Nižbor – málo známý zámek na okraji Prahy

0

Původně byl Nižbor hradem (znát ho můžete také pod starším pojmenováním Miesenburg nebo Nižburk), později byl však přestavěn na zámek. A kde ho najdeme? Přece ve stejnojmenné obci v okrese Beroun.

VIDEO:

Něco společného měl i s významných českým panovníkem. V roce 1253 pobýval Přemysl Otakar II. v Praze, tady rychle a rázně převzal moc od svého nedávno zesnulého otce. Ovšem nehodlal tu zůstat. Brzy poté se vrátil do blízkosti Himbergu. A proč právě sem? Právě tady totiž pobýval pobýval Roman Halicki, uchazeč o vídeňský trůn. Ovšem ještě předtím stihl v okolí provést výrazné změny. A založení Nižboru bylo právě jednou z nich.

Množství významných panovníků

Pokud si však myslíte, že Nižbor zůstal natrvalo v „královských rukách“, mýlíte se. Jak šla historie, vystřídala se na něm celá řada vládců. Můžeme jmenovat například Šternberky, Kolovraty, Schwarzenbergy nebo Valdštejny – a právě poslední jmenovaní se postarali o to, aby se na Nižbor jen tak nezapomnělo. Právě za jejich vlády se totiž z původně mohutného hradu stal půvabný barokní zámek.

Původně šlo o dva paláce

Nebýt rozsáhlých stavebních úprav, patřil by zámek Nižbor k republikovým unikátům. Původně ho totiž tvořily hned dva paláce. Díky architektonickému šílenství některých majitelů se však dodnes dochoval jen jeden – ten severní. I tak je samozřejmě chráněn jako kulturní památka ČR. Obdivovat na něm můžeme celou řadu zajímavostí – například sluneční hodiny namalované na zdi. Vlastě jsou tu hned dvoje – jedny ukazují náš běžný čas, druhý ten staročeský. Můžete si tedy vyzkoušet, v jakou dobu vstávali kupříkladu naši předkové na pole nebo na nedělní mši do kostela.

A za návštěvu rozhodně stojí i kostel Povýšení svatého Kříže nebo zámecká kaple. Chcete si z Nižboru prohlédnout více? Podívejte se na naše video.

zdroj foto: redakce

Fotografie:

Cyklostezka
Cyklostezka

Detske-hriste-nizbor
Detske-hriste-nizbor

Elektrarna-nizbor
Elektrarna-nizbor

Hriste-pro-deti-nizbor
Hriste-pro-deti-nizbor

Jez-nizbor
Jez-nizbor

Jizda-na-kole-nizbor
Jizda-na-kole-nizbor

Most-pres-berounku-nizbor
Most-pres-berounku-nizbor

Nizbor-berounka
Nizbor-berounka

Potok
Potok

Vyklostezka-nizbor
Vyklostezka-nizbor

Berounka-nizbor
Berounka-nizbor

Berounka
Berounka

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA