Masada – starověká pevnost vás ohromí i dnes

1

Horu s plochým vrcholem, na němž bylo během 2. století př. n. l. postaveno mohutné opevnění, najdeme v Izraeli. Pevnost Masada na ní patřila králi Herodovi, jemuž sloužila jako úkryt pro jeho rodinu v dobách nebezpečí.

VIDEO:

https://youtu.be/uyGFeRycahM

A to i přesto, že se v okolí Masady nenacházel žádný celoroční pramen, jež by její obyvatele zásoboval vodou. Nezbývalo tedy, než se spolehnout na dostatečně velké cisterny. A nezůstalo jen u nich. Velmi brzy dokonce díky nasbírané vodě vznikly i lázně

Nad Masádou slyším, křik a pláč…

Slova písně skupiny Shalom odrážejí smutnou skutečnost Za vše mohou zelóti, skupina radikálních Židů. V Masadě se totiž po svém vyhnání z Jeruzaléma usídlili i se svými ženami a dětmi. Píše se rok 73. n. l. Celou Masadu obkličují Římané. Ale zelóti se nechtějí vzdát, raději volí hromadnou sebevraždu.

Dodnes je ruinách Masady tato událost nesmazatelně vepsána. Z celého prostoru až mrazí a pohled na okolní Judskou poušť, nahlíženou z takové výšky, je nádherný i temný zároveň. Mimochodem, na Masadě dodnes skládají přísahu výsadkáři izraelské armády.

Hadí stezka nebo lanovka

Výstup na horu není vůbec jednoduchý. Koneckonců i Římané svého času začali spíše budovat rampu, než aby se škrábali po strmých svazích, takže i když nahoru vede Hadí stezka, dobře zvažte své možnosti. Dost možná bude pro vás lepší jet lanovkou. Dostanete se až k terasám Herodova paláce. Lidí tu bývá poskrovnu. Leží totiž až na samotné straně archeologického areálu a cestou k němu musíte překonat řadu schodů. Turisté, kteří nahoru vystoupili po svých, tak sem už zpravidla nezamíří a do velké míry to platí i těch zbylých.

I proto začínejte prohlídku Masady vždy z pravé strany. K těm největším zajímavostem tak dojdete dřív, než se úplně vyčerpáte. A úchvatný je i pohled na Masadu z výšky. Přesvědčte se sami.

Fotografie:

Palác Herodese - Masada
Palác Herodese - Masada

Masada - palác
Masada - palác

Lanovka - Masada
Lanovka - Masada

Palác - Masada
Palác - Masada

zdroj foto: envato

1 komentář

  1. Byla jsem zde v březnu 2020, opravdu stojí za návštěvu. Když pominu mrazivou historii, kdy poslední obyvatelé, než aby padli do rukou Římanům, rozdělili se do skupin a postupně navzájem sprovodili ze světa, je zde překrásný, monumentální rozhled z vrcholu na okolní okrově zbarvené kopce klesající až k tyrkysovému Mrtvému moři.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here