte, že tato lokalita rozhodně stojí za návštěvu.

zdroj foto: redakce

Fotografie:

Koupani-jezero-most
Koupani-jezero-most

Okoli-u-jezera-most
Okoli-u-jezera-most

Parkovani-jezero-most
Parkovani-jezero-most

Parkovani-u-jezera-most
Parkovani-u-jezera-most

Plaze-jezero-most
Plaze-jezero-most

Posezeniy-u-jezera-most
Posezeniy-u-jezera-most

Stezka-u-jezera-most
Stezka-u-jezera-most

Jezero-most
Jezero-most

Jezero-most-stezka
Jezero-most-stezka

Jezero-most-1
Jezero-most-1

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA