Co si rozhodně nenechat ujít při návštěvě Beneluxu

0
Amsterdam
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                              Královský palác

Benelux je označení pro tři malé země západní Evropy, tedy konkrétně Belgie, Nizozemí a Lucemburska. Ač tyto země opravdu svou rozlohou patří mezi menší země Evropy, mají rozhodně co nabídnout. Možná ani během jednoho zájezdu nestihnete všechno a budete se sem rádi vracet.

katedrala
Zdroj foto: cs.wikipedia.org Katedrála svatého Michaela archanděla a svaté Guduly

Belgie

Když se řekne Belgie, asi se vám jako první vybaví belgické pralinky. A máte pravdu, ochutnat pravé belgické pralinky zde můžete na každém rohu. Belgie má však také mnoho zajímavých památek, krásné a malebné jsou belgické měšťanské domy prakticky v každém městě. Hlavní město Brusel pak kromě institucí Evropské unie skrývá mnoho historických pamětihodností. Nezapomeňte navštívit Grand-Place (tj. Velké náměstí), jehož dominantou je překrásná a starobylá gotická radnice. Na pomezí Horního a Dolního náměstí pak naleznete katedrálu sv. Michaela archanděla a sv. Guduly.

chlapecek
Zdroj foto: cs.wikipedia.org

Symbolem Bruselu je bezesporu čůrající chlapeček, kterého najdete nedaleko Velkého náměstí, na rohu ulic Rue de l´Etuve a Rue des Grands Carmes. Bronzová soška zde stojí od 17. století, předtím zde stála podobná kamenná, avšak ta byla několikrát ukradena. Dnes má chlapeček i mnoho kostýmů, do kterých se převléká při nejrůznějších příležitostech. Belgičané byli zřejmě touto soškou natolik fascinováni, že k ní v roce 1987 přibyla ještě čůrající holčička (rovněž nedaleko od Velkého náměstí) a v roce 1998 i čůrající pes (na rohu ulic Rue des Chartreux a Rue de Vieux-Marché).

Dalším belgickým městem, které rozhodně stojí za to vidět, jsou Bruggy, často přezdívané Benátky severu, a to díky svým kanálům. Nejvzácnějším uměleckým dílem Brugg je určitě bílá mramorová socha Panny Marie s dítětem, která se nachází v kostele Panny Marie. Zajímavostí je na ní hned několik: jednak je dílem samotného Michelangela Buonarrotiho, ale také je jedním z prvních děl, které bylo umístěno v zahraničí, a navíc zde vidíme netradiční vyjádření Madonny s Ježíškem – Ježíšek už není miminko v náručí, ale větší chlapec, který stojí před Marií a jako by jí chtěl utéci.

A nakonec určitě navštivte Antverpy, malebný přístav s malovanými kupeckými domy. Kromě toho se zde nalézá majestátní katedrála Panny Marie dokončená v 16. století, bývalé hlavní tržiště Grote Markt a na Zeleném náměstí (Groenplaats) najdete sochu slavného malíře Petera Paula Rubense v nadživotní velikosti.

Nizozemí

Nizozemí se vyplatí navštívit na jaře, kdy kvetou všudypřítomné tulipány. Avšak jejich cibulky si můžete zakoupit na místních trzích prakticky po celý rok. Kromě toho si na trzích můžete koupit i sýry, dřeváky nebo třeba modely větrných mlýnů, které jsou rozesety všude v krajině. Z měst musíte rozhodně navštívit hlavní město Amsterdam, kde můžete zhlédnout Královský palác (Koninklijk Paleis), který patří královské rodině a jako jediné královské sídlo se nachází mimo město Haag. Dále je zde tzv. Begijnhof (Dvůr bekyní), slavná muzea jako Rijksmuseum nebo Van Gogh museum.

Amsterdam
Zdroj foto: cs.wikipedia.org                   Královský palác

Haagu naleznete další dva královské paláce (Noordeinde a Huis ten Bosch), Mezinárodní soudní dvůr, který sídlí v Paláci míru, a především mnoho krásných a udržovaných parků. Jedním z nich je Vestbroekpark, kde najdete nádherné Rosarium – růžovou zahradu snad se všemi druhy růží světa.

Lucembursko

Ačkoliv je Lucemburské vévodství zdaleka nejmenší zemí Beneluxu, je i zde co obdivovat. Především se tentokrát jedná o nádhernou krajinu, protkanou sítí řek, z nichž největším tokem je Mosela. V jižní části země najdete spoustu vinic. Hlavní město Lucemburk leží na skalnatém masivu na soutoku dvou řek (Alzette a Pétrusse) a vytváří bohaté panorama pro oko návštěvníků. Však jen asi 100 mostů spojuje jednotlivé části tohoto jinak docela malého města.

panorama
Zdroj foto: cs.wikipedia.org               Pohled na staré město

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here