Vápencový lom Malá Amerika legálně nenavštívíte. A je k tomu dobrý důvod

0
lom amerika
lom amerika

Nedaleko proslulého hradu Karlštejn se nachází úchvatný lom vápencového původu v chráněné oblasti Český kras. Vápenec se ve stavebnictví využíval jako stavební kámen či jako přísada do vysokých pecí v hutnictví. Těžba byla ukončena koncem 60. let a lom byl zatopen.

lom amerika 2
lom amerika

Dnes se jedná o klenot, který láká turisty, ale také adrenalinové nadšence, kteří se i přes přísný zákaz, snaží v lomu vykoupat. Pokud se kvůli tomu nechcete silně praštit přes kapsu, způsobit devastaci tohoto přírodního úkazu, přidělat tak nejednu vrásku pracovníkům správy CHKO Český kras, a navíc se vystavit riziku vážného zranění, tuto aktivitu nedoporučujeme.  Zážitek v podobě krásného výhledu na lom je neméně hodnotný a fascinující.

Romantické krajinné scenérie navštěvuje i řada umělců, kteří se snaží zachytit krásu tohoto místa jak na plátně, tak i pomocí fotoaparátu. Když ještě neplatil zákaz vstupu do lomu, využívali jeho kouzelnou atmosféru filmaři – natáčel se zde film Limonádový Joe či pohádka Malá mořská víla.

lom amerika 1
lom amerika

Jak se k lomu dostanete

Chcete-li si udělat pěknou procházku, můžete vyrazit z Karlštejna, kam se dopravíte vlakem a dále pěší cestou do obce Mořiny a odtud po žluté značené turistické trase až k lomu, který je od hradu Karlštejn vzdálený cca 4 km. Do obce se můžete ale dopravit také autobusem.  Autem se k lomu Malá Amerika na rozdíl od Velké Ameriky nedostanete.

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here