Lucembursko: Země plná památek a impozantní architektury

Nejmenší zemí Beneluxu je Lucembursko. Do naší paměti se zapsalo zejména z historie, a to dynastií Lucemburků, kteří vládli na našem trůně. Z nich nejslavnější byl bezesporu Karel IV. Dnes je Lucembursko vyspělou západní zemí, která byla jedním ze zakládajících členů NATO, Evropské unie i OECD.

Základní údaje

Lucembursko je 166. stát na světě co do velikosti – 2586 km2. Obyvatel má tato země 590 667. Hustota zalidnění je 171 obyv./km2. Oficiálním jazykem je lucemburština, ale také francouzština a němčina. Převažujícím náboženstvím je protestantské. Zajímavé je Lucembursko z hlediska státního útvaru – jedná se o velkovévodství. Země je samozřejmě členem EU a od roku 2002 se platí eurem.

lucembursko
Lucembursko, zdroj foto: Envato

Lucemburk

Hlavním městem Lucemburska je Lucemburk (Luxembourg). Je také významným finančním a administrativním centrem země. Lucemburk je město plné památek, protože po celou dobu historie sloužilo jako pevnost – dodnes zde najdete opevnění, hradby apod. Nezapomeňte navštívit také čtvrť Kirchberg, kde se nachází všechny evropské instituce (Soudní dvůr Evropské unie, Evropský účetní dvůr, část Evropské komise). Jako Češi byste měli navštívit místní Notre Dame, která pochází ze 17. století a jsou v ní uloženy ostatky Jana Lucemburského. Velkovévodský palác slouží dodnes jako sídlo velkovévody. Navštívit si zaslouží i náměstí Place d´Armes nebo náměstí Jana Palacha (opravdu je pojmenováno po našem Janu Palachovi). A je to také město mostů a viaduktů, je jich zde kolem stovky, protože město leží na soutoku dvou řek (Alzette a Petrusse).

ville-de-luxembourg
Lucemburk, zdroj foto: Envato

Další města

Ostatní města v Lucembursku jsou malá rozlohou, ale obrovská díky svým památkám, okolní přírodě, horám či okouzlující atmosféře.

Clervaux

Jedním z nich je například Clervaux. Město se nachází na severu země ve stejnojmenném kantonu. Dá se zde odpočívat i obdivovat architekturu. Ačkoliv téměř všechny památky byly poničeny během 2. světové války, byly ve druhé polovině 20. století zase rekonstruovány do původního stavu. To se týká například renesanční katedrály z 15. století, románského kostelíka nebo benediktinského kláštera. Obklopeni lesem a horami můžete vnímat zdejší atmosféru minimálně jeden den.

Vianden

Městečko se nachází ve stejnojmenném kantonu, který je nejmenší správní jednotkou v celém Lucembursku. Nejvíce vás asi uchvátí středověký hrad s opevněním a střílnami ve věžích. Zachoval se do dnešních dní a dodává městu neopakovatelné kouzlo. Odpočinek v okolních lesích vám dodá sílu k dalšímu cestování.

vianden
Vianden, zdroj foto: Envato

Údolí sedmi hradů

Kdyby vám hrady nestačily, tak vězte, že v Lucembursku narazíte na hrad na každém kroku. Kolem Lucemburku se nachází oblast známá jako Údolí sedmi hradů, protože právě tolik jich můžete v okolí navštívit. Můžete jet na vlastní pěst, nebo využít služeb cestovky a prohlédnout si je všechny (Ansembourg, Hollengels, Koerich, Mersch, Schoenfels a Septfontaines).

Kneiff

Lucembursko se nevyznačuje vysokými horami, jak dokládá i tato nejvyšší hora – má 560 m n. m. No, hora, je to spíš takový vrch. Nachází se na severu země u hranic s Belgií a přináleží k Ardenám. Patří do národního parku Naturpark Our, který byl vyhlášen v roce 2005. Park zahrnuje 305 km2 území a na jeho ploše se můžete kromě přírody pokochat i hrady (Bourscheid), zemědělskými usedlostmi anebo navštívit aquapark Aquanatur.

Červená země

Ze severu se posuneme na jih. Pojmenování Červená země dostala tato část kvůli barvě půdy, která je zde červená díky velkému obsahu železa. To je zajímavé samo o sobě, ale kromě zajímavé půdy zde můžete vidět městečko Rodagne, kde je muzeum historických vlaků, nebo město Bascharage, kde se dodnes brousí diamanty. Také můžete navštívit zábavní park Galgenberg.

 

Další články o Lucembursku

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?