Sagrada Familia – jak pokračuje stavba z pera Antoni Gaudího

0

Už dnes vyráží Sagrada Familia návštěvníkům dech, ovšem nesmíme zapomínat na to, že stavební práce na tomto skvostu Barcelony stále ještě probíhají. A až konečně skončí, přibude tomuto božímu chrámu rovných šest věží a jako celek se tato stavba stane nejvyšším chrámem v Evropě.

VIDEO:

Původní autorem chrámu Sagrada Familia je vizionářský architekt Antoni Gaudí. Základní kámen byl uložen na místo v roce 1882 a celý projekt je výjimečný v tom, že se o jeho financování starají pouze dary soukromých osob. Ani smrt Gaudího na této vizi nic nezměnila. Ovšem právě toto bohulibé smýšlení je hlavním důvodem, proč se dokončení tak „táhne.“

Na stavbu Sagrada Familie přispívá každý návštěvník

Plány této dominanty jsou tak velkolepé, že ani sám Gaudí nepředpokládal, že by se dožil jejího finálního dokončení. Když ho v roce 1926 srazila tramvaj, nebylo hotové ještě ani vnitřní zastřešení a z vnějšku mohli návštěvníci obdivovat pouze jednu jedinou fasádu.

Každý rok přitáhne Sagrada Familia do Španělska více než tři miliony návštěvníků, což ji spolehlivě katapultuje na přední příčky žebříčku nejatraktivnějších památek této země. Za vstup zaplatíte cca 20 eur a veškeré peníze směřují na další výstavbu. Pro představu, každý rok zmizí v útrobách staveniště asi 25 milionů eur. Uvádí se, že aktuálně je celá stavba hotová asi ze 70 %.

Dokončení v roce 100. výročí Gaudího smrti

Dnes je za dokončení stavby zodpovědný jiný velikán – Jordí Fauli. Právě on přišel s odvážnou vizí, že poslední kámen či ozdoba zapadne na své místo v roce 2026 – tedy přesně po stu letech od Gaudího smrti.

Po dokončení by měla středová věž zasvěcená Ježící Kristu dosahovat výšky 172,5 metru. Díky tomu se Sagrada Familia stane pravděpodobně nejvyšším chrámem na území Evropy. Předstihne tak

dosavadního rekordmana Velechrám v Ulmu – luterský dóm v Německu čnící do výše 162 metrů.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Sagrada Familia
Sagrada Familia

Sagrada Familia - Katedrála zapsaná v UNESCO

Sagrada Familia - Katedrála zapsaná v UNESCO

Město Barcelona
Město Barcelona

Pohled na Barcelonu a katedrálu Sagrada Familia z Park Guell

Pohled na Barcelonu a katedrálu Sagrada Familia z Park Guell

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here