Irsko aneb Smaragdový ostrov, přijměte pozvání do země leprikónů

0
ostrov Irsko
Zdroj foto: travel2002.cz                                                  Smaragdový ostrov

Smaragdový ostrov, země svatého Patrika, leprikonů a šťastných trojlístků, zkrátka Irsko. Kdo by tam nechtěl jet! A co v Irsku navštívit za památky a přírodní pozoruhodnosti?

Knowth 1
Knowth

Newgrange a Knowth

První místo si rozhodně zaslouží komplex neolitických památek pocházející ze čtvrtého tisíciletí př.n.l., zvaný Brú na Bóinne. Jedná se o komplex mohyl a dolmenů, z nichž nejznámější jsou právě Knowth a Newgrange. Když navštívíte první jmenovanou lokalitu, před očima vám vyvstane celkem osmnáct travnatých, zelených kopců – pravěkých mohyl. Z toho jedna centrální největší je tak obrovská, že ve středověku na ní bylo vybudované celé město i s hradem. Stále zde probíhá intenzivní archeologický výzkum a v mohyle samotné i v jejím okolí se nalezlo několik zvláštních dokladů pravěkého výtvarného umění – kamenů zdobených ornamenty. Ty si návštěvník může prohlídnout v hrobce samotné (je možné vstoupit kousek dovnitř) ale i po obvodu mohyly. Newgrange zase pravděpodobně byla pravěkou svatyní nebo astronomickou observatoří. Zvláštností je kruh menhirů, který byl kolem mohyly vztyčený a z nichž některé lze dosud v terénu rozeznat (mnoho z nich je pod zemí). K místu se váže i oblíbená irská legenda o zakázané lásce mezi Diarmuidem a Gráinne. Newgrange podle této pověsti byla jeskyní Gráinne a nese podle ní i své jméno.

Glendalough 2
Glendalough – Irsko

Glendalough

Gleann Dá Loch, údolí dvou jezer, jak se dá toto jméno z irštiny přeložit je středověká vesnice s nádherným klášterem, ležící v hrabství Wicklow. Klášter byl založen v šestém století svatým Kevinem a ve století čtrnáctém rozbořen anglickou armádou, při bojích o irskou nezávislost. Z kláštera se do dnešní doby zachovaly jen kamenné domy, hřbitov a kamenná válcová věž, která místním kdysi sloužila jako místo posledního útočiště. V areálů můžete nalézt základy klášterních zdí a samozřejmě i několik ukázek dalších typických irských památek – kamenných křížů. Glendalough je nyní významným poutním místem a zvláště o Velikonocích se zde shromažďují věřící poutníci z celého Irska.

Hrbitov2
Hrbitov Irsko

Monasterboice

Pravděpodobně jeden z nejzvláštnějších hřbitovů na světě. Návštěvník tu nalezne jak netypické řešení hrobů (model fotbalového hřiště na náhrobku zapáleného fotbalisty nebo figurky skřítků) tak dva nejkrásnější vysoké kříže v celém Irsku, nádherně ornamentálně zdobené.

Giant1
Giant – Irsko

Giant’s Causeway

Znáte pohádku Pyšná Princezna? A vybavíte si známou lokalitu Panská skála s čedičovými varhany? Tak tohle je něco podobného ale v mnohem větším měřítku. Giant’s Causeway neboli obrovy schody, památka UNESCO, jediná v severním Irsku a rarita, kterou jinde zkrátka neuvidíte. Ideální je udělat si k „obrovým schodům“ procházku po pobřeží a pokochat se po cestě útesy a zelenými pláněmi pastvin. Když přijdete až k lokalitě samotné, vyrazí vám dech stále se opakující šestihrany čedičových skal, vybíhající až do moře. Nyní samozřejmě víme, jak toto celé vzniklo, ale jsou i zajímavější a přitažlivější teorie. Dle irské pověsti měl schody postavit obr Finn Mac Cool aby se tak lépe dostal ke své milé na protějším břehu moře, ve Skotsku. Ale postupem času se prý schody rozpadly a zůstalo jen pár prvních vybíhajících do moře.

Most1
Most – Carrick-a-Rede

Carrick-a-Rede

Spíše zážitková turistická atrakce, než památka je tento provazový most, vedoucí z pevniny na mořský útes. Původně ho postavili rybáři, kteří se tak dostávali k lepším zdrojům ryb, nyní se jedná o turistický adrenalinový zážitek (zvláště za deště a větru).

Zahrady Powerscourt

Nejkrásnější viktoriánské zahrady v Irsku, vybudované architektem Richardem Casselsem na místě normanského hradu. Zahrady jsou spíše francouzského tipu, velmi formální a uspořádané. Návštěvník se může kromě nich projít i k Powerscoutskému vodopádu, nejvyššímu v Irsku.

Kromě zde v tomto článku vyjmenovaných památek je toho možno samozřejmě vidět ještě mnohem více – Hrad králů Rock of Cashel, velkolepý klášter Clonmacnoise, centrum irské kultury a vzdělanosti nebo středisko gaelské kultury Galway. A nemusí zůstat jen u památek – irská krajina je krásná a nezvyklá, zkuste si projít NP Killarney, Wicklow mountains nebo se prostě jen tak toulat po zelených pláních pastvin na strmých hranách útesů. A věřte, že počasí a irská pohostinnost (vše samozřejmě myšleno jen v dobrém 🙂 ) se vám postarají o nezapomenutelné zážitky.

Další fotografie:

Knowth2
Knowth Irsko
Knowth3
Knowth – Irsko
Glendalough1
Glendalough – Irsko

 

 

 

 

Glendalough3
Glendalough – Irsko

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here