Moluky aneb za Ostrovy koření

0

Indonésky se Moluky nazývají Maluku a jejich pozici znali po dlouhou dobu jen arabští obchodníci s kořením. Právě kvůli nim spatřila světlo světa řada objevitelských výprav, a to zejména portugalských.

VIDEO:

Dnes víme, že jde o indonéské ostrovy, tvořící součást Malajského souostroví. Leží mezi ostrovem Celebes a novou Guineou. Skládají se z několika menších ostrovů, rozdělených na provincie. Nejznámější jsou asi Severní Moluky a souostroví Sula.

Ostrovy koření – to nejsou jenom hory

Severní Moluky zásobují dodnes celý svět muškátovým oříškem a centrální ostrovy si zase libují v hřebíčku. Obojí roste v pralesech v hornatých částech ostrovů. Ovšem v souostroví Tanimbar a Aru najdeme spíše bažiny a roviny, takže není divu, že většina cestovatelů míří právě sem. Najdete tu také činné sopky a souvislé plochy pralesů, i když se k nim budete muset propracovat skrz obdělávaná políčka.

Náš tip: zalíbí se tu také milovníkům přírody. Právě tady se totiž jedinečným způsobem mísí unikátní asijská a australská fauna a flóra.

Vyzkoušejte si lov nebo rybolov

Na Molukách se mluví celou řadou jazyků, dominantní je však malajština. Ovšem vcelku se tu domluvíte i se základy angličtiny. Většina obyvatel se hlásí k protestantskému křesťanství, ale nechybí ani buddhismus a islám a samozřejmě i několik domorodých náboženských směrů.

Většina obyvatel se živí lovem nebo rybolovem a ryby jsou také nejčastěji exportovaným zbožím (bohužel koření už dnes tvoří spíše menšinu). Dále se vyváží také kokosová kopra a nejrůznější výrobky ze dřeva. Dobrou zprávou je, že obyvatelé jsou tu velmi přátelští a mnohdy vám dovolí si jejich tradiční způsob života vyzkoušet. Půjde tedy o skutečně zážitkovou dovolenou se vším všudy. A nebudete k ní potřebovat ani cestovní kancelář. Na místě si snadno poradíte i bez větších cestovatelských zkušeností.

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here