Maličké a ploché Nizozemí vypadá na první pohled, jako že se tam budete nudit. Ale věřte, že je tomu přesně naopak. Památky, život ve městech, lány tulipánů, větrné mlýny, farmy na výrobu sýrů – to všechno přitahuje návštěvníky ze všech koutů světa.
Základní informace
Nizozemské království je stát skládající se z pevninského Nizozemí + 3 ostrovních oblastí (Aruba, Curacao a Svatý Martin). Rozloha je 41 584 km2, počet obyvatel je skoro 17 milionů. Hustota zalidnění je opravdu vysoká – 405 obyv./km2. Oficiálním jazykem je nizozemština. Náboženství je nejčastěji protestantské, následuje katolické a u přistěhovalců převažuje islám. Státním zřízením je federativní konstituční monarchie. Měnou je euro (ostrovní státy mají svoje měny) a země je členem EU (ostrovní státy přidruženými členy EU).
V tomto článku se budeme zabývat zejména pevninským Nizozemím.
Amsterodam
Hlavním městem Nizozemí je Amsterodam. To byste měli navštívit jako první. Je to skutečné hospodářské i kulturní centrum země. Administrativa sídlí v Haagu.
V Amsterodamu je mnoho památek a muzeí. Je jich tu dokonce tolik, že jedno z náměstí se přímo jmenuje Muzejní náměstí a nacházejí se na něm rovnou tři muzea: Rijksmuseum (Říšské muzeum), Van Gogh Muzeum a Stedelijkmuseum (Městské muzeum). Navštivte alespoň jedno z nich. V Rijksmuseu uvidíte památky z dějin Nizozemí zejména z 16. až 18. století a dále malby a sochy nizozemských umělců. V muzeu Van Gogha vás čeká největší sbírka obrazů tohoto malíře na světě a také sbírka jeho dopisů. Stedelijkmuseum si prohlédněte, pokud dáváte před starými mistry přednost modernímu umění. Další památkou, která stojí za vidění, je Dům Anny Frankové, jejíž deník z druhé světová války je znám po celém světě. Navštívit můžete také Rembrandthuis, což je dům dalšího známého malíře, který je restaurován přesně tak, jak v něm umělec žil, a kromě toho je zde vystaveno mnoho jeho děl. I Amsterodamská botanická zahrada je velmi milým místem k odpočinku i sebevzdělávání. Pokud byste si chtěli koupit cibulky tulipánů nebo jiných květin, navštivte amsterodamské trhy. A do atmosféry uvolněného města vás vtáhnou kavárny.
Video:
Haag
Haag, ačkoliv to není podle ústavy hlavní město, je sídlem krále, parlamentu a vlády. Kromě toho zde sídlí i mezinárodní úřady jako Mezinárodní soudní dvůr, Europol a další. Památky zde najdete na každém rohu. V paláci Noordeinde sídlí král. V historických budovách Binnenhofu se zase nachází sídlo parlamentu a vlády. Obrazárna Mauritshuis je známá výstavami děl holandských malířů – Rembrandta, Vermeera a dalších. Nejen děti zaujme Madurodam – areál s kopiemi zmenšených staveb celého Nizozemí. V Haagu si můžete odpočinout v rozsáhlých parcích, součástí jednoho z nich je i Rosarium, anebo v přilehlých Scheveningských lesících.
Scheveningen
Scheveningen je čtvrtí Haagu, která je známá svou pláží a promenádou. V místních restauracích, z nichž některé jsou i jen dočasně postavené, se nabízejí zejména pokrmy z ryb a mořských plodů. Kdo miluje nákupy, zamíří do ulice Kaizerstraat.
Rotterdam
Druhé největší město Nizozemí a zároveň největší přístav Evropy vás uchvátí památkami, moderními budovami a ruchem velkoměsta i sportovními událostmi.
Protože se jedná o přístav, najdete zde například Námořní muzeum, které obsahuje věcné i písemné památky ze všech období tohoto města. Navštivte také Muzeumpark – což je soubor muzeí, která na sebe volně navazují a nacházejí se v překrásném parkovém prostředí. Moderní architekturu zastupuje Továrna Van Nelle, která sloužila pro výrobu cigaret, kávy a čaje. Dnes už jako továrna nefunguje, je z ní komerční centrum. Ale stále slouží jako dokonalý příklad architektury 20. let 20. století. A pro milovníky tenisu se zde každoročně koná Rotterdam Open, který se hraje v únoru až březnu.
Keukenhof
Keukenhof neboli „Zahrada Evropy“ je největším květinovým parkem nejen Nizozemí, ale i Evropy. Nachází se blízko městečka Lisse a byl založen v roce 1949. A co zde můžete vidět především? Nejvíce jsou zastoupeny cibuloviny, jako jsou tulipány, narcisy, hyacinty a další. A park je pro veřejnost otevřen od března do května.
Deltawerken
Zajímavou podívanou skýtá Deltawerken, což je protipovodňová ochrana, která má zamezit povodním, které postihly Nizozemí v roce 1953. Protože Nizozemí je země s velmi malou nadmořskou výškou, veškeré povodně jsou pro zemi doslova likvidační. Systém má zabraňovat povodním zejména v provinciích Zeeland a Jižní Holandsko.
Texel
Největší Fríský ostrov je velkou turistickou atrakcí. Také díky turismu získává tento ostrov dostatek financí a pracovních příležitostí. Ostrov je rovinatý, tvořený písečnými dunami. Můžete zde pozorovat mořské ptáky (tenkozubec opačný, kulík písečný), ale také sledovat pastevce ovcí, nebo ochutnat místní speciální sýr Texelse Schapekaas. Sýry jsou vůbec v celém Nizozemí výborné a stojí za to je ochutnat nebo i nakoupit jako „suvenýr“ domů.
Kinderdijk
Mlýny v síti Kinderdijk-Elshout jsou další vyhledávanou atrakcí pro turisty. Najdete tu celkem 19 mlýnů, ale také mnoho hrází a kanálů. Mlýny si můžete prohlédnout nejen zvenčí, ale i zevnitř a podívat se na to, jak takové vybavení mlýnů vypadalo.