Národní park Köprülü potěší všechny milovníky divoké turecké přírody, v jednom však obzvláště vyniká

0

Köprülü je opravdu nádherné místo, které by nemělo uniknout žádnému návštěvníkovi turecké Antalye. Koneckonců – leží od ní jen necelých 50 km severovýchodně. A oslní vás hlavně řeka, která jím protéká.

VIDEO:

Ta je totiž ideální  pro rafting a její břehy poskytnou mnoho skvělých míst pro kempování. Ovšem pozor, vhodné stromy poskytující stín tu najdete jen podél jedné strany břehu. Stěny údolí, kterým řeka protéká, dosahují výšky až 100 metrů a se 14 km na délku jde o nejdelší kaňon v Turecku.

Za divokou přírodou Národního parku Köprülü

Většinu parku pokrývají divoké lesy, kterým dominují borovice, cypřiše a cedry. Společně vytváří opravdu  unikátní ekosystém celé oblasti. Ovšem velmi zdatně jim konkuruje středomořský cypřiš, který tu roste na území o velikosti přibližně 400 hektarů. Pro park je tak nejcharakterističtější dřevinou.

Ale těšit se můžete i na množství zvířat, která považují Národní park Köprülü za svůj domov. Vliv na to má především úplný zákaz lovu, díky nimž populace velkých savců v posledních letech utěšeně narostla. A na jaké čtyřnohé společníky se můžete těšit? Nejčastěji se tu vyskytují  jeleni a horské kozy. Pokud však budete mít štěstí, mohou vám dělat společnost i medvědi, lišky, vlci, králíci nebo třeba samotářští jezevci. Kvůli nim si však budete muset přivstat. V řece se pak prohání spousta pstruhů.

Za antickými památky v Köprülü

A až se přírody dostatečně nabažíte, můžete se vydat kousek dál. Známá zřícenina římského města Selge je odtud vzdálena jen nějakých 12 km. Uprostřed rozvalin jsou stále patrné třeba zbytky divadla, agora, anebo nádherné chrámy Dia a Artemis, či opravdu rozměrné cisterny na vodu.

A nenechte si ujít ani mosty Oluk a Bugrum. Přímo totiž navazují na pozůstatky starověké kamenné cesty a spojují je s novou komunikací vedoucí k dalším městům. Historie se tu tak přirozeným způsobem mísí se současností. Chcete vědět o Köprülü víc? Prozradíme vám to v našem videu.

zdroj foto: redakce

Fotografie:

Koprulu-narodni-park
Koprulu-narodni-park

Koprulu-park
Koprulu-park

Narodni-park-koprulu
Narodni-park-koprulu

Panorama-koprulu
Panorama-koprulu

Park-koprulu
Park-koprulu

Priroda-koprulu
Priroda-koprulu

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here

CAPTCHA