Prokopské a Dalejské údolí – Čarokrásné údolí rozkládající se doslova ve velkoměstě. Unikátní kousek přírody plný skal, tajemných jezer i jeskyní, sotva několik kilometrů vzdušnou čarou od Václavského náměstí. Řekněte, kde jinde se vám stane, že doslova v hlavním městě můžete navštívit chráněné přírodní území s raritními endemickými druhy a mezinárodně uznávanými. Ideální tip na výlet pro všechny, kdo bydlí v Praze či do ní jedou na výlet.
Přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí
Přírodní rezervace Prokopské a Dalejské údolí je členěná ještě na několik „podjednotek“ – zvláště chráněných přírodních památek. Mezi ně patří kupříkladu PP Dalejský profil, PP u Nového mlýna nebo PP Ctirad. Každá z nich je něčím unikátní a zajímavá. Stejně tak je údolí unikátní a zajímavé samo o sobě. Kupříkladu se jedná o jednu z mála oblastí v republice, která nebyla nikdy souvisle zalesněná.
Díky nehostinným vápencovým stráním a extrémním podmínkám pokrývala už od starověku většinu lokality step. Jediné trvale zalesněným místem je Dalejský háj v jihovýchodním cípu údolí. Později byla cenná xerotermní stepní společenstva znehodnocena výsadbou trnovníku akátu a borovice černé, která zde v devatenáctém století probíhala. Ale existují místa, kde lze relikty stepí najít doposud – jedním takovým místem jsou kupříkladu Dalejská lada.
Trocha historie…
V devatenáctém století taktéž hrozil celému území zánik – díky intenzivní vápencové těžbě byla krajina rozryta sítí lomů a přehrazena železnicemi. Od parních lokomotiv pak vznikaly časté požáry, které lokalitu dále ničily.
V dnešní době už je situace opět stabilizovaná a údolí se stalo oblíbeným turistickým cílem. Lomová činnost dodala krajinnému rázu na zajímavosti a atraktivnosti. V současnosti se v údolí vyskytuje jediný činný lom – Požár II. Ty ostatní se možná trochu paradoxně staly přírodně chráněnými územími, které jsou domovem mnoha vzácných druhů rostlin a živočichů, zejména měkkýšů.
V několika z nich se také ustanovily mezinárodně významné geologické profily – tzv. stratotypy – tedy hraniční předěly mezi dvěma obdobími geologického vývoje republiky. V lomu Požár I je to kupříkladu stratotyp hranice Ludlow – Přídolí. Mnohé z lokalit jsou tak geologickv významné, že podle nich byly jednotlivá období pojmenovávány. Obdobími prvohor v siluru a devonu jsou kupříkladu zlíchov, lochkov nebo prag.
V údolí najdete lom Mušlovka a lom Bílá skála
Ale to samozřejmě není jediná geologická perlička na území – kdo by neznal Joachima Barranda, francouzského stavitele železnic a objevitele prvohorního unikátního bohatství Čech – trilobitů. Jen v údolí samotném se nachází hned několik bohatých nalezišť – kupříkladu lom Mušlovka nebo lom Bílá skála, kde Barrande objevil svého vůbec prvního zkamenělého prvohorního živočicha.
Zajímavou památkou bývala i Prokopská jeskyně, ve které údajně žil český světec, poustevník a první opat Sázavského kláštera sv. Prokop, který dle legendy bojoval s ďáblem a na důkaz démonova pokoření ho zapřáhnul do pluhu a zoral s ním pole. U jeskyně byl vystavěn svatoprokopský kostelík, ke kterému se pořádaly časté poutě. Jeskyně i kostelík zmizely při těžbě v Prokopském lomu a nyní se na místě nachází jen velký dřevěný kříž. Protože v lomu ale nyní sídlí vojáci a je tam armádní objekt, nedá se ke kříži nijak dostat.
Dívčí hrady, ve východní části údolí jsou živoucím pozůstatkem další staročeské legendy, legendy o dívčí válce. Další zajímavostí pak je Hlubočepské Jezírko, které vzniklo zatopením vápencového lomu. Zaplavení bylo tak náhlé a nečekané, že tehdy lomaři stihli jen vypřáhnout koně a utéct – a do pár hodin se jezírko naplnilo do dnešní hladiny 12 metrů.
Závěrem…
Prokopské údolí zkrátka stojí za návštěvu. Ať už jste zapálení geologové, botanici nebo chcete zkrátka jen pobýt v hezké přírodě, klidném zákoutí doslova ve městě. Údolím prochází dvě naučné stezky a také vyasfaltovaná cesta, ideální pro inline brusle nebo cyklisty. Podél cesty se nachází několik dětských hřišť, venkovních posiloven a ohnišť. Údolí se tak čím dál více stává i centrem pro společenské akce a dětské oslavy. A na své si přijdou i horolezci – kupříkladu Hlubočepské plotny jsou vyhlášenou horolezeckou lokalitou.