Skotsko – uměli byste si vybrat z jeho největších lákadel?

0
dunvegan
Zdroj foto: en.wikipedia.org                   Dunvegan – Skotsko

Krajina divokých horalů, whisky a ovcí, nad kterou se nesou pištivé tony dud. Tak si asi Skotsko představíme všichni. Jedná se o divočejší, nepřístupnější a nemilosrdnější kraj, než je ten anglický. Kraj, který si dlouhou dobu zachovával na větším sousedovi nezávislost. A tato nezávislost pramení právě v krajině. Kam se tedy ve Skotsku podívat, co navštívit?

Segedunum1
Segedunum – Skotsko

Hadriánův val

Každá cesta do Skotska (pokud neprobíhá letecky) by měla začít překročením velkolepé římské stavby, Hadriánova valu. Asi největší centrum, kde se o této stavbě můžete dozvědět něco víc je starověká římská pevnost Segedunum, dnes známá spíše jako Newcastle. Zde si můžete prohlédnout archeologické vykopávky pevnosti, modely i rekonstrukce, jak to tu zde za dob Římanů vypadlo.

Rannoch
Rannoch – Skotsko

Rannoch moore a Glendalough

Glendalough je známé údolí, rozkládající se poblíž středověké pevnosti Fort William. Rannoch moore je neznámé rašeliniště, rozkládající se poblíž Glendalough. Jak prosté. Rašeliniště není obvyklou turistickou zastávkou, ale rozhodně stojí za to projít si ho. Okružní cesty, které ho křižují, vedou kolem nádherných krajinných scenérií, rozlehlých jezer s ostrovy i zbytky zbořených kostelů, romanticky zarostlých stromy. Glencoe na druhou stranu nabízí fyzicky poněkud náročné výšlapy, které jsou posléze odměněny nádhernými výhledy, vodopády a sněhovou pokrývkou, která se zde udrží i v červenci. Zajímavostí je, že právě na vršku údolí se točily famfrpálové scény z Harryho Pottera. Pokud toužíte po pravém skotském dudákovi, na parkovišti v Glencoe pravidelně jeden takový stojí a vybírá za svou hru od turistů peníze.

Eilan1
Eilan – Skotsko

Eilan Donan Castle

Nejfotogeničtější hrad Skotska, stojící na ostrůvku uprostřed jezera. Sem se určitě stojí za to zastavit minimálně na pár fotek a trochu brouzdání po břehu jezera. Pokud ale máte víc času, rozhodně neváhejte a jděte na prohlídku. Skotské hrady jsou totiž jedinečné tím, že půl roku jsou normálně obývané a jen na léto se zpřístupňují turistům. Nejedná se proto o mrtvou památku, jak to známe u nás, ale o normálně využívané obydlí. Jen poněkud zvláštní.

Skye
Skye – Skotsko

Quiraing

Pohoří a jedna z nejzajímavějších krajin na ostrově Skye, největším ostrově Vnějších Hebrid. Pohoří je tvořeno unikátními stolovými horami, které si opravdu stojí za to obejít. Nejdřív brodění vřesem a kapradinami, potom stoupání po travnatých cestičkách na úpatí strmých, černých útesů, pohledy na rozedrané kamenné věže, trčící uprostřed krajiny… Zkrátka Skotsko, jak má být. Problémem jsou ovšem miggies, malé žravé mušky, největší postrach ostrova, horší než naši komáři. Nedá se proti nim nijak účinně bránit, repelenty příliš nefungují a ty funkční, skotské, jsou strašlivě drahé.

Skye1
Skye Skotsko

An Corran

Turisticky naprosto neznámé místo, ovšem naprosto jedinečná lokalita na ostrově Skye. Na břehu moře, ve zkamenělém písku tu naleznete otisky dinosauřích stop! Zachovalé, celé a nepoškozené otisky, jak tady kdysi dávno pobíhali velcí ještěři. Kromě toho tu je i několik zkamenělin pravěkých stromů. An Corran v žádném turistickém průvodci nenajdete a o to je toto místo úžasnější a jedinečnější.

Dunvegan1
Dunvegan – Skotsko

Dunvegan Castle

Hrad se zahradami a tuleními koloniemi. Možností prohlídky je i projet se lodičkou kolem tuleňů a prohlédnout si jejich klidný, pomalý život doslova z pár metrů. Zahrady jsou úchvatné. Mají tu podobné rostliny jako u nás, ale daleko, daleko větší (což dělá deštivé a stabilní klima). Za vynaložený čas jistě stojí i prohlídka hradu jako takového. V expozici naleznete několik opravdových unikátů. Kupříkladu závoj, který měly utkat víly, a který klanu McLeodů, majitelů hradu, zajištoval štěstí v boji. Poněkud bizarní kuriozitou jsou obrazy náčelníků klanu. Každý náčelník je tam vyobrazen v nějaké hrdinské pozici, nebo s krajinným zátiším, Jen ten současný je namalovaný, jak sedí na oprýskaném radiátoru.

Falkirk1
Falkirk – Skotsko

Falkirk Wheel

První rotační výtah na světě a jedinečná technická památka. Jedná se o jakési stavidlo na druhou, kdy bylo třeba propojit dvě části Kaledonského kanálu, z nichž jedna se nacházela o sto výškových metrů výše než druhá. A proto bylo zkonstruováno toto velké kolo, které vytahuje lodě nahoru a dolů.

Inverewe1
Inverewe garden – Skotsko

Inverewe Garden

Nejkrásnější zahrady Skotska. Je fascinující, co dokáže s poněkud studeným podnebím udělat Golfský proud a co všechno se dá na severu Skotska vypěstovat. Nachází se zde vyloženě tropické druhy, stejně jako rostliny mírného a chladného pásu. Poblíž Inverewe je přístaviště, kde je možné objednat si projížďku lodí podívat se na velryby. Ale pozor, v případě špatného počasí jsou i půl roku dopředu objednané vyjížďky zrušeny.

Stac1
Stac – Skotsko

Stac Pollaidh

Nejkrásnější a nejfilmovanější hora ve Skotsku, známý hřeben, který se objevuje ve většině romantických filmů z prostředí Anglie nebo Skotska. Výstup na něj rozhodně stojí za to, před vámi se pak otevřou výhledy do okolí s kopci, jezery a zelenými pláněmi. Zkrátka Highlands v celé své kráse. Stac Pollaidh je také oblíbeným místem horolezců, na vrcholu vede několik lezeckých tras.

Skotsko je nádherná země s nádhernou krajinou, kterou určitě stojí za to navštívit, Nachází se tu mnoho jedinečných památek, historických i přírodních. A kdo holduje i zlatavému moku, měl by navštívit některou ze skotských palíren whisky.

Další fotografie:

Rannoch4
Rannoch – Skotsko
Rannoch2
Rannoch – Skotsko

 

 

 

Rannoch1
Rannoch – Skotsko
Eilan2
Eilan – Skotsko
Skye3
Skye – Skotsko

 

 

 

 

 

 

Dunvegan3
Dunvegan- Skotsko
Inverewe2
Inverewe garden – Skotsko

 

 

 

 

 

 

Glencoe
Glencoe – Skotsko
Dunvegan2
Dunvegan – Skotsko

 

 

 

 

 

 

Glencoe2
Glencoe – Skotsko

Stopx1

Val1
Cesta – Skotsko

 

 

 

 

 

 

 

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here