Řecký ostrov Spinalonga, místo, které byste ještě nedávno rozhodně nenavštívili

0
ostrov spinalonga
Zdroj foto: pixabay

Spinalonga je ostrov, který se nachází nedaleko Kréty. Na ostrově byla vybudována pevnost, která měla chránit přístav Elounda. V jeho historii je období, kdy se lidé na Spinalongu obávali vstoupit. Bylo zde zřízeno leprosárium a sváženi malomocní z celého Řecka.

Spinalonga je ostrov ležící v zálivu Mirabello, nedaleko Kréty a města Agios Nikolaos. Ostrov dlouho ovládali Benátčané, kteří mu také dali jméno. Spinalonga byl v minulosti poloostrov, v 16. století kamennou hráz, která spojovala ostrov s pevninou, vyhodili Benátčané do povětří a na ostrově vybudovali pevnost, která v té době byla označena za nedobytnou. Opevnění mělo hlavně bránit proti osmanským nájezdům. Když Osmané napadli Krétu, byla to právě Spinalonga, která odolávala, a to neuvěřitelných sedmdesát let.

Spinalonga
Zdroj foto: pixabay

Ostrov zoufalství

Pod tureckou nadvládou se na ostrově Spinalonga začali usazovat Turci a postavili tu dokonce několik domů. Jejich obživa spočívala v pašeráctví a činnost to byla velice výnosná. Počet obyvatel na ostrově stoupal. Když však Kréta opět získala autonomii, mnoho Turků se odstěhovalo, někteří však odmítli.

V roce 1903 bylo rozhodnuto o zřízení leprosária. Kromě izolovanosti ostrova a dobré poloze pro zásobování, se takto elegantně Kréta zbavila i Turků na ostrově. Ti nakonec z ostrova dobrovolně odešli.

Tehdy bylo malomocenství považováno za nevyléčitelné. Zpočátku tu panovali velmi neutěšené podmínky a zásobování vázlo. Nemocní sem byli přiváženi i proti své vůli a žili ze dne na den. Chybělo hygienické zázemí, lékařská péče a léky. K bydlení využívali příbytky, které tu zbyly po tureckém obyvatelstvu. Ty však často nebyly právě v dobrém stavu. S další, větší vlnou malomocných, sem byli dovezeni i vzdělanější lidé a řemeslníci. Ti byli schopni zlepšit podmínky na ostrově a vznikla například škola, obchody, taverny, knihovna. Na svět tu přišlo i několik dětí, ty byly však odvezeny do speciálního domova a sledovány.

V roce 1948 byl objeven lék na lepru. Poslední malomocný opustil ostrov v roce 1957. Od té doby je ostrov neobydlený.

Spinalonga recko
Robert Linsdell from St. Andrews, Canada / CC BY (https://creativecommons.org/licenses/by/2.0)

Současnost

Dnes patří Spinalonga k velkým turistickým lákadlům. Na ostrov se dá dostat pouze lodí, například z přístavu Elounda, Agios Nikolaos nebo malé vesnice Plaka. Na ostrově lze vidět pozůstatky pevnosti, opevnění, obydlí malomocných, pozůstatky staveb z tureckého období a zbytky kostela.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here