Lom Kosov – koupání je tu zakázáno, ale nikomu to nevadí

1

Pokud se chystáte na cestu do Berouna, určitě byste neměli vynechat ani Lom Kosov. Je opuštěný a tvoří ho několik etáží a půvabné smaragdové jezírko, jež se rozlévá po jeho dně. Oficiálně se sem sice nesmí, ale to potenciální návštěvníky neodrazuje.

VIDEO:

Cesta sem je vlastně snadná, stačí se napojit na zelenou turistickou značkou, začínající v ulici Husova, odtud se dostanete do části Jarov a potom do ulice, nazvané příznačně K Lomu. Po zelené pak dojdete až k masivní bráně…

Zavřeno… Anebo ne?

Ta je samozřejmě zavřená, ale masivními vraty se nenechte doradit. Stačí se podívat vpravo a najdete tu poměrně komfortní vstup, vytvořený pravděpodobně koupání chtivými návštěvníky. Až potud je vše legální, další pokračování vaší cesty je však už jen a jen na vaše vlastní nebezpečí.

Klidná atmosféra bez davů

Voda je čistá a v létě i poměrně teplá, což se o mnoha jiných lomech říci nedá. Oficiálně je těžba v lomu zastavena a prostor kompletně uzavřen. Neoficiálně tu bývá každé odpoledne docela plno, o něco lepší je situace v ranních a dopoledních hodinách.

Hloubka jezírka není přesně změřena, nicméně by se měla pohybovat okolo šesti metrů. Chodí sem jak rodiny s dětmi, tak i majitelé se psy, s čímž je třeba počítat. A samozřejmě tu nenajdete ani žádné zázemí ve formě stánků s občerstvení nebo toalet. Všechno se tu koná tak nějak přírodně.

Stromy na březích nabízejí příjemný stín, aniž by však jakkoliv narušovaly nádheru přítomných “pláží.“ Prostoru je tu dost a dost. Poměrně blízko se dá dojet i autem, takže vás nečeká žádné únavné šlapání se stovkami metrů v nohách.

TIP: Pokud se na rozcestí nevydáte k lomu, ale přesně na opačnou stranu, pak po několika krocích narazíte na jiné, menší jezírko, plné pestrobarevných rybek. Zamilují si ho jistě obzvláště děti.

Fotografie:

Lom kosov
Lom kosov

Rak v lomu Kosov
Rak v lomu Kosov

Rak v lomu čertovy schody - kosov
Rak v lomu čertovy schody - kosov

Rak v lomu kosov
Rak v lomu kosov

Rak v lomu
Rak v lomu

Čertovy schody kosov
Čertovy schody kosov

Lom Čertovy schody - kosov
Lom Čertovy schody - kosov

Lom kosov - čertovy schody
Lom kosov - čertovy schody

zdroj foto: envato

[fblike]

1 komentář

  1. Myslím, že oficiálně je zákaz vstupu snad do všech lomových jezírek, nebo aspoň do mnoha. Máme v blízkosti chaty hned dva lomy, kde je výborné koupání, a pořád jsou tam cedule i vysprejované nápisy Zákaz vstupu. Dřív jsem se obávala, že s tím chtějí zase něco dělat, ale lidi tam s klidem chodí dál, a tak to má být zřejmě jen takový alibismus pro případ, že by se tam někomu něco stalo, asi stejný význam, jako když se to podá mnohem slušnějším způsobem jako Vstup na vlastní nebezpečí. Tak úplně nechápu, ale hlavně když tam lidem nebrání chodit.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA