Blood Falls: Jak je možné, že voda proudí ledovcem, ve kterém se průměrná teplota pohybuje okolo minus 17 stupňů? Proč nezmrzne a co stojí za jejím sytě červeným zbarvením? Kde se tímto unikátem pyšní? A podařilo se tuto záhadu rozluštit?
Sněhově bílá Antarktida skrývá jedinečný unikát
Pokud by tento unikátní jev viděli lidé ve středověku, věřili by, že planeta krvácí. Když v roce 1911 spatřil či lépe řečeno objevil tento sytě červeně zbarvený vodopád australský průzkumník Griffith Taylor, věřil v přirozené přírodní procesy. On a s ním i další průzkumníci Antarktidy považovali či se zkrátka domnívali, že za tímto netypickým červeným zbarvením stojí řasy žijící ve vodě.
Zjištění pravdy a vyřešení tohoto tajemství, se podařilo až po více jak sto letech od objevení, na první pohled děsivě vypadajícího úkazu. Kdy a kým bylo odhaleno toto tajemství či vyřešena záhada? A čím je krvavý vodopád natolik unikátním?
Mysteriózní krvavý vodopád
Z Taylorova ledovce ve východní Antarktidě vytéká proud mající sytě rudou barvu. Právě kvůli svému zbarvení získal název Blood Falls neboli Krvavý vodopád. Voda do jezera Bonney přitéká z jiného jezera, tzv. neviditelného, protože je ukryto pod ledem silným zhruba 400 metrů. Tato pokrývka jezera je tu už po více jak dva miliony let a uchovává tak v jeho vodách mikrobiální život starý miliony let.
O Krvavém vodopádu se sice ví dávno, konkrétně od roku 1911, kdy byl objeven výše zmíněným australským geologem. Původní domněnka, že toto neobvyklé zbarvení způsobují řasy či sinice rostoucí ve vodách jezera, nebyl potvrzen. Pozdější výzkum odhalil, že hlavní příčinou je přítomnost železa.
V rudé vodě, napříč tomu jak je slaná, se vyskytuje 17 druhů mikroorganismů. Energii, kterou potřebují pro svůj metabolismus, nemohou získávat ze slunečního světla, ale dokázali se přizpůsobit a využívají chemické sloučeniny z reakcí, které vznikají ze síry a železa. Krvavé vodopády nacházející se u Taylorova ledovce nezpůsobují řasy, jak už bylo zjištěno, ale silná koncentrace železa ve vyvěrající slané vodě. Voda je zde asi 4x slanější než vody světových oceánů. Když je takový roztok vystaven vzduchu, dochází k oxidaci, jejž patrným projevem je červené zabarvení.
Jeden z nejchladnějších ledovců světa
Blood Falls se nacházejí na ledovci Taylor. Je jedním z nechladnějších ledovců se stále tekoucí vodou na světě. Ledovec je pojmenován právě po geologovi Thomasu Griffithu Taylorovi, jenž ho objevil v roce 1911 a prvně prozkoumal. Oblast se nachází ve Viktoriině zemi na východní Antarktidě.
I když byla odhalena či vyřešena záhada neobvyklého zbarvení, hádankou ale po dlouhou dobu nadále zůstávalo, odkud voda vytéká. To se podařilo vyřešit týmu vedeným odbornicí na ledovce Erin Pettit.
Tajemství Blood Falls odkryto
Erin Pettit došla se svým týmem až na místo, kde je voda díky extrémnímu tlaku ledu vytlačována ze starého podzemního jezera pod ledovcem. Jeho existenci potvrdili geologové vrtem. Stalo se tak v roce 2017 za pomoci přístroje, který vysílá rádiové pulsy do ledu. Ty se rozptýlí, pokud narazí na vodu.
Jak ukazuje nová studie, řeky a jezero pod ledovcem Taylor mají neobvyklou slanou konzistenci. Slaná voda má nižší bod mrazu než sladká, rovněž uvolňuje teplo. Z toho důvodu na některých místech led taje a teče zde voda. Toto tvrzení tak zcela mění domněnku, že pod mrazivým ledovcem nemůže proudit voda. Zde na magičnosti ji přidává ještě krvavě rudé zbarvení.