Thingvellir – trhlina jako islandský národní park

0

Právě tady se setkávají dvě litosférické desky a rozhodně nejde o klidnou záležitost. Právě na místě národního parku Thingvellir se od sebe každým rokem vzdalují o 7 až 20 milimetrů, což přitahuje pozornost turistů i geologů.

VIDEO:

A nejde o jen tak ledajaké desky. Právě tady se totiž potkává ta evropská s americkou. Jde o součást tzv. Zlatého trojúhelníku, tzn. jeho návštěvu by turisté určitě při cestování po Islandu neměli vynechat. Parkem protéká známá řeka Oxará a patří pod patronát UNESCO, což mu na atraktivitě rozhodně ještě přidává.

Lávová pole v utajení

Na mapách ho můžete najít i pod názvem Pingvellir, a pokud bychom měli jmenovat nejčastější geologický útvar, byla by to určitě lávová pole. Na první pohled je však už leckdy nepoznáte. Jde už o starší vyvřeliny, ukryté pod polštáři z mechu či barevnými vřesy.

Ovšem park Thingvellir má i historický význam. V roce 930 tu proběhlo první valné shromáždění (po islandsku Athing). I když byl později přemístěn do Reykjavíku (a v roce 1801 zcela zrušen), význam Thingvelliru tím nijak neupadl.

Náš tip: Thingvellir znamená v islandštině „Shromažďovací pláň“. Dodnes najdete na pláži stožár s vlajkou, označující místo, kde se sněmy konaly.

Kam ještě zamířit nejen v Thingvelliru

Vynechat byste neměli ani propast Flosagjá. Vyplňuje ji opravdu průzračná voda a místy tak dohlédnete i do hloubky 70 metrů. Nedaleko leží také vulkanický jícen Brennugjá. Na první pohled nevypadá nijak zajímavě, ovšem jakmile zjistíte, že se právě v jeho jícnu upalovali v 17. století kacíři, začne vám doslova běhat mráz po zádech.

Mezi velká lákadla Islandu patří ovšem také nádherný vodopád Gullfoss a termálním proud Geysir, tryskající do výše. Právě tyhle dva přírodní úkazy tvoří spolu s Thingvellirem onen legendární zlatý Islandský trojúhelník.

zdroj foto: envato

Fotografie:

Krajina Thingvellir park
Krajina Thingvellir park

Oxara řeka na Islandu
Oxara řeka na Islandu

Pingvellir národní park na Islandu
Pingvellir národní park na Islandu

Eka na Islandu
Eka na Islandu

Eka Oxara na Islandu Thingvellir
Eka Oxara na Islandu Thingvellir

Thingvellir národní park
Thingvellir národní park

Thingvellir
Thingvellir

[fblike]

ZANECHAT ODPOVĚĎ

Vložte Váš komentář
Please enter your name here