Benátky nad Jizerou: Menší město s mnoha možnostmi

0
zamek benatky nad jizerou
Zdroj foto: Zdeněk Fiedler, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                       zámek

Benátky nad Jizerou jsou dá se říci menší město, kde žije skoro 7 a půl tisíce obyvatel. Jedná se o oblíbené místo filmařů.

V tomto městě mají zámek, pod nímž se nachází nově zrekonstruovaný park. Kdysi to bylo sídlo panstva a šlechticů, dnes je to památka.

V Benátkách nad Jizerou jsou skvosty náboženské architektury

Kaple sv. Rodiny, Rodiny Kristovy či Přátelství Kristova – to vše jsou názvy pozdně barokní sakrální stavby, která je od roku 1958 chráněnou kulturní památkou České republiky. V současné době slouží pro bohoslužby a jako farní úřad Církve československé husitské. Velmi blízko u této kaple je studna, ovšem je v uvozovkách zakrytá, jelikož je na ní postavený domek, a to od roku 1880. Bylo to z důvodu, aby se neznečistila voda a nepoškodilo čerpadlo. Místní jí říkají dvěma názvy – cukrpiksla, Kafemlejnek. Je neodmyslitelnou dominantou Husova náměstí.

benatky na jizerou
Zdroj foto: Petr Vilgus, CC BY-SA 3.0 <https://creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0>, via Wikimedia Commons                Husovo nám.

Spojení přineslo výsledek v podobě naučné stezky

Benátky nad Jizerou, Brandýs nad Labem, Lysá nad Labemtři města, která se spojila a vznikla Naučná stezka krajinou Rudolfa II. Půjdete nejen po stopách tohoto císaře, ale i jeho předchůdců a následovníků. Tato stezka měří celkem 65 km a vede z Brandýsa přes Lysou až do Benátek. Půjdete přes zámecké zahrady, ale také se zastavíte na 17 zastávkách, kde jsou samozřejmě informační tabule. Ty doplní rytiny, historické mapy, obrazy a plány. K dispozici můžete mít i vydání průvodce s turistickou mapou, které si můžete vyzvednout na radnici v Lysé nad Labem.

A co takhle na lodičky po řece Jizeře

Kanoe Samba – ty se mohou zapůjčit v úseku Benátky a Brandýs. Je to ideální pro výlet na jeden den, a to jak pro jednotlivce, páry, i pro rodiny s dětmi. Tyto kanoe jsou moderní a pro dvě osoby. Může se přidat sedátko pro jedno až dvě děti. Kanoe je vhodná i pro méně zdatné vodáky. Navíc jde o maximálně bezpečnou trasu pro všechny.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here