Největší a také nejnavštěvovanější jezera na Šumavě – Černé a Čertovo se nacházejí v blízkosti Železné rudy. Jedná se o jediná jezera ledovcového původu na našem území. Jejich vznik se datuje do období konce třetihor. Od roku 1911 bylo Černé a Čertovo jezero vyhlášeno Národní přírodní rezervací, za což se zasloužil kníže Hohenzollernem. Mezi jezery se nachází významná Jezerní hora, která se se svými 1343 m nejvyšší v oblasti Železnorudské hornatiny. Na její vrchol nicméně nevede žádná turistická trasa, nachází se v Národní přírodní rezervaci Černé a Čertovo jezero, proto není přístupný.
Jak se lze k jezerům dostat?
K jezerům se dostanete pouze po vlastních nohách – auta, a dokonce ani kola nejsou povolena. Vyrazíte z Železné Rudy od vlakového nádraží, kde můžete na jednom ze dvou přilehlých parkovišť zaparkovat a vydat se na Špičácké Sedlo, můžete využít také lanovku. Odtud se vydáte příjemnou asi 2,5km procházkou po žluté a dojdete k prvnímu a většímu z nich – Černému jezeru s 18, 4 ha. To nese svůj název podle své tmavé až černé barvy, což má příčinu v odrazu jezerní hladiny od hlubokých okolních lesů. Jezero není jenom největší, je také se svými 39,8 m nejhlubším jezerem na Šumavě.
Na Čertovo jezero nevede již tak pohodlná cesta jako na Černé, budete se muset připravit na kopcovitou kamenitou cestu dlouhou také 2,5 km. Dostanete se na ni, půjdete-li od Černého jezera vlevo a budete pokračovat po červeném turistickém značení. Během stoupání, které se bude postupně zvyšovat, se vám nabídne výhled na Nýrskou přehradu.
Místo je významné nejenom kvůli své velikost 10, 34 ha, se kterou je druhým největším jezerem na Šumavě a hloubce až 36,7 m, ale také se tu nachází hlavní evropské rozvodí Labe – Dunaj. Zpátky na Špičák se dostanete z Čertova jezera opět po žluté, cca 3,5 km trasa.
Na výlet k Černému a Čertovu jezeru je vhodné si vyhradit celý den, jenom mějte na paměti, abyste si s sebou vzali dostatečně velkou svačinu, jelikož občerstvení byste hledali jen stěží.