Belgie: Nejen pro milovníky památek a architektonických krás

Další malou zemí patřící do Beneluxu je Belgie. Ale i Belgie je zajímavá svou architekturou, památkami, moderními stavbami, způsobem života atd. Ačkoliv Belgii můžete navštívit společně s Nizozemím v rámci jedné dovolené, pro lepší seznámení se zdejšími podmínkami bude výhodnější samostatná návštěva, ať stihnete nasát úplně všechno.

Základní informace

Belgické království je federativní konstituční monarchie v západní Evropě. Rozloha státu je 30 529 km2. Obyvatel má 11,5 milionu. Poměrně vysoká je hustota zalidnění – 365 obyv./km2. Oficiálními jazyky jsou nizozemština, francouzština, němčina a valonština. Všude se však domluvíte anglicky. Převažujícím náboženstvím je římskokatolické, méně se vyskytují protestantské, anglikánské, judaismus a islám. Platí se eurem a země je členem EU.

namesti-brusel
Náměstí, Brusel. Zdroj foto: Envato

Brusel

Hlavním městem Belgie je Brusel. Je to také administrativní a hospodářské centrum země a kromě toho je i sídlem NATO a některých institucí Evropské unie (Evropská komise a Rada Evropské unie). Z památek byste rozhodně měli začít na náměstí Grand-Place, které je historickým jádrem celého města. Jeho dominantou je gotická radnice, na jejíž věži je umístěna socha svatého Michaela, který je patronem města.

Symbolem města je bezesporu socha čůrajícího chlapečka (Manneken Pis), najdete ji na křižovatce ulic Rue d´Etuve a Rue des Grands Carmes. Socha má v muzeu mnoho různých oblečků, které si obléká při různých významných příležitostech. V dalších částech města najdete i čůrající holčičku (Jaenneke Pis) a čůrajícího psa (Zinneke Pis).

A jako připomínka gotického francouzského stylu se v Bruselu nachází například katedrála svatého Michala a sv. Guduly (připomíná Notre Dame).

Nakonec si určitě prohlédněte Atomium – 165x zvětšenou buňku krystalové mřížky železa, která byla vytvořena u příležitosti výstavy Expo 58.

brusel
Brusel, zdroj foto: Envato

Bruggy

Krásným belgickým městem jsou Bruggy. Jsou totiž přezdívány Benátkami Severu, protože jsou protkány sítí kanálů. V Bruggách jsou 3 náměstí, která jsou úplnou studnicí architektonických památek. Zajímavý je třeba dvůr bekyní, tzv. bekynáž, kde dříve bydlely bekyně, což byly ženy, které se oddaly bohu, aniž by se odloučily od pozemského života. V Bruggách je také mnoho různých kostelů, například Bazilika svaté Krve, Jeruzalémský kostel, kostel svaté Anny, kostel svaté Magdaleny a kostel svatého Jakuba.

brugy
Bruggy, zdroj foto: Envato

Gent

Gent je univerzitní a přístavní město, které rozhodně stojí za vidění. Dominantami města jsou tzv. tři gentské věže: Katedrála sv. Bavona s věží, Zvonice (Belfort) a kostel svatého Mikuláše. Katedrála svatého Bavona připomíná francouzské gotické katedrály (Notre Dame), Zvonice a kostel svatého Mikuláše se nacházejí velmi blízko u sebe. Navštívit můžete i hrad Gravensteen se středověkým opevněním. Na nábřeží Gaslei uvidíte cechovní domy, z nichž některé pocházejí již ze 12. století.

gent
Gent, zdroj foto: Envato

Antverpy

Cechovní domy a přístav, to jsou charakteristiky Antverp. Kromě toho je můžete znát pod označením Rubensovo město, protože se zde narodil a tvořil P. P. Rubens. V historickém centru můžete obdivovat katedrálu Panny Marie, která se stavěla neuvěřitelných 269 let (ale co je to proti chrámu svatého Víta na Pražském hradě). V blízkosti katedrály naleznete právě náměstí Grote Markt, na kterém jsou vystavěny cechovní domy. Prohlédněte si také Rubensův dům s ateliérem. Zdejší zoologická zahrada patří k nejstarším na světě a ke zhlédnutí je až 4000 zvířat. Nakupujete-li rádi, pak Antverpy patří k městům, která vám vyjdou i v této záležitosti vstříc – a můžete nakupovat čokoládu, módní doplňky, nebo dokonce diamanty.

antverpy
Antverpy, zdroj foto: Envato

Lutych

Hlavní město provincie Lutych je možná trochu pozapomenuto v tradičních turistických příručkách, ale překvapí vás v mnohém. Rozkládá se na břehu řeky Másy a první, co určitě navštívíte, bude některý z mostů, který vám nabídne překrásnou vyhlídku na město – nabízí se například Pont de Arches. Potom se určitě půjdete podívat na kostely a katedrály (kostel svatého Kříže, palác knížete-biskupa, nebo katedrálu sv. Pavla – všechny představují přenádherný přechod od gotiky k renesanci). Pro milovníky nakupování a smlouvání se každou neděli otevře pouliční trh La Batte. A jestli máte rádi muzea, pak zde v Lutychu můžete navštívit jedno skutečně originální – Muzeum zbraní.

Belgické pivovary

Vaření piva má v Belgii dlouhou tradici. Pivo je však poněkud jiné, než na jaké jsme zvyklí tady v Čechách. Některá piva jsou svou chutí spíše sladká. Ale rozhodně byste měli nějaká vyzkoušet a popřípadě navštívit i nějaký ten pivovar. Nabízí se například pivovar Orval. Mimochodem, toto pivo se dováží i k nám.

Ardeny

Z měst se posuneme do přírody. Ačkoliv Ardeny jsou součástí Belgie, Lucemburska i Francie, patří k přírodním krásám, které právě v Belgii můžete navštívit. Ardeny nejsou kdovíjak vysoké pohoří, jejich pahorky mívají kolem 500 m výšky, ale jsou zalesněné a protéká jimi řeka Mása. Jejich území a celý region je velmi řídce osídlen, a tak sem můžete vyrazit na nerušené výlety za odpočinkem.

De Haan

Toto místo v Západních Flandrech nabízí malebná městečka, pláže, koupání, místní speciality z mořských plodů a krásnou přírodu. Sem byste měli zavítat alespoň na několik dní. Ubytování seženete docela snadno a levně. Směle můžeme říci, že toto místo není až tolik vyhledávané turisty, a proto je zde tak útulno.

 

Další články o Belgii

Přidejte si Vyslapy.cz na Seznam.cz

Přidat na Seznam.cz

Oblíbené články

Oblíbená cestovatelská videa

Vítejte zpět!

Níže se přihlaste do vašeho účtu

Načtěte vaše heslo

Vložte prosím vaše uživatelské jméno nebo email pro reset hesla

Previous Next
Close
Test Caption
Test Description goes like this
Opravdu chcete odemknout tento příspěvek?
Počet pro odemknutí : 0
Opravdu chcete zrušit předplatné?