Národní park Triglav – Říká se, že každý správný Slovinec by měl alespoň jednou v životě vystoupat na Triglav, která je se svými 2864 m.n.m nejvyšší horou Slovinska. Ale cestu nemusí podniknout jen Slovinci, Triglav je nádherná hora a vypravit se na ní je jedinečný zážitek pro každého.
Výstup na Triglav
Při výstupu na Triglav máte v podstatě dvě základní možnosti. Můžete jít „na lehko“, s sebou jen malé batůžky s lahví na vodu, věcmi na převlečení a zejména peněženkou. Tu totiž budete mít po sestupu o hodně lehčí. Horské chaty, kterých je v pohoří poměrně dost, nabízí nocleh i jídlo, čehož se dá jistě využít.
Cestovatelům, kteří se nechtějí tahat s krosnami a jídlem stačí, když si rozvrhnou cestu tak, aby vždycky v půli dne došli k chatě, kde si mohou dát oběd a na večer vystoupali k jinému obydlí, kde si zaplatí nocleh. Jedna noc stojí přibližně 20 euro, spí se na palandách, přičemž každý ubytovaný má k dispozici čisté povlečení. Jídlo je opravdu drahé a ani ne příliš dobré – ale nic jiného se ani v tak odlehlé oblasti (chaty jsou zásobovány vrtulníky) čekat nedá.
Ti, kterým nevadí tahat s sebou jídlo a vařič mohou výrazně ušetřit minimálně na stravě – jídlo si uvaří vlastní a o vodu v těchto horách opravdu není nouze, pramenů je na Triglavu vícero a jsou dobře značené v turistických mapách.
Spát „na divoko“ není v horách možné. Na celém Triglavu existují jen dva campy, kde je dovoleno přespat (z toho jeden je pár metrů pod vrcholem), spát se nedá ani před chatami. Pokuty jsou opravdu velké (ale na druhou stranu, to pohoří je tak rozlehlé, že je pro strážce nemožné ho pečlivěji kontrolovat a s trochou šikovnosti vás zkrátka nikdo nenajde).
Pozor na odpadky! Je zakázáno je vyhazovat
Měli byste vědět, že v horách není možné vyhodit žádné odpadky – neexistují tam odpadkové koše a v chatách jste žádáni, abyste si veškerý odpad odnesli zase zpátky a vyhodili až dole ve městě.
Na cestu samotnou lze vyrazit z několika míst, nejkratší se jistě dojet do Staré Fužiny u Bohinjského jezera a vyrazit odtud. Cesta na vrchol a zpět vám pak může zabrat 2-3 dny. Také lze dojet na konec silnice z Dovje a dojít si 6 kilometrů s převýšením 2700 metrů. Tuto cestu byste mohli zvládnout za den. Pak je také možnost udělat si delší trek a nejít přímo – vyrazit můžete kupříkladu z Bledu.
Pozor byste si ale měli dát při samotném výstupu na horu. Jako ve všech horách i na Triglavu platí, že ideální čas na návštěvu je brzy ráno, k poledni už pak začínají bouřky, které bývají v horách zlé (a Triglav samotný je díky ocelovým záchytným lanům prakticky hromosvodem).
Když budete cestu plánovat, pozor byste si měli dát i na výběr trasy – Triglav je oblíbeným pohořím pro ferraty a vybrat cestu bez lezeckých úseků může být obtížné. Některé z ferrat lze zvládnout i bez jištění (a s krosnami na zádech 🙂 ), ale přeci jen, opatrnosti není nikdy nazbyt.
A co kromě hory samotné navštívit? Ideálním místem, kam si trek prodloužit je údolí sedmi jezer, v řadě se táhnoucích za sebou na cestě Stará Fužina – Triglav. Jedná se o nádhernou, až severskou krajinu s modrými vodními plochami, kdy se kolem vás z obou stran tyčí šedivá měsíční krajina horských štítů. Milovníci historie dále jistě ocení napoleonské vojenské kasárny, které se v pohoří vyskytují. A po cestě dolů byste neměli minout vodopád Savica. Vstup k němu je ale zpoplatněný.
Triglav rozhodně stojí za návštěvu. A ne jen vrchol jako takový, ale rozhodně i celý národní park kolem něj. Pokud máte čas a odvahu, není lepší místo kam vyrazit na trek na prázdniny. A na své si samozřejmě přijdou i milovníci ferrat a horolezci.