Poznejte nejvyšší mrakodrap světa – Burj El Khalifa

0

Když se řekne Dubaj, okamžitě se nám vybaví silueta nejvyššího mrakodrapu světa – Burj El Khalifa. Její typicky jehlicovitý tvar symbolizuje luxus, ale  i nevšední turistické zážitky. Vyhlídka je totiž volně přístupná, i když si za tenhle jedinečný pohled budete muset připlatit.

VIDEO:

Vzhůru až k nebesům

Vstup do Burj El Khalifa se nachází v podzemí nákupní galerie The Dubai Mall. Těšit se můžete na výšku 828 metrů a celkem 200 pater, z nichž obydlených je asi 160. Otevřeno je každý den od 8:00 do 23:00. Můžete si tu tedy užít jak východ slunce, tak i pohled na barevně osvětlené město pod sebou.

Ale pozor, od času prohlídky se odvíjí i cena, kterou za vstup zaplatíte. Ráno si připravte 20 eur, během největší špičky pak i 150 eur. Naštěstí je vstupenky možné koupit přednostně na internetu. Zaplatíte méně a nebudete muset čekat v dlouhé frontě.

Co nám říkají fascinující čísla

Burj El Khalifa stála 1,5 miliardy dolarů a stojí za ní dubajský vládce šejk Mohammed bin Rashid Al Maktoum. K jejímu otevřeno došlo v lednu roku 2010. Výstavba trvala šest let a denně na místě pracovalo asi 12 000 dělníků.

Měli byste vědět: Burj El Khalifa je třikrát vyšší než slavná Eiffelova věž v Paříži.

Pyšní se také nejvýše položenou venkovní vyhlídkovou plošinou na světě a také nejvýše umístěným bazénem. Vyrazit byste za ním museli až do 76. patra. A proč byl vlastně vybrán tak zvláštní vzhled? Možná by vás to nenapadlo, ale má připomínat poupě Hymenocallis alias pavoučí lilie, jejíž domovinou jsou jižní státy USA, Jižní Amerika a Mexiko. Název je příznačný.

A mimochodem pojmenování Burj El Khalifa vzniklo až na poslední chvíli. Kdyby zůstalo u původního návrhu, obdivovali bychom se dnes Burj Dubai. Přičemž burj znamená věž. Místo toho dostala jméno po tehdejším prezidentovi Spojených arabských emirátů.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Dubaj - Spojené Arabské Emiráty.
Dubaj - Spojené Arabské Emiráty.

Dubaj v noci. Pohled na Burj Khalifa

Dubaj v noci. Pohled na Burj Khalifa

Dubaj mesto
Dubaj mesto

Dubaj město z ptačí perspektivy

Dubaj město z ptačí perspektivy

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here