Uzbekistán: To je neporušená příroda, vstřícní lidé a dobrodružství na každém kroku

0
udoli karakol
I, Ondřej Žváček / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)             Karakol Valley

Jestli už netrpělivě čekáte na otevření hranic, abyste mohli cestovat a užívat si dobrodružství v dosud neobjevených částech naší planety, neměl by vám uniknout Uzbekistán – zajímavá země, která kdysi sice patřila k Sovětskému svazu, ale přesto si dodnes zachovala svoji originalitu.

Kde se republika nachází

Republika Uzbekistán je obklopena dalšími republikami bývalého Sovětského svazu: Kazachstánem, Turkmenistánem, Tádžikistánem, Kyrgyzstánem a dále pak Afghánistánem. Zajímavostí je, že tudy ve středověku pocházela Velká hedvábná stezka.

Nejkrásnější města a památky

Samarkand

Jedním z nejkrásnějších měst je Samarkand. V jeho středu se nachází proslulé náměstí Registan, díky němuž je město zapsáno i na Seznamu světového dědictví UNESCO. Náměstí bylo postupně budované v 15.–17. století a ze tří stran je obklopeno medresami (zvláštní typ náboženské školy v zemích, kde je hlavním náboženstvím islám). Náměstí slouží od svého počátku až dodnes jako centrum veřejného života ve městě. I dnes zde můžete nakoupit na venkovních trzích, popovídat si s přáteli, nebo – pokud ovládáte místní jazyk – i s místními obyvateli.

Samarkand
Bobyrr / CC BY-SA (https://creativecommons.org/licenses/by-sa/4.0)      Samarkand
Bukhara
en.wikipediaPhoto Buchara

Buchara

Dalším městem, které vás ohromí svou architekturou, je Buchara. Na náměstí najdeme pevnost Ark, což je komplex skládající se z nádrže, mešity a minaretu. Nejstarší částí celého komplexu je právě vodní nádrž, která se nazývá Bolo-Khauz, což bychom do češtiny mohli přeložit jako „dětská nádrž“.

Chiva

Ve městě Chiva najdeme další pamětihodnosti. Toto město bylo typicky jako všechna středověká města dálného východu rozděleno na pevnost, město a předměstí. Pevnost a město se dochovalo do dnešních dní prakticky nezměněno, město je dodnes částečně obklopeno hradbami a je prohlášeno historickou a kulturní památkou. Hradby mají čtyři brány – na každou světovou stranu jednu. A co je nejzajímavější, totiž že to není strnulá nebo neživá památka či nějaké zakonzervované muzeum, ale že zde žijí stále lidé, kteří se věnují starým řemeslům. Navštívit toto město znamená vrátit se do hlubokého středověku.

KhivaWalls uzbekistan
Doron / CC BY-SA (http://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0/)      Chiva

Přírodní památky

Západní Ťan-šan (Western Tien sien) – je přírodní rezervace rozkládající se na území Uzbekistánu, Kazachstánu a Kyrgyzstánu. V rezervaci jsou zastoupeny hory, pohoří, nížiny i pouště. Zajímavé je, že většina půdy v Uzbekistánu je dost slaná. To také znamená jinou faunu a flóru než v ostatních zemích středního a dálného východu. Najdete zde tajgy podél říčních údolí, jež jsou tvořeny rakytníkem, turangou (strom podobající se našemu topolu) nebo vrbou stříbřitou.

Ze zvířat můžete volně spatřit vlky, lišky, zajíce, gazely, antilopy, horské ovce, divoká prasata, jezevce, ježky, kuny, medvědy, dokonce i sněžné leopardy, dále pak jeleny, netopýry nebo proslulé sibiřské kozy. Buďte opatrní a dávejte pozor i na exotické plazy, kteří zde žijí, např. hroznýši, kobry, agamy, ale i gekoni.

Obyvatelé Uzbekistánu

Mohlo by se zdát, že Uzbekistán je chudou zemí, ale obyvatelé váš přesvědčí o opaku. Jsou velmi vstřícní, milí a pohostinní, budou vám zasvěceně vyprávět o své zemi a klidně vás pohostí u sebe doma. Jediné, co byste měli umět vy, je alespoň pár slov z jejich jazyka, abyste si získali jejich přízeň.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here