Velká placka, na východě sousedící s Německem, země tulipánů, větrných mlýnů, sýrů a kanálů. Země, kde na vesnici ještě donedávna chodily dívky v dřevácích, téměř tam neustále fouká a květiny jsou tam levnější než lístek na tramvaj. Vítejte v Nizozemí.
A jak po Nizozemí cestovat?
Holandsko je sice země s opravdu perfektní infrastrukturou a vyřešenou sítí železnic, ale také s dost drahým jízdným. Jedna jízda vlakem vyjde i na 20 Eur na osobu, a zvláště pro cestující studenty je tato cena v podstatě nepřijatelná. U cest na větší vzdálenosti (zejména mezi velkými městy) se vyplatí spíše autobusy, a to i dálkové spoje cizích společností (kupříkladu FlixBus). Ve výsledku ovšem nejlépe vychází zůstat několik dní na jednom místě a z něj dělat hvězdicovité výlety po nejbližším okolí. Druhou z možností je samozřejmě přijet autem a dopravovat se po silnici, ale ne každý má takové možnosti.
A jak nejlépe podnikat výlety jako takové?
Pokud chcete něco vidět a zažít, pohled přes okénko auta vám stačit nebude. A ideálním řešením nejsou ani pěší výlety. Na rozdíl od České republiky má Holandsko velké plochy poměrně stejnorodé, placaté krajiny a prakticky nemá smysl chodit pěšky – je obtížné naplánovat výlet tak, aby byl zvládnutelný, a přitom jste viděli něco zajímavého. Ideálním řešením je jízdní kolo, které ostatně používá v Holandsku každý.
Nizozemí můžete procestovat i na kole
Dobrou zprávou pro cyklisty je prakticky ideální terén (plochý). Tou horší pak je protivítr. Nevím, čím je to možné, ale v Holandsku je protivítr neustále. Ať jedete na jakoukoliv stranu. Díky velké oblibě kol je Nizozemí vybaveno bohatou sítí cyklostezek, po kterých se dá dojet téměř kamkoliv. A je lepší sbalit si silniční kola, horská opravdu nevyužijete.
Na Holandských nádražích také existuje možnost zapůjčení kola (s tím, že na jednom nádraží si bicykl ráno půjčíte a na druhém večer vrátíte), ale tato služba stojí k 10 euro na den. Pokud si vezete kola vlastní, měli byste vědět, že na vlakovou jízdenku musíte doplácet a nejsou to zrovna malé ceny. V ostatních dopravních prostředcích (a to ani ve městech) kolo není možné převážet (do tramvaje ho tedy naložíte pouze složené a zabalené do krabice).
Výhodou ovšem je, že cykloservisy jsou v Holandsku doslova na každém rohu a není problém tam ani kolo přímo zakoupit. Holanďané jsou dobří cyklisté, ale poměrně rychlí a občas až příliš suverénní. Dopravní předpisy téměř nedodržují, a zvláště v centru Amsterdamu, kde se střetávají auta, chodci a cyklisté je to poměrně veselé. Ale nemusíte mít obavy, Holanďané jsou opravdu perfektními cyklisty a nehrozí vám z jejich strany žádné nebezpečí.
Zajímavou alternativou by mohlo být plavení na lodičkách po kanálech, grachtech, ale to je spíše vyloženě zážitková turistika.
Jaké jsou možnosti ubytování?
Kde se ubytovat? Samozřejmě je možností přespávat v hotelech nebo hostelech, ale musíte počítat s tím, že ceny jsou oproti Českým poměrně vysoké. Dobrou alternativou jsou všelijaké campy, které jsou rozesety po celé zemi a není problém se v jakémkoliv ubytovat, postavit tam vlastní stan nebo zaparkovat s autokarem.
Campy také nejsou zrovna levné, ale protože je v Holandsku zakázáno spát „na divoko“ mimo vyhrazená místa, zůstávají v podstatě jedinou alternativou. Pokud tedy nechcete vyzkoušet něco dobrodružnějšího, jako třeba couchsurfing – přespávání přímo u místních. To má tu výhodu, že se seznámíte s „domorodci“ a na destinaci se podíváte z trochu jiného úhlu pohledu.
Jak je to s jídlem? Není problém si kdekoliv cokoliv koupit, ale ceny jsou vyšší než u nás. Pokud tedy necestujete vyloženě nalehko, vyplatí si vézt si nějaké zásoby s sebou. Ale jako všude, i tady se vyplatí okusit místní kuchyň. I když zrovna ta nizozemská nijak vyhlášená není. Proslulé jsou zejména jejich sladké snídaně, které našinec zrovna příliš neocení. A pozor, hodně obchodů ale i supermarketů neakceptuje jiné než nizozemské platební karty.
Do Holandska zkrátka jedině na kole! Ale nutno počítat s tím, že levná dovolená to zrovna nebude.