Pravčická brána – dominanta Českého Švýcarska

0
pravčická brána české švýarsko
pravčická brána české švýarsko

Nedaleko obce Hřensko se nachází skutečný přírodní skvost nejen Severních Čech či České republiky, ale i v rámci celé Evropy. Jedná se totiž o největší přírodní skalní most, který byste jinde v Evropě nenašli. Původně se jí také říkalo Velká brána podle německého Grosses Tor. Legenda praví, že současný název je odvozen od jména poustevníka jménem Prebisch, který zde přebýval a bránu podle sebe pojmenoval.

O Pravčické bráně

Přírodní úvar Pravčická brána je navštěvována již od 18. století, především umělci, kteří ji a její okolí využívali jako inspiraci pro svoje umělecká díla a nejednalo se jenom o malíře. Návštěvou toto místo poctil také dánský spisovatel Hans Christian Andersen v roce 1831, ta se tak stala součástí jeho zápisků. Neopomenutelnou součástí Pravčické brány je výletní zámek Sokolí hnízdo, který zde stojí od roku 1882, za jehož vznikem stojí kníže Edmund Clary-Aldringen. Od roku 2003 najdete v prvním patře muzeum, které je zasvěceno Českému Švýcarsku.  Občerstvení je k dispozici v dobové restauraci, která se nachází v přízemí Sovího hrádku.

pravčická brána české švýarsko
pravčická brána české švýarsko

Na Pravčickou bránu se můžete vydat hned dvěma cestami, a to buď z Hřenska nebo z Mezní Louky, která vede po vysokými skalisky. Vydáte-li se na cestu z Hřenska, neměli byste vynechat návštěvu Soutěsky a vychutnat si romantickou plavbu lodičkami po řece Kamenice.

Kochat se úžasnými panoramatickými výhledy můžete hned ze tří vyhlídek, na které vedou stezky a schodiště – první najdete ihned pod skalním mostem, další vám umožňuje vychutnat si pohled na Pravčickou bránu v celé její velikosti i se zámečkem Sokolí hnízdo a nechybí ani pohled na magické blízké, ale i vzdálenější okolí tohoto národního parku. Třetí vyhlídka vám poskytne působivý pohled na Dlouhodolské stěny, ze kterého vám bude přecházet zrak.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here