Řecko: Turisticky oblíbená destinace, která nabízí nejen koupání u moře

Řecko je rájem dovolené i památek. Ačkoliv se z řeckých památek příliš mnoho nezachovalo, pořád nás osloví především atmosféra těchto míst. A více než kde jinde si můžeme představovat, jak zde ten život ve starověku vypadal. Ale kromě toho je v Řecku mnoho možností koupání, výborná zmrzlina a gyros a přátelští lidé.

Základní informace

Řecko je stát v jižní Evropě na jihu Balkánského poloostrova. Rozlohou je středně velký – má 131 948 km2. Počet obyvatel je jako u České republiky 10 milionů. Hustota osídlení je velmi řídká – 81 obyv./km2, k tomu přispívají zejména jižní regiony. Oficiálním jazykem je řečtina, u starší generace se domluvíte německy, u mladší anglicky. Převažujícím náboženstvím je pravoslaví. Měnou je euro a Řecko je členem EU.

recko-pobrezi
Řecko, zdroj foto: Envato

Athény

Hlavní město Řecka je administrativním, hospodářským i kulturním centrem. Athény jsou kosmopolitním městem, a tak zde můžete najít řecké památky, římské památky, ale také moderní architekturu 21. století.

Za památkami se vypravte do Akropole, jejíž dominantou je chrám Partheon. V Athénách narazíte také na agoru – tržiště, ale zdaleka nejzachovalejší památkou je chrám Hérakleion. Na něm uvidíte řecké sloupy, které jsou tolik charakteristické pro starořecké stavby. Z novějších památek by vás mohla zaujmout katedrála Mitrofoli, která je z 19. století.

ateny
Atény, zdroj foto: Envato

Delfy

Z Athén je možné vyrazit do Delf. Je to nejpoetičtější místo s památkami, protože na rozdíl od všech ostatních se nenachází v rovině, ale mezi kopci v údolí. Zdolání všech památek sice vyžaduje trochu námahy, ale zase se vám naskytne překrásný výhled na amfiteátr (divadlo), Apolonův chrám, muzeum a věštírnu.

delfi
Delfy, zdroj foto: Envato

Olympie

K dalším památkovým městům patří bezesporu Olympie, zde naleznete Héřin chrám, Diův chrám, Feidovu dílnu, několik lázní a gymnázium, kde se atleti připravovali na olympijské hry. Památek je tu asi nejvíc ze všech starověkých měst, ale bohužel jsou také hodně poničené.

olympie
Olympie, zdroj foto: Envato

Náfplio

Romantické městečko v Argolském zálivu vás zaujme mramorem dlážděnými chodníky, třemi pevnostmi – Palamidi, Akronafplia a malá pevnost na ostrově Burzi – a potom také přenádhernými výhledy po okolí i na moře.

nafplio-recko
Náfplio, zdroj foto: Envato

Kláštery Meteora

Nebojíte-li se výšek, navštivte určitě kláštery Meteora. Na tento výlet budete potřebovat celý den. Ale vězte, že to stojí za to. Po visutých mostech navštívíte kláštery vystavěné na pískovcových skalách a uvidíte i dodnes sloužící „výtah“ mezi skalami, který však nepřeváží lidi, ale např. stavební materiál.

meteora
Meteora, zdroj foto: Envato

Olympská riviéra

Na koupání, opalování, plážový volejbal, místní hospůdky atd. je nejlepším místem Olympská riviéra. Je také nejvíce vyhledávaná turisty. Nachází se přímo pod Olympem. A výhodou je, že odtud můžete vyrazit na výlet právě třeba do Delf nebo do klášterů Meteora. Pláže jsou vhodné pro rodiny s dětmi, protože vstup do moře je velmi pozvolný.

Tolo

Dalším přímořským letoviskem, tentokrát na jihu pevninského Řecka je Tolo. To doporučujeme, když chcete mít turistů přece jenom méně. Moře je tu krásné a čisté, pláže písčité, ve městě spousta hospůdek a obchůdků.

Ostrovy

Značnou část Řecka zabírají ostrovy, a protože jsou důležitou součástí cestovního ruchu, nesmíme je vynechat.

Kréta

Největším řeckým ostrovem je Kréta. Nachází se na jižním cípu Řecka – asi 160 km od řecké pevniny a 300 km od afrického kontinentu. Díky poloze zde panuje ideální počasí na koupání po většinu roku. Na Krétě jsou však i mnohé památky řecké a mínojské civilizace a i příroda vám poskytne mnoho možností k pozorování místní fauny a flóry. Když se budete chtít trochu ochladit, stačí vystoupat na jeden z vrcholů, které se zde nacházejí a dosahují výšky přes 2000 m n. m.

kreta
Kréta, zdroj foto: Envato

Video:

Rhodos

Poměrně velkým ostrovem je i Rhodos. I tento ostrov je vyhledáván turisty, a to i českými. A není se čemu divit, zde můžete totiž strávit odpočinkovou dovolenou, vypravit se na prohlídku památek, ale i prožít nejedno dobrodružství uprostřed panenské přírody. A co byste měli na Rhodosu určitě navštívit? Třeba Údolí motýlů (Petaloúdes), které se nachází u vesnice Epano Kalamon. Zde se totiž každoročně vylíhnou tisíce motýlů přástevníků kostivalových a vy budete mít pocit, že vás úplně zahltí.

rhodos
Rhodos, zdroj foto: Envato

Video:

Kos

Nedaleko ostrova Rhodos se nachází ostrov Kos. Zajímavostí je, že zde žil Hippokrates. Pláže jsou zde jedny z nejčistších, a o památky také není nouze: Archeologické muzeum vás provede místními vykopávkami a nálezy, Asklépion byl starobylým posvátným léčebným okrskem, Antická agora bývala náměstím a Casa Romana připomíná pobývání Římanů v této oblasti.

kos-recko
Kos, zdroj foto: Envato

Lesbos

Třetí největší ostrov Řecka je v současnosti zmiňován hlavně v souvislosti s muslimskými uprchlíky. Avšak tento ostrov má mnoho co nabídnout turistům. Narodila se zde antická básnířka Sapfó. Ostrov je dnes producentem olivového oleje, sardinek a tradičního řeckého ouza. To vše zde můžete zakoupit a ochutnat. Největším a hlavním městem je Mitilini, kde se nachází i letiště.

lesbos-recko
Lesbos, zdroj foto: Envato

 

Další články o Řecku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?