Záhadná a magická nedostavěná stavba, která nabíjí pozitivní energií

0

 

Panensky tynec
Zdroj foto: Martin Vavřík, Public domain, via Wikimedia Commons

O jakou stavbu se jedná? Kde se nachází a odkud se bere zázračná energie, za kterou se vydávají lidé z celé republiky? Místo, které vyhledávají i svatebčané. Vydejte se načerpat energii. Možnost máte po celý rok a je to zdarma. Magický, záhadný, tajuplný a především plný energie, to je nedostavěný chrám v Panenském Týnci.

Oblíbené turistické místo mající dle legend zázračné i léčivé účinky. Panenský Týnec se nachází na Lounsku. Pokud se vydáte k návštěvě, kterou rozhodně doporučujeme, zde je totiž třeba se skutečně přesvědčit na vlastní oči i duši, tak stačí odbočit ze silnice I/7, která spojuje Chomutovsko a Lounsko s Prahou. Chrám je zdarma a volně přístupný.

Stavba, která se stala impozantním dílem

Už jen samotnou kuriozitou je, že se jedná o nedokončenou stavbu, která je vyhledávaným a hojně navštěvovaným místem s vyzařující až zázračnou energií. Přitom zpočátku budování probíhalo hladce a celkem rychle, zejména po štědrém příspěvku pánů ze Žerotína, jejichž znak, dvě gotické orlice, jsou k vidění nad portálem. Po úmrtí slavného rytíře však pomalu docházely finanční prostředky a dokončení stavby se protahovalo a stavba pokračovala pomalu. A když došlo k požáru sousedního kláštera v roce 1382, zůstal tento chrám nadobro nedokončenou stavbou, o to více je obdivuhodným dílem.

Jedná se o jedno nejpozoruhodnější a nejmystičtější dílo u nás. Důvodem, proč se sem turisté vydávají, je právě překypující zdejší pozitivní energie. Jak je možné, že zkrátka odtud odcházíte v dobrém rozpoložení a s úsměvem na rtech? Na to je nereálné odpovědět. Zkrátka se musíte vydat osobně na toto místo, abyste si také odnesli dobrou náladu.

chram v Panenskem Tynci
Zdroj foto: Květuše Blahoutová Pokorná, CC BY-SA 4.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0>, via Wikimedia Commons                Chrám v Panenském Týnci

Co nabízí chrám uvnitř

Nedostavěný gotický chrám, o kterém není známo, kdy byl přesně založen, uvádí se jako nejpravděpodobnější možnost, že tomu bylo ve 14. století, kdy jeho stavbu nařídil a také zahájil Plichta ze Žerotína, což byl slavný válečník, jenž bojoval ve službách římského krále Jindřicha VII., ale také anglického krále Eduarda II. či českého krále Jana Lucemburského.

Chrám tvoří 21 m dlouhé, 9 m široké a více jak 20 m vysoké kněžiště. Ze západní trojlodní části došlo k zachování jižní a části západní zdi, portálu a části základů, stejně tak i novější barokní zvonice. Po vstupu „dovnitř“ vás okamžitě obklopí nepopsatelné tajemno a energie.

Místo vyhledávají nejen turisté a léčitelé

Nedostavěný chrám je po dlouhá desetiletý vyhledávaným místem nejen turistů, ale také léčitelů, spiritistů i psychotroniků. Řada odborníků se snažila energii místa, které tak zázračně uzdravuje, změřit. V prostorách byla tak naměřena nejsilnější pozitivní zóna označovaná číslem 8. Výsledkem je tak ono výše zmíněné navození pozitivní dobré nálady, odbourání stresu, napětí, dokonce dodá energii, elán i pozvedne sebevědomí.

Léčitelé doporučují dlouhodobější pobyt či frekventovanější zdejší návštěvy osobám po mozkové obrně, mozkové mrtvici a po různých úrazech hlavy.

Místo, které nebylo vybráno náhodně

Má se za to, že Žerotínové si zde ve 14. století nevybrali místo jen tak náhodou. Středověcí stavitelé se totiž kdysi mnohem více zajímali o působení kosmické i zemské energie. Praví se, že stavba byla provedena slavnou hutí Petra Parléře, který je znám takovými skvosty, jako je Karlův most či Chrám sv. Víta v Praze.

Tajemno umocňují i další středověké významné osobnosti, jako byla svatá Anežka a rytíř Plichta, neboť právě Plichta nechal postavit pro svatou Anežku v Panenském Týnci ženský klášter. A dle jednoho význačného českého psychotronika se údajně v místě dodnes prodlévá duch Plichty ze Žerotína.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA