Krušné hory jsou místem pro odpočinek, sport i poznání

0
krusne hory
Zdroj foto: pixabay

Možná se vám zdá, že Krušné hory jsou zničené těžbou uhlí, rud a kůrovcem, ale není to tak docela pravda. Krušné hory si žijí svým vlastním životem a na dovolenou se sem dá jet z mnoha důvodů. Dnes vás o tom přesvědčíme.

Flóra a fauna

Přestože krušnohorské lesy byly v minulosti tvořeny především smrkem, který právě málo odolává kůrovci, dnes se již vysazují modříny, borovice a břízy. Z rostlin se tu setkáte s vřesem, náprstníkem červeným a diviznou velkokvětou.

Fauna je nejrozsáhlejší v pohraničních zalesněných oblastech, kde kromě tradičního zajíce potkáte i jeleny a daňky. Máte-li štěstí, narazíte i na jezevce (pozor: je aktivní hlavně v noci).

Zoopark

Blatensky vrch
cs:User:Tuten / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)

Pokud by vám nestačila divoce žijící zvířata, určitě s dětmi navštivte Zoopark v Chomutově. Najdete zde přes 160 druhů zvířat, např. bobra, buvola, dikobraza, muflona, medvěda hnědého, zubra evropského. Kromě toho pro děti je vybudováno lanové centrum a po zoo se můžete svést safari busem.

Sport

V Krušných horách si v zimě přijdou na své lyžaři. Nejznámějšími středisky jsou Český Jiřetín, Klíny, Osek, Klínovec, Boží Dar a další. V létě pak určitě navštivte Squashcentrum v Chomutově, které kromě squashe nabízí i saunu, solárium nebo lekce jógy. Samozřejmě nesmíme zapomenout na turistiku po Krušnohorsku a v některých oblastech můžete využít cyklostezky.

Ráj rozhleden

Krušné hory patří k nejlépe vybaveným horám, co se týče rozhleden. Nejvyšší z nich je vyhlídková věž v Duchcově, která měří 42 m a je z ní impozantní výhled do okolí. Další je pak 39 metrů vysoká rozhledna v Háji u Aše, ze které se pokoukáte na Karlovarsko a částečně i do Německa. Městská věž v Jirkově je vysoká 29 metrů a nabízí překrásný výhled na město a městské hradby. Rozhledna Blatenský vrch na stejnojmenném vrchu je 21 metrů vysoká a nachází se v ní i televizní převaděč.

Máte raději hrady a zámky

Za poznáním žití našich předků na hradech a zámcích se také vyplatí zajet do Krušnohoří. Nejznámějším zámkem je určitě Duchcov, proslulý pobytem slavného Casanovy. Překrásný je i zámek Teplice, který kromě dobového vybavení skrývá i expozici lázeňství. Zajímavé je Velké Březno v novorenesančním stylu, v němž můžete vidět překrásně vyzdobené sály, jako například jídelní sál či zrcadlový sál.

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here