Orkneje jsou druhé nejsevernější ostrovy u břehů Skotska, které jsou proslulé zejména díky unikátním archeologickým nalezištím pravěkých sídlišť, kamenným kruhům a osamělým menhirům. Pokud se do země horalů a ovcí chystáte, rozhodně je nezapomeňte navštívit, určitě to stojí za to. Doprava je možná pouze trajektem, a to z přístavu John O’Groats.
John O’Groats
Pojem „Bohem i lidmi zapomenuté místo na konci světa“ přesně sedí na tenhle v mlhách se ztrácející přístávek, který žije jen z turistů, mířících na Orkneje. Je to nejsevernější lidské sídlo anglického ostrova a vévodí mu obrovská, osmiboká věž, dnes zabudovaná do domu, na který je přilepeno spoustu dalších, barevných domečků.
Scapa Flow
Zátoka s geniální strategickou polohou, která jako by vybízela k vojenskému využití. Během první i druhé světové války zde kotvily lodě a ponorky, ze kterých tu dodnes zbyly potopené vraky, zrezivělé trosky, jejichž zkroucená ramena se za odlivu derou nad hladinu. Pro všechny příznivce military a historického válčení je toto povinná zastávka. Při odlovu možno na pláži vidět vyplavené talíře barevných medůz.
Kirkwall
Hlavní město ostrova. Zajímavostí je kupříkladu katedrála svatého Magnuse, postavená ze žlutého a červeného vápence. Na někoho může stavba působit klaustrofobním, pochmurným dojmem, který ještě umocňuje nespočet kamenných náhrobních desek. Zvenku si stojí za to povšimnout postupné eroze vápence, kdy kámen vytváří typické kanálky a katedrála trochu působí, jako by se rozpouštěla. Ve městě se každoročně pořádá týdenní festival umění.
Skara Brae
Pravěká vesnice zapsaná na listu světového dědictví UNESCO. A je proč, toto sídliště je kupříkladu ještě mnohem starší než egyptské pyramidy. Návštěva komplexu je opravdu fascinujícím zážitkem. Procházíte se kolem zelených pahorků kamenných zbytků chýší původních obyvatel, nahlížíte jim do kuchyně, díváte se jim do postele a odvozujete si, jak vlastně žili (zvláště porovnání rozměrů místností oproti dnešnímu standartu je poměrně ohromující). Součástí areálu je i model nejzachovalejšího obydlí, kde si můžete detailně prohlédnout její vnitřek. Ve vesnici lze číst i kudy vedly ulice, kde se lidé potkávali a kde trávili volný čas. Zkrátka a dobře naprosto jedinečná a nezvyklá ukázka pravěkého sídliště, kterou je prostě nutné navštívit.
Ring of Brodgar
Starý megalitický kruh, obrovské masy šedého kamene epicky vyčnívající ze zvlněného vřesu. Z původních 60 kamenů jich stojí 34, z toho jeden před nedávnem rozpůlil blesk. Rozhodně stojí za návštěvu. U megalitického kruhu se pak nachází další vesnice, pojmenovaná jako Ness of Brodgar. Jedná se o vesnici podobné rozlohy i významu jako Skara Brae, jen na ní archeologický průzkum dosud probíhá. Tato vesnice není zahrnuta v oficiálních průvodcích, ale rozhodně stojí za návštěvu. V poněkud polních podmínkách si návštěvník může srovnat, jak asi vypadalo Skara Brae před úpravami a jak ve skutečnosti archeologové pracují. Když má člověk štěstí, stihne i dvouhodinovou prohlídku od archeologů samotných, kteří návštěvníky po odkryvech provází.
Stones of Stennes
Podobný megalitický kruh jako Ring of Brodgar. Zajímavostí je, že se nachází u dosud archeologicky neodkryté další pravěké vesnice, Barnhouse Village, ze které jsou vidět pouze zarostlé obvodové zdi. Spolu s Ness of Brodgar a Skara Brae tvoří zajímavou triádu vesnic – té, kdy výzkum už skončil a je otevřená lidem, té, kde výzkum dosud probíhá a té, kde se s vykopávkami zatím nezačalo.
Maeshowe
Největší a nejznámější mohyla na Orknejích, postavená kolem roku 2500 př.n.l. spolu s dalšími památkami (Scara Brae) je zapsaná na seznam mezinárodního dědictví UNESCO. Návštěvy se ovšem musí rezervovat předem, prohlídky jsou početně omezené a lístky většinou bývají vyprodané.
Italian chapel
Kaple, kterou si prakticky z toho, co našli, postavili italští zajatci, kteří zde byli uvěznění v pracovních táborech při stavbě Churchillových bariér (Scapa Flow).
Orkneje jsou zkrátka doslova esencí megalitických staveb, osamělých menhirů, rozpukaných kruhů a mohyl. Jisté je, že tu je ještě mnoho prostoru na výzkumy a třeba se zde objeví další naprostá rarita. Tyto severní ostrovy při pobřeží Skotska určitě stojí za návštěvu. Vypravit se sem můžete sami (autem) nebo si objednat prohlídku od průvodců přímo na Orknejích (v jejich autobuse). Turistické zájezdy s autobusy se sem bohužel nedostanou.